Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bavarezu, daniel_aoe, intrebarea ramane. Voi sustineti ca e interzis virajul la stanga acolo, insa eu va intreb: este vre-un semn care sa il interzica? Pentru ca sunt 2 variante:
1- nu e nici un semn (ca a fost acolo o linie continua, si acuma e stearsa, inseamna ca nu e semn, ca nu suntem neam cu mama Omida, sa ghicim ce marcaj a fost acolo acum 2 ani) si atunci eu sustin ca ce au facut politistii e ilegal
2- e un semn, pe care colegul Petre nu l-a vazut, si atunci decizia politistilor de a-l opri a fost perfect legala, si o sustin.

deci, exista sau nu, in momentul de fata, semne/marcaje VIZIBILE care sa interzica acolo virajul la stanga?
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat


Linia continua se vede, nu este stearsa in totalitate, chiar daca castravetii au fost distrusi. Am sa fac si eu o poza in zona dupa amiaza cand ajung acasa.
Un motiv de sanctionare ar fi ca la urcarea pe pod, este un indicator care indica obligatoriu inainte sau la dreapta sa poti face dreapta pe sub pod, iar la 200 metrii de locul cu pricina, pe urmatoarea strada exista un indicator care indica permis inainte sau la stanga cam unde este masina ce vine din sens opus pe banda 2.
Ca politistii stau la panda acolo am explicat care este motivul, chiar daca nu sunt de acord cu metodele lor. Intotdeauna se vad bucati de faruri sparte, bari de protectie pe carosabil. Nu trec doua zile sa nu se produca un accident mai mult sau mai putin grav. Oricum, sos Fundeni este recunoscuta ca una cu cele mai multe accidente din Bucuresti.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daniel, daca inteleg corect, inainte de a urca pe pod e un drum care face dreapta, pe langa pod. Inainte de aceasta intersectie exista un indicator "inainte sau la dreapta"

Daca am inteles corect situatia, atunci acel indicator un se aplica la coborarea de pe pod. De ce? Pentru ca regulamentul de aplicare a codului rutier (ma rog, la viteza am gasit varianta de acum 5 ani, insa ma indoiesc ca treaba asta s-a modificat) spune, la art. 66:
(6) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie incepe din dreptul acestora. In lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfarsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare inceteaza in intersectia cea mai apropiata. Cand indicatoarele de interzicere sau restrictie sunt instalate impreuna cu indicatorul ce anunta intrarea intr-o localitate, semnificatia lor este valabila pe drumul respectiv pana la intalnirea indicatorului "Iesire din localitate", cu exceptia locurilor unde alte indicatoare dispun altfel.
referinta: http://www.avocatnet.ro/con...i-Cod-Rutier.html
Vizivilitatea liniei continue acolo e cel putin dubioasa, linia putand fi stearsa sau acoperita de mizeria stransa din cauza traficului

Sa ne intelegem, nu sustin incalcarea regulilor. Insa am pretentia ca regulile sa fie egale pentru toti. Si, din cate stiu eu, legea zice ca semnele de circulatie si marcajele rutiere trebuie sa fie vizibile. Nu trebuie sa fie responsabilitatea mea, ca sofer, sa ghicesc ce semn de circulatie a fost acolo acum 3 luni
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce cobori podul ai posibilitatea sa intorci pe sub pod sau sa faci la stanga, in aceeasi sa-i spunem intersectie
jE, tu spui ca legea zice: "Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau de restrictie incepe din dreptul acestora. In lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfarsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare inceteaza in intersectia cea mai apropiata"

Am peste 20 ani de cand nu am mai citit regulamentul, dar din pasajul de lege citat de tine inteleg ca:
- semnificatia incepe din dreptul lor. Acela spune ca la prima intersectie, chiar daca nu ar fi linie continua, este interzis la stanga. prima intersectie este cea cu buclucul, ca doar nu o fi vre-o intersectie pe pod Very Happy
- inceteaza in intersectia urmatoare celei in care a fost restrictionata virarea la stanga.

Gresesc cumva, interpretam diferit legea?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Indicatirul inainte sau la dreapta este montat inaintea intersectiei la dreapta ceea ce presupune ca in intersectia respectiva inceteaza valabilitatea lui. Cu toate astea, cred ca acolo este interzis virajul la stanga iar colegul @Petre Valentin a vazut acest lucru, motiv pentru care s-a inteles cu politistii. Altfel, asa cum au mai spus altii inainte, daca era convins ca a virat legal la stanga, nu accepta sa scoata bani din buzunar.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@petre, @jE: Am fost in seara asta in locul cu problema. Este clar ca nu poti face stanga, argumente de genul "nu se vede banda continua" nu tin. Am vorbit si cu echipajul care era pe pozitie, culmea ca au fost foarte amabili, am stat la taifas vre-o 30 min, timp in care au sanctionat 4 soferi. Mi-au spus cum am si banuit, este interzis la stanga, este o zona fierbinte dpdv al accidentelor si au ordin sa opreasca smecherii care taie banda. Mi-au spus ca castravetii pusi pe mijlocul drumului se distrug la doua zile de la amplasare. Fenomenul spun ei nu poate fi oprit decat prin metoda asta de forta. Faza este ca saracii erau rupti de somn, numai de misiunea asta nu aveau chef, au fost in alarma cu protestatarii din centru si nu dormisera de 24 ore.
Seara buna.
PS: Nu am de a face cu politistii decat doar ca sa ne certam la amenzi, dar in locul cu pricina au dreptate.
Seara buna.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daniel, eu nu stiu daca intr-adevar linia continua se vede sau nu acolo. Din poza nu se vede, da' nici unghiurile nu sunt prea fericite.
Acuma am si eu o intrebare: daca castravetii se distrug in 2 zile, de ce nu se adopta solutii mai robuste? sunt ferm convins ca un parapet de beton ar rezista minim 2 saptamani

Totusi, eu in continuare nu sunt convins ca acolo LEGAL, SI IN CONFORMITATE CU SEMNELE DE CIRCULATIE VIZIBILE! nu e voie sa faci stanga. Daca intr-adevar restrictia de viraj stanga e sustinuta de semnele semnele rutiere (panouri indicatoare, marcaje, etc) VIZIBILE, atunci le urez caschetarilor bratari de otel, pentru ca in loc sa aplice legea au luat mita. Si colegului sa ii fie rusine ca incearca sa ascunda "jmecheria" cu texte de astea ieftine, ca, vezi Doamne, catu-i de nedreapta viata, ca stau caschetarii la panda.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@jE: Pentru mine subiectul este inchis, politia a avut dreptate si oricine (4 masini in 30 min) au incasat-o fara nici o discutie. Ca sa pui pe o sosea despartitori din beton gen Baneasa - Otopeni mi se pare ridicol. Ce vreau sa sublinez, nu cred ca au luat spaga, este doar o parere a mea, sunt pusi sa limiteze si sa sperie smecherii care taie banda, dar vorba ariciului cand a coborat de pe peria de sarma - oricine se poate insela.
Este doar o parere personala, dar dupa cat erau de obositi, sictiriti, injurand si ei guvernul, nedormiti de 24 ore, parca isi merita spaga daca au luat-o.
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Deci haideti sa o luam pas cu pas.
Colegul bavarezul a spus asa "ca sa ajungi pe acea strada faceai dreapta pe langa vulcanizare si ieseai pe cealalta parte a podului . simplu si fara "amenda ". Iti spun ca nu merge!ca daca iesi pe cealalta parte a podului tot nu merge sa faci stanga pe aceea strada.Poate sa mearga sa vii pe sub pod mergi pe soseaua Dragonului faci dreapta pe strada Gheorghe Nicolae si tot asa.
Colegul Daniel_aoe a spus si el in felul urmator:"Sau daca mai mergeai 200 metri, pe prima strada se poate face la stanga ca sa intri in Dobroiesti (este si semnalizata)"
Perfect de acord cu tine!Dar iti spun eu ca mai greu este de facut acolo decat aici unde am facut eu si cand spun asta ma refer la faptul ca acolo trebuie sa stai sa te asiguri exact pe TRECEREA DE PIETONI" si crede-ma ca stai ceva timp si in plus nici nu ai vizibilitate sa ii vezi pe cei care vin din vale de pe contrasens.
Tot colegul nostru Daniel_aoe a mai spus:"sos Fundeni este recunoscuta ca una cu cele mai multe accidente din Bucuresti."
Adica Politia sta acolo ca sa le previna:Atunci explica-mi ce cauta politia aia pe colt la intersectia strada Doinei cu strada Zorilor ca de acolo se vede exact 10 m din soseaua Fundeni exact pe acolo unde face lumea stanga.Mai nou acum da si amenzi pentru cei care vin pe interzis pe strada Doinei ca cica nu e "riveran".(Au pus smecherii niste semne ""interzis cu exceptia riveranilor"" adica restul prostimi sa ocoleasca pe partea cealata unde nu e asa de bun drumul ca pe aici)
Vrei sa iti spun eu de ce sta acolo exact asa cum am scris "la panda"...iti spun...pentru ca a vazut ca acolo ""e de mancat "".Dobroestiul fiind una dintre cele mai bogate comune de langa Bucuresti....la cati chinezii sunt pe acolo ...intelegeti
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca au plecat de acolo numai sunt pe pozitie.De vreo doua zile nu i-am mai vazut sau poate cu codul asta albastru.....
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Stau in zona si cunosc foarte bine situatia. Nu prea merge smecheria cu dreapta la autosoft, mers pe sub pod si sa iesi pe partea cealalta ca sa intri in Dobroiesti, ca la baza podului ai "Obligatoriu dreapta", adica hop pe pod, dupaia te baga la mers pe contrasens.. Singura solutie e sa faci stanga mai in fata la biserica (eu numai acolo fac, nu mor sa mai merg 100m de la pod pana acolo). Legat de politie si panda...se petrece ceva ciudat prin aceasta zona in ultima vreme. Cateva zile la rand am vazut politisti de la circa 9 oprind masini in draci, nici macar nu sunt de la circulatie...probabil foame mare.
Privitor la intamplarea initiatorului topicului, e cam la mintea cocosului ca acolo e linie continua...iar daca frecventezi zona stii foarte bine ca acolo au fost puse despartitoare, din fata de la autosoft pana la intrarea in oncologic. Ca l-au rupt/furat/au facut mancare din el e cu totul alta treaba. Cum ar fi ca dupa 5 cand e balamucul mare pe fundeni, sa stai in "curu" unuia care vrea sa faca stanga acolo si blocheaza b2 de se face coloana instant pana la Margineni...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR