Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
acu 2 luni 3 fosti colegi de scoala au decedat in urma unui accident,intradevar aveau viteza,acu s.a oprit la 170,au intrat intr-un pom,daca nu era pomu acela masina se ducea pe camp si nu cred ca mai mureau!

Recent am aflat ca un prieten de familie a decedat dupa ce a pierdut controlu volanului si a lovit un pom la 90 la ora,el era calm,nu ii placea viteza,nimeni nu stie ce s.a intamplat..mai ciudat este ca in locu respectiv sunt 3 cruciurmeaza a 4a.Eu am locuit 5 ani in Anglia si nu imi amintesc sa fi vazut pomi pe marginea drumului,si unde erau era gard de beton..voi ce parere aveti despre pomi de pe marginea drumului?eu unu nu cred ca ar trebui sa vedem asa ceva pe drumurile romaniei,mai ales la ce drumuri avem!tie si frica sa intri in depasire ca poate te fura vreo denivelare de pe drum!

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie .
P.s am postat de pe telefon,imi cer scz daca am gresit cv.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Intr-o tara civilizata normal ca nu au ce cauta copacii pe marginea drumului. In afara de faptul ca sunt foarte periculosi daca iesi de pe sosea, te incurca si cand sunt inverziti. Cade umbra pe sosea ca nu mai stii care e umbra si care groapa, sau in curbe nu ai vizibilitate din cauza lor.
Anul trecut a fost un caz intre Arad-Nadlac, cand s-a rupt o creanga si a cazut pe o masina care trecea pe sub copac. Omul de la volan a decedat.
Copacii cred ca i-a pus Ceausescu, dar nu stiu exact pentru ce, probabil sa arate drumul mai bine. Singurul lucru pozitiv... mai protejeaza soseaua putin pe timp de viscol...
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da, vezi... la noxe nu m-am gandit Rolling Eyes
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Principalul rol este stabilizarea terenului. Multe din drumurile noastre nu au fost construite plecand de la "0" in sensul ca nu au fundatie, structura de rezistenta si ce mai trebuie ci s-a pus pietris catva ani peste drumul de pamant dupa care a urmat asfaltul. Iar pamanul ala de sub drum trebuie sa-l tina ceva pe loc, iar solutia simpla a fost plantarea copacilor.
Un alt rol este, asa cum s-a spus si cel de protectie impotriva viscolilui, impotriva poluarii si nu in ultimul rand bariera fonica.
Mi-a placut solutia adoptata in Anglia. Sunt convins ca atunci cand au aplicat-o, au demonstrat stiintific faptul ca un zid de beton face mult mai putin rau decat niste copaci printre care, daca nu ai fosrte mult ghinion, poti sa treci. Sau si ei s-au gandit ca de obicei, masinile merg pe drum iar cine risca, o face pe barba lui.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
gabi...referitor la poluarea fonica...am fost in austria si nu aveau copaci pe margine "impotrva poluarii fonice" aveau niste panouri (de plastic cred)
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cand s-au pus pomii, acum 20-30 ani numai la noxe nu se gandeau. Exista 2 variante dupa parerea mea:
- retin cat de cat zapada (ma cam indoiesc) si cu Dacia, Skoda, Trabant. Lada, - asta nu stiu cum se scrie - Moschvici- la 60 km/h daca transportai si porcul de la tara spre oras, te luau transpiratiile si pomii mai faceau ceva umbra, ca aer doar de la geam......
- teoria conspiratiei: in vremea razboiului rece, convoaiele de masini ale armatei nu puteau fi reperate vizual din aer. Pe chestia asta cu infrastructura de razboi facuta pana in '89, sunt multe drumuri facute din beton - nu apar nici judetene pe GPS - dar este alta discutie.


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Sam 05 Mar, 2011 12:22 am
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
daniel...porcul il transportai iarna:)) nu cred ca transpirai atunci
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:daniel...porcul il transportai iarna:)) nu cred ca transpirai atunci


Si cand se tara biata Dacie plina cu zaibar, sase gaini, un sac cu faina, etc........ cum era?
LE: Scuze, am vazut in semnatura ca esti student, pe vremea aia erai pe Venus Smile


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Sam 05 Mar, 2011 12:32 am
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare, prin domeniile prin care a avut acces la informatii, a adunat cate ceva. Indiferent de motivul pentru care au fost pusi cred ca fac mai mult bine decat rau.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@ daniel...am zis-o ironic...acum tu pricepi ce vrei Razz
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:acu 2 luni 3 fosti colegi de scoala au decedat in urma unui accident,intradevar aveau viteza,acu s.a oprit la 170,au intrat intr-un pom,daca nu era pomu acela masina se ducea pe camp si nu cred ca mai mureau!

Recent am aflat ca un prieten de familie a decedat dupa ce a pierdut controlu volanului si a lovit un pom la 90 la ora,el era calm,nu ii placea viteza,nimeni nu stie ce s.a intamplat..mai ciudat este ca in locu respectiv sunt 3 cruciurmeaza a 4a.Eu am locuit 5 ani in Anglia si nu imi amintesc sa fi vazut pomi pe marginea drumului,si unde erau era gard de beton..voi ce parere aveti despre pomi de pe marginea drumului?eu unu nu cred ca ar trebui sa vedem asa ceva pe drumurile romaniei,mai ales la ce drumuri avem!tie si frica sa intri in depasire ca poate te fura vreo denivelare de pe drum!

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie .
P.s am postat de pe telefon,imi cer scz daca am gresit cv.


Ce mica e lumea , parintii singurului supravietuitor din acel accident imi sunt buni prieteni de familie, dar din pctul meu de vedere ca incepator cu experienta de 3 luni de permis , la viteza de 170 km/h in LOCALITATE parca nu prea mai sunt de vina copacii de pe marginea soselei.
S-au vehiculat mai multe zvonuri cum ca au fost sicanati, incomodati etc , insa viteza mare ramane principala cauza a accidentului.
  • ShortyME

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Inca unul din motivele pentru carea avem copaci pe marginea soseleor cred ca este cel de indicare a soselei pe timp de iarna, viscol cand soseaua este acoperiat cu zapada. Oricum pe drumul spre Constanta au inceput sa ii taie, ma refer la drumul vechi prin Lehliu.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu spun ca meritau sa pateasca ceea ce au patit, Doamne fereste de asa ceva, dar daca nu se izbeau de copacii aia ci se izbeau de alta masina..? Atunci cum era? A, atunci era ghinion Rolling Eyes . Macar copacii aia sa ii avem langa drum. Mai atrag atentia de la gunoaiele aruncate din masini, la drum lung te mai opresti sa iei o pauza si ai umbra, te scapa pishu si ai un copac dupa care sa iti ascunzi putzulica Laughing .
Daca ai viteza si nu esti sigur pe tine si pe masina ta, ma gandesc ca trebuie sa fii pregatit sa suporti urmarile. Sunt sigur ca regretatii amici erau inca printre noi daca soferul avea putina experienta si nu vrea sa arate cat prinde masina cu el la volan.. Nu putem da vina pe niste copaci, ci pe inconstienta la volan, neatentie, sau nepasare fata de legi si ceilalti soferi. In ultima vreme tinerii posesori de permis auto au devenit din ce in ce mai inconstienti. Permisele se acorda mult prea usor (parerea mea) noilor generatii.Nu avem noi drumuri de viteze peste 100 km/h iar marea majoritate a soferilor nu stiu ce e respectul, asa ca rulatul cu viteza reprezinta un risc major la noi in tarisoara.
Sunt sigur ca copacii aia au multe roluri, din care nici unul nu e aiurea. Desigur ar trebui taiati cei batrani care se pot rupe la vanturi mai puternice, dar in rest, sunt toate bune. .
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
in concluzie...dupa ce am citit ce ati scris ... cred ca pomii de pe marginea drumului au si rol pozitiv si rol negativ
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu unu cred ca daca nu ar fi fost pomu acela ar fi trait...parerea mea..sa zicem ca pierdea controlu masini si in loc de pom era camp..masina intra cu botu in pamant,se rasturna si poate scapau cu viata.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acord cu plopii de pe marginea drumului, adevarate tragedii care asteapta sa se intample dupa parerea mea. Sa nu mai vorbim de capurile de pod - alea sunt pe locul doi ca factor de risc dupa copaci.
Intr'adevar, daca vrea lumea sa ramana copacii pentru aspect si celelalte avantaje enumerate mai sus, sa se monteze parapet in dreptul lor. Intr-o tara in care se fac 10 km de autostrada pe an intr un an bun, cine mai poate avea pretentia de asa ceva...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si parapetul e mai putin periculos? Eu nu inteleg de ce se cramponeaza unii de ideea de a indeparta de pe marginea drmului orice ar putea constitui un pericol? S-a reinceput discutia despre taierea copacilor. Dar gardurile/casele care sunt pe marginea drmului? Dar pietonii care merg pe trotuar? Nu ar trebui sa facem cumva sa nu mai fie sau si mai bine, sa facem zone de siguranta ca la circuitele de viteza? Ca poate iasa vreun viteaz de pe drum si se impune sa aiba toate conditiile sa scape teafar si dacase poate, si cu masina fara nici o zgarietura.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Si parapetul e mai putin periculos? Eu nu inteleg de ce se cramponeaza unii de ideea de a indeparta de pe marginea drmului orice ar putea constitui un pericol? S-a reinceput discutia despre taierea copacilor. Dar gardurile/casele care sunt pe marginea drmului? Dar pietonii care merg pe trotuar? Nu ar trebui sa facem cumva sa nu mai fie sau si mai bine, sa facem zone de siguranta ca la circuitele de viteza? Ca poate iasa vreun viteaz de pe drum si se impune sa aiba toate conditiile sa scape teafar si dacase poate, si cu masina fara nici o zgarietura.

era vorba despre copacii din afara localitatilor unde se circula cu viteza...nu despre oras sau sate, unde oricum mergi incet
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Steffano
Sunt la fel de numeroase accidentele in localitati ca si cele din afara acestora. Nu cred ca e cazul sa exemplifican cate tiruri au ajuns in sufragerie (odaia de la drum cum spun unii oameni de la tara) sau cati oameni au murit mergand pe trotuar sau stand pe banca la poarta.

elegance
Stiam de acel topic. De aceea am spus ca a reinceput discutia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR