Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va salut colegi!
Astazi am fost plecat cu ceva treaba prin comuna Dobroesti.Am zis ca cel mai scurt drum care ma avantaja era acela dinspre soseaua Colentina spre soseaua Pantelimon prin soseaua Fundeni.Buuuuun trec de spitalul Fundeni urc podul si cand sa cobor am zis sa fac stanga sa intru pe strada Doinei care daca nu ma insel apartine de comuna Dobroesti cand surpriza mareee dupa o casa bine ascunsi satea un echpiaj de politie rutiera.Sare nenea garcea ca ars imi face semn sa trag pe dreapta si imi spune ca nu aveam voie sa fac stanga pe acolo.L-am intrebat de ce si mi-a spus ca sunt destule semne care imi interzic acest lucru.In fine pana la urma am scapat daca ma intelegeti cum.....dar am tot stat si m-am gandit unde erau semnele alea de care imi vorbea el?m-am intors inapoi si am facut cateva poze cu telefonul mobil poate ma lamureste cineva ca eu unul nu pricep.Da intr-adevar a fost candva o linie continua da pe o portiune de 20 de m nu se vede nimic iar semne nici atat.Cei care cunosc zona poate o stii dar eu nu am de unde.Dupa aceea spre soseaua Pantelimon,acolo o aglomeratie ca la balamuc stateam cate 5 minute pe loc.In loc sa se duca sa dirijeze circulatia 300 de metri mai incolo ei stateau aici dar asa e ordinu si nu ai ce-i face.....
Aviz celor care trec prin zona aia !Din cate am inteles de vreo 3 zile numai acolo stau de dimineata pana seara si imprastie amenzi in stanga si in dreapta...aveti grija!




Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
112 folositi-l cu incredere de multe ori functioneaza ...verificat.
referitor la ...scapat stiti voi cum... asa incurajam comportamentul acestor infractori in uniforma,de aceea nu trebuie sa ne miram de asta.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cunosc zona foarte bine, acolo chiar cum cobori podul e [ era ca nu se mai vede acum ] linie continua, mai erau si chestiile alea din cauciuc care nici alea nu mai sunt din cauza celor care fac stanga.

LE.
ai spus ca au stat la panda......daca ai fi stat la vedere in strada ai mai fi facut stanga?
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:daca ai fi stat la vedere in strada ai mai fi facut stanga?
Daca ar fi stat echipajul de politie la vedere si nu exista semn sa interzica sau marcaj pe jos, eu garantat as fi facut. Si nu, nu o zic doar asa sa par voinic, dar am facut zeci de astfel de chestii doar sa am posibilitatea sa le dau peste nas celor care abuzeaza de lege.
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Eu daca as fi vazut echipaj de polite la vedere nu cred ca as fi facut ca pare prea banal picioarele alea din cauciuc lipsa de acolo,acuma nu stiu ce sa spun dar sigur daca eram in locul tau si eu treceam daca nu se vedeau ''castravetii''.Smile
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Bine,bine dar omeneste vorbind nu era normal prima si prima data sa repar linia continua eventual sa pun si un indicator si dupa aceea sa ma ridic cu pretentii,e ca si cum eu te astept dupa colt iti dau una in cap si dupa aia tot tu esti vinovat ca nu m-ai vazut ,apropo vedeti ca sunt tot acolo si in momentul asta ca am trecut acum o jumatate de ora
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Petre Valentin a scris:L-am intrebat de ce si mi-a spus ca sunt destule semne care imi interzic acest lucru.

el cum de le-a vazut?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cu cativa ani in urma s-a facut caz pe chestia asta, ca politia sta ascunsa pentru a putea da amenzi cat mai multe. Tot atunci s-a luat decizia ca militienii sa stea la vedere, nu mai au voie sa stea ascunsi, rolul politiei fiind de PREVENIRE, nu de sanctionare. Un alt abuz pe care il face militianul cand va opreste, este ca nu va spune de ce v-a oprit, in mod normal e obligat sa salute, sa isi spune numele si motivul tragerii pe dreapta. O alta chestie e ca daca va opreste pentru un lucru(sa zicem ca e geamul spart), nu are voie sa se ia si de altceva(doar daca nu incalcati flagrant legea sau itp si asigurare expirate , etc-altfel iese ca in bancul cu iepurasul care nu avea sapca si uite asa ajungi sa dai spaga-te cauta pana iti gaseste ceva in neregula). Teoria e una, practica...continuati voi.
Skip ads

  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mar77 a scris: O alta chestie e ca daca va opreste pentru un lucru(sa zicem ca e geamul spart), nu are voie sa se ia si de altceva(doar daca nu incalcati flagrant legea sau itp si asigurare expirate , etc-altfel iese ca in bancul cu iepurasul care nu avea sapca si uite asa ajungi sa dai spaga-te cauta pana iti gaseste ceva in neregula). Teoria e una, practica...continuati voi.

E mentionat undeva lucrul asta in vreo lege daca da, spune-ne unde, atunci cand o sa ma opreasca o sa le dau cu legea nu nas Very Happy
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mare dreptate ai mar77 perfect de acord cu tine numai ca asa e in teorie insa in practica e cu totul si cu totul altceva si cand zic asta ma refer la faptul ca e cuvantul tau impotriva cuvantului lui si nu prea ai ce face.Ma intreba Vinti ''el ce semne a vazut?In momentul cand am intebat eu ce imi interzice acest lucru el imi arata linia continua si un indicator care era cu spatele spre mine,zic buuun chiar asa o fi(e indicator cu interzis la stanga), nu l-am vazut si asta este dar cand m-am intors inapoi si am constat ce indicator era ala ce sa vezi ''obligatoriu la dreapta pentru cei care ieseau de sub pod(cei care cunosc zona il stiu).Astazi pe la ora 14 cand am trecut pe acolo oprisera un chinez cu un mertan si tot gesticula nenea garcea pe acolo.Mai nou era si politia comunitara cu ei imbracati in veste d-alea fosforescente ce rol aveau nu stiu
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o propunere pentru initiatorul topicului (nu trebuie sa o si puna in practica).
Daca zici ca nu exista semne in zona care sa iti interzica sa virezi la stanga,nici linie continua, fii perseverent,ei te opresc si scriu pe proces ce ai facut,mergi cu acesta la sefii lor si le arati ce se intampla cu adevarat.
Daca acestia nu binevoiesc(sefii) sa mearga sa faca o constatare a ceea ce declari tu, filmeaza zona, sau mai poti incerca sa chemi un echipaj de politie care sa constate incalcarea legii(culmea,de cei ce o apara) si eu zic ca problema se poate rezlova si in maniera aceasta.
Problema mai poate fi rezolvata si la modul in care acestia (POLITIA) fac sesizare si vin cei de la drumuri si monteaza semnul de circulatie cu INTERZIS A SE VIRA LA STANGA.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:Daca zici ca nu exista semne in zona care sa iti interzica sa virezi la stanga,nici linie continua, fii perseverent,ei te opresc si scriu pe proces ce ai facut

din pacate nu se ajunge pana aici pentru ca...
Petre Valentin a scris:In fine pana la urma am scapat daca ma intelegeti cum.....


pe mine vara trecuta ma oprit un motociclist ca am circulat pe linia de tramvai dar la cateva masini in fata mea era un tip cu capota ridicata, pana la masina defecta erau 4 masini 3 l-au ocolit prin stanga iar eu prin dreapta. Cand ma oprit a zis ca e grav ca raman fara permis, i-am dat toate actele si i-am zis sa faca ce vrea el cum zice legea...dupa vro 15 min vine la mine imi da actele inapoi si imi zice ca data viitoare nu mai scap....deci vroia ceva
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu stiati acum ceva vreme militienii erau foarte suparati ca li s-a spus in mod expres ca au datoria sa noteze si sa raporteze orice neregula referitoare la marcaje,lipsa semne,capace canal....adica orice poate pune in pericol siguranta circulatiei (adica e chiar datoria lor sa anunte nereguli de genul asta)....comenta unu ce domne am ajuns sa numar capacele lipsa de canal?atat ii duce capu' ei considera ca au fost imbracati de stat intr-o uniforma pentru a sta la japca,iar schimbarea mentalitatii depinde de noi .....daca nu ne-am luat in gura cu ei si ne-am descurcat ne meritam soarta pentru ca ei de bunavoie nu vor renunta la obiceiul care le aduce bani
Inca odata 112 si se spune frumos despre ce e vorba .....de cele mai multe ori functioneaza,cu cat mai multe apeluri cu atat vor fi mai constienti ca nu se mai poate,cei care nu vor intelege vor pleca....daca noi le dam spaguta pe care o asteptau ce mai discutam discutii?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
petre valentin, daca tu esti 100% sigur ca nu exista nici un semn care sa interzica virajul la stanga, de ce ai dat-o la pace cu ei?
Acum cativa ani (buni) am "pacalit" un radar, m-au prins baietii cu 90 in localitate, insa cineva furase tabla de intrare (stiam ca lipseste, de aia nici nu am lasat-o incet desi radarul a fost anuntat cu flash-uri). M-au oprit, m-am luat in gura cu ei, i-am invitat sa mergem sa imi arate intrarea in localitate, tabla lipsea... asa ca m-au lasat in pace.
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In principiu sunt de acord cu voi,dar rezolvarea problemei legal,in justitie ar fi necesitat alergatura,timp si bani....decizia mea recunosc,a fost una de moment,nereusind la momentul respectiv sa gandesc situatia la rece. Sunt pe deplin constient ca mentalitatea politiei in general trebuie sa se schimbe si depinde si de noi,soferii ca printr-o atitudine corecta sa contribuim la schimbarea acestei mentalitati.Pe viitor,daca ma voi confrunta cu o situatie asemanatoare,in care sa stiu ca dreptatea e de partea mea,ma voi adresa justitiei pentru solutionarea cazului. As vrea sa multumesc colegilor de pe forum pentru mesajele de sustinere,cat si pentru criticile pozitive adresate!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
colegu', pune frana, ca o dai in diverse rau de tot
ce ai nene cu justitia si etc? exagerezi. In situatia ta tu trebuia sa incepi de la intrebarea "de ce e interzis virajul la stanga, va rog sa imi aratati indicatoarele corespunzatoare" si sa continui cu sunat la 112 "doresc sa reclam un abuz...."
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poate suna prea dur , tie ti-ar conveni sa te opresti din cauza unuia ca tine care face stanga la baza podului ? in conditiile in care acolo este trafic mai tot timpul ? ca sa ajungi pe acea strada faceai dreapta pe langa vulcanizare si ieseai pe cealalta parte a podului . simplu si fara "amenda ".
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bavarezule, de ce sa opresti? din cate vad eu in poze, sunt 2 benzi/sens. Sau tu circuli pe banda a doua?
pe logica ta ar trebui sa se interzica virajul la stanga daca nu e amenajata zona de preselectare.
Oricum, subiectul e altul, a avut nea Cascheta dreptate in a-l opri pe colegul?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cunosc foarte bine zona, locuiesc in Dobroiesti.
Este interzis sa faci stanga, corect este sa faci scurt dreapta si sa intorci pe sub podul de cale ferata. Oriunde in lumea asta exista bretele de intoarcere in asemenea locuri. Sau daca mai mergeai 200 metri, pe prima strada se poate face la stanga ca sa intri in Dobroiesti (este si semnalizata)
Politia sta acolo (si bine face) pentru ca se produc multe accidente. Motivul: este o scurtatura pentru cei care vin dinspre Colentina si au treaba in zona Cora Pantelimon. Primaria Dobroiesti a modernizat strazile si din acel loc unde a fost prins colegul si pana la capatul tramvaielor din Pantelimon faci 5 minute, poti sa-i dai talpa si cu 80km/h. Altfel, intr-o zi cu trafic normal, pe drumul clasic: Fundeni, intersectia Morarilor stanga pe Pantelimon faci garantat 30 min.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:bavarezule, de ce sa opresti? din cate vad eu in poze, sunt 2 benzi/sens. Sau tu circuli pe banda a doua?
pe logica ta ar trebui sa se interzica virajul la stanga daca nu e amenajata zona de preselectare.
Oricum, subiectul e altul, a avut nea Cascheta dreptate in a-l opri pe colegul?


esti nevoit sa opresti din prisma faptului ca sectorul acela de drum este aglomerat chiar si cu cele doua benzi , daca se mai si blocheaza una din ele ...
cu panda asta este cu dus si intors . trebuie sa fie politie pe strada ca sa fie regulile respectate? se pare ca da . cati dintre noi nu ar fi vrut sa faca o ilegalitate si vazand masina de politie sau vreun agent au renuntat? cu siguranta colegul nu v-a mai face stanga prin acel loc . pe de alta parte este si vina primariei ca nu traseaza linia dubla continua acolo unde este stearsa.

ON .
cred ca ar avut dreptate doar in momentul in care acel loc ar fi fost marcat .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR