Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
M-am obisnuit greu cu treapta a 5-a sau a 6-a la 50-60 km/h. Treptele 1,2,3 sunt scurte, 4,5,6 permit oricat , adica de la 40-200. Cutia e flexibila, poate prea flexisibila. Eu nu am avut nici un opel am avut bmw, dacia si mitsubishi , iar vitezele 5 si 6 erau de croaziera, mai putin la bmw si mitsubishi unde ai forta cata vrei, dar nu prea poti merge cu 60 km/h in treapta 6.
Condus in forta, adica 160-180 pe autostrada, se duce la 12 %. Eu am 6700 astazi am fost pe transalpina si am in continuare un consum mediu de 7,1, insa pana in varf nu a scazut graficul sub 15%. La drum intins si o viteza decenta110-120 consuma putin, adica undeva la 5-6%, insa in oras e crima si pedeapsa. Cu toate astea masina imi place. Vedeti ca la lkoil este cel mai mic pret la combustibil
Skip ads

  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Inseamna ca trebuie sa mai am rabdare, pentru ca mie la 110 -120 nu imi ia in nici un caz 5-6% ia undeva la 7-7,5 .
Masina si mie imi place la nebunie, adica daca vrei sa te dai la ea ai la ce. Raspunde super bine pedala de acceleratie si imi place cum sta si in curbe, daca intri tare si accelerezi cred ca intra si tractiunea spate pentru ca efectiv simti ca te impinge din spate.
  • pos29iun

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
"Condus sportiv" nu inseamna viteza maxima, ci faptul ca accelerez urcand in turatii intr-o treapta inferioara de viteza (la care computerul de bord de mult mi-a indicat sa schimb). Altfel spus... rar vede a 5-a sub 60 km/ora.
De asemenea, mi-e greu sa cred consum de 5-6% la 110-120 km/ora. Eu consumul asta il scot sub 100 (90-95 intr-a 6-a)
  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Domnilor, asta e consumul afisat si astia sunt kilometri. Motorul e de 1,4 turbo . Astazi am resetat trip 2 sa vad aici consumul dupa 6700, dar am impresia ca pe trip 2 voi avea contorizare a km pe fiecare zi. Daca mergi cum spune pos29iun, diagrama va fi sigur undeva la 15%. Vorbesc de diagrama cu afisajul consumului pe ultimii 50 km, practic pe ultimii 5 km. Eu am scazut consumul schimband vitezele undeva la1500 rot/min. Am 6700 dar nu sunt foarte multi km facuti in oras ci foarte multi facuti la drum intins iar consumul mediu afisat nu este al ultimului drum facut ci un mediu de la 0 km pana la 6700, din cauza asta am trecut pe trip 2. Nevastamea mrge cum merge pos29iun, dar ea merge la180 a facut-o mamicuta ei cu un picior de lemn. In mod normal consumul ei trebuia sa mai creasca mediul, dar a ramas la 7,1. Mai discutam.
Skip ads

  • pos29iun

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am incercat astazi sa rezolv problema cotierei. Noroc ca domnul vinzator a fost foarte amabil si a venit sa probam instrumentul...
Pro:
- cotiera (Armster 2 special pentru mokka) arata super
- este mult mai joasa decat cea standard (pur si simplu intra sub cea standard, cu aceasta din urma lasata)
- este mult mai lata
Contra:
- este f.f. in fata: partea frontala a cotierei este exact unde se termina frana de mana (deci frana de mana este complet sub acest model de cotiera - pentru a o utiliza trebuie bagata mana pe dedesubt - foarte incomod) - din punctul meu de vedere, trebuia cu vreo 10 cm mai in spate
- nu se ridica vertical pentru a intra intre scaune, ci ramane oarecum oblic, in fata scaunelor, fiind incomoda si in aceasta pozitie.
In concluzie, producatorul a imbunatatit design-ul dar functionalitatea este diferita (mentionez ca o compar cu un Armster 1 folosita 5 ani pe un Focus Mk II)
Sincer, chiar daca nu aveam cotiera din dotare, nu stiu daca as fi achizitionat aceasta varianta.

Asa ca... raman cu cea originala, dar pe care nu o pot folosi decat la drum lung.
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Sa nu va manance ceva sa incercati sa dezlipiti eticheta de pe parasolarul pasager (din dreapta) pentru ca.... veti constata ca v-a mancat Smile. Pe mine m-a mancat si am cumparat un nou parasolar si nu costa decat 420 ron.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da' pe tine de ce te-a mancat Confused ?
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu-mi placea eticheta, si am fost convins ca au gandit eticheta ceva de genul "invata si rupe" dar.... nesansa. Sa nu va manancevdegetele Smile ca o sa va coste
Skip ads

  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Contaural..Invata si rupe Very Happy Very Happy Very Happy .Loveste si fugi Very Happy Very Happy Very Happy stai deoparte de masina o perioada si ai grija la lozincile si indemnurile capitaliste si la SUN TZU, ca risti mult Very Happy .
Mie imi place asta "Rãzboiul este de o importanþã vitalã pentru stat, domeniu al vieþii ºi al morþii, calea care duce spre supravieþuire sau spre nimicire. E neapãrat necesar sã fie studiat temeinic." Very Happy

Mda in alt oridine de ideii, dragii mei posesori de Mokka sau viitori posesori, am primit una bucata veste de la dealer " masina a ajuns in stocul din Slovenia – Koper in data de 28.10.2014" si umeaza sa ia calea Ungariei de unde mai face 10 zile. pana in Showroom, Estimare 20-25 Noiembrie se poate ridica. Sper sa nu am surprize legate de intarziere sau alte probleme. Mi-a confirmat ca masina va fi livrata cu scut montat si ca vine cu cauciucuri de vara Wink cea ce m-a facut sa ma uit odata in calendar Smile .
Din experienta voastra, aveti idee daca termenul de livrare este realistic ?
  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am primit masina exact cand mi-au spus ca o voi primi. Poate asa va fi si la tine. Eu pe ultima suta de metri oricum nu mai aveam rabdare Smile

Asteptare cat mai usoara!
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mulțumesc.Numai bine.
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Am gustat minunata picãtura de cafea, Vineri la dealer. Bine prãjitã si cu un miros demențial, vreau sa va spun ca are o aromã extraordinarã. Meritã sa împãrtãșești multe experiențe cu aceastã mașina . Numai bine, tuturor.
Skip ads

  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Sa ai pofta la degustare!
  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

O prima mica problema la Mokka. Lampile de semnalizare din spate au facut putin condens in interior! A mai patit cineva?
  • BlackT

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am ales si eu o Mokkuta ca si urmatoarea masina, ce o va inlocui pe cea din semnatura. Am platit avans pentru o benzinara 1.4/140CP, cu 4x4 (gratis, oferta de la Opel) dar in cele 2 saptamani de la semnarea contractului nu am primit inca o data de livrare. Care sunt pasii pentru a afla cand si cum ajunge masina la mine? Ma gandesc ca voi primi de la dealer (din initiativa sa sau trebuie sa insist eu?) detalii despre seria de sasiu, data intrarii sau iesirii in/din productie, etc...
Multumesc Smile
  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut, am incercat sa imi iau bare transversale de la dealer-ul opel si nu mai au pe stoc si nici nu pot sa imi spuna cand mai aduc! Am gasit Thule WingBar Edge 959X la 930 Lei. Le are cineva cumparate? Cum sunt? Aveti vreo alternativa mai ok la pret dar totusi de calitate?


Ultima modificare facuta de salageanr la Lun 15 Dec, 2014 7:53 pm
  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
[quote="BlackT"]Salutare,
Am ales si eu o Mokkuta ca si urmatoarea masina, ce o va inlocui pe cea din semnatura. Am platit avans pentru o benzinara 1.4/140CP, cu 4x4 (gratis, oferta de la Opel) dar in cele 2 saptamani de la semnarea contractului nu am primit inca o data de livrare. Care sunt pasii pentru a afla cand si cum ajunge masina la mine? Ma gandesc ca voi primi de la dealer (din initiativa sa sau trebuie sa insist eu?) detalii despre seria de sasiu, data intrarii sau iesirii in/din productie, etc...
Multumesc Smile[/quyote]

Black, termen exact de livrare nu am primit decat in ultima saptamana. Am primit in schimb data de fabricatie a masinii la un moment dat, dar asta nu te ajuta cu nimic pentru ca data de livrare este influentata de transportator. Dar ideea e ca masina a venit in 4 luni si 3 saptamani Smile . Asa ca asteptare usoara! Smile
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Eu am facut comanda pe 1 martie si am primit masina pe 8 septembrie, deci....6 luni si 1 saptamana. Varianta optimista 3 luni iar cea pesimista 7 luni. Depinde Black ce om esti....norocos sau nu.
  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Contaural cum e cu barele transversale pe masina? Fluiera se aud la viteza?
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
La peste 100 si fara cutie se cam aud, mai ales daca e si vant afara. Acum eu ce sa spun... m-am obisnuit cu ele mai ales ca am un copil de 6 ani care vrea intr-una muzica, si muzica destul de tare. De cate ori am pus cutia pe bare, nu s-a mai auzit zgomotul. Nu te gandi ca fluiera ca un arbitru, dar nici linistea de dinainte nu mai este.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR