Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • nutzzu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am o astra g 1,6 benzina si ma confrunt cu urmatoarea problema:ieri dimineata spre serviciu ,in mers,s-a aprins in bord martorul cu avarii motor(cel galben),care palpaia intermitent.Cand am observat acest lucru,in mers,am luat piciorul de pe acceleratie ,iar martorul s-a stins .Cand acceleram acesta se aprindea iar cu intermitenta.Am tras pe dreapta,motorul la laranti,iar din habitaclu se auzea ca si cum ar merge "in 3 pistone"-vorba romanului.In mers totusi nu se simtea vreo diferenta,motorul tragea la fel.Dupa ce am plecat cu masina de la serviciu,aceasta s-s comportat normal,fara ca martorul respectiv sa se mai aprinda.
Care ar putea fi cauza aprinderii martorului respectiv?Prevesteste acesta vreo viitoare problema majora?Este posibil sa se aprinda pt ca masina e folosita mai mult in regim de oras ,rareori turatia motorului depasind 3000 rpm(regim urban).
Apelez la acest forum intrucat la un moment dat am avut probleme cu turometrul ,care oscila la ralanti,am studiat problema pe forum,am demontat egr,l-am curatat,acesta fiind partial blocat ,si am rezolvat problema personal ,fara sa fiu jecmanit de celebrii"meseriasi".
Cu respect.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poi ce motor? daca s-a aprins martorul inseamna ca sunt stocate erori.. care se pot afla cu metoda "agrafa" (cauta pe forum...)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Citeste cod eroare, vezi metoda pseudoagrafa.
Data viitoare posteaza adecvat (cauti discutie) si daca nu gasesti cea ce nu e cazul pune un titlu mai sugestiv.
  • nutzzu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri.
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nutzzu a scris:Multumesc pt raspunsuri.
problema clasica posibil in curind sa te lase ECU
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR