Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Duminica cand eram in drum spre lehliu pe la 120km/h am simtit cum masina pune un fel de frana de motor, dar foarte mica. Apoi am vazut pe bord ca se aprinde beculetul de service. M-am gandit ca s-ar putea sa fie din cauza ca are 53000km si ar trebui schimbata cureaua de distributie, am lasat-o mai moale.. apoi s-a stins.. am accelerat-o pana la 150km/h si a mers fara nici un fel de probleme.. apoi cand am accelerat iar de la vreo 80km/h la 130km/h s-a aprins beculetul, dar de data asta am simtit ca masina nu mai tragea asa bine ca inainte. Sa fie oare cureaua de distributie si masina sa aibe un sistem de siguranta sa nu te lase sa mergi ca nebunu ca sa nu se strice inainte de 60k ? N-am apucat inca sa ma duc la service sa-i intreb, dar o sa fac un drum sapt asta probabil.. daca nu cumva ma lamureste cineva pana atunci.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
hmmm la astea noi ca a ta mai mult ca sigur exista si functia de limping mode, in momentul in care motorul detecteaza vreun parametru care nu se incadreaza in limite sa protejeze motorul prin limitarea performantelor sale. Poate ca nu a fost motorina foarte buna si ti s-a aprins de la noxe, iar motorul s-a dat pe limping mode.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
N-are rost sa ne dam cu presupusu' ci cel mai sigur ar fi sa o pui pe un tester si acolo esti sigur ce are ,nu sa tot presupui ca o fi aia ori ailalta si dupa ce ca poate n-o sa rezolvi poate mai si strici ceva!
Nu, nu cred sa aiba ceva sistem care sa te avertizeze ca tre schimbata cureaua ci mai repede ar putea fi de la motorina.
Bafta sa nu ai probleme mari desi nu prea as crede!
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

la Astra G 1,7 dti cureaua se schimba la 150 000
in nici un caz nu cred ca e de la curea
vezi daca filtrul de aer nu are brontozauri in el
cel mai bine este sa mergi la o testare
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri Smile o s-o duc la service.

jony: a mea e z17dth nu y si e pe curea.. se schimba la 60k Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR