Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Corect! Senzorii care au codul cu literele JG si JH ,pot confirma si eu astazi ca merg fara probleme pe parbriz normal chiar si pe cel cu tenta verzuie.ATENTIE! Daca aveti doar partea de instalatie electrica din interiorul masini (cu suport releu galben din spatele torpedoului pasagerului din dreapta soferului , tis -K99 ,la montarea celeilalte parti a instalatiei electrice respectiv la montarea releului aferent K98,aflat in cutie de relee de la motor ,trebuie avut in vedere ca schema e gresita in tis,practic pinul 85 este pin de masa,deci se vor conecta invers firele pentru pini 85 si 86 doar la releul K98.Multumesc colegilor pentru sfaturi !O zi buna!
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu este gresit in TIS... la releu nu esti conditionat unde pui plus si unde pui minus pe bobina. Legat de releul din compartimentul motor il poti monta linistit langa cel din spatele torpedoului pus in paralel 3fire si 2 fire de la el le tragi catre senzorul de ploaie.
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Corect!Exact asa am realizat montajul pe masina altui coleg ,era mult mai simplu .Trebuia sa pot garanta functionarea corecta a senzorilor achizitionati si mi-am adus aminte de sfatul primit de la dvs.Va multumesc inca o data!
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Cum a-ti scos releul care e pus deja pentru treapta intermitenta ?
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cu mana
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eram curios daca e de ajuns sa fie scos din panou sau mai trebuie facute legaturi pentru a nu intrerupe circuitul . Si de unde as putea sa fac rost de cele doua relee ? ca din dezmembrari nu prea sunt sanse .
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti mai trebuie unul identic cu cel de acolo si trebuie pusa comanda lor pe pinul de sus al soclului care ramane gol in panou.
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Adica pot sa folosesc doua relee ca cel care e deja in panou ? Te referi in tablou ca trebuie sa pun un cablu intre pinul 2 si 5 al releului k10 pentru a avea continuitate ?

Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da, sunt aceleasi relee. Nu faci nici o punte doar in pinul de sus al soclului releului o sa bagi un fir(albastru parca era), dar nu am tis la indemana sa-ti spun exact.
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cu releele m-am lamurit . Cu firul asta nu prea . Uite doua poze din tis la o instalatie cu si fara senzor de ploaie

E un fir albastru care duce spre unu din relee . Acum masina mea are cablat releul din spatele torpedoului iar in mufa x49 am toti pinii care duc spre senzorul de ploaie adica de la pinul 7 pana la 11 . Firul asta in capat il pun in tabloul de sigurante iar celalalt capat unde ?
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pai spune asa, respecta schema din tis ca eu nu am avut cablaj nici in spatele torpedoului de am facut asa.
  • trio13

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acum am inteles , dar parbriz cu senzor a-ti reusit sa gasiti la dezmembrari ?
Skip ads

  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Foarte greu, fa-ti plan de unul nou
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit si eu senzor de ploaie pentru astra g dar cu releele stau mai prost si cu schema pentru montaj nu stiu cum sa fac legaturile. Stie cineva daca sunt bune releele astea pentru senzor ploaie au 5 picioruse.
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Releul trebuie sa fie de 30 de amperi (oricum trebuie sa scoti releul de culoare neagra pentru primul interval de temporizare ca montajul sa fie functional ) si sa-l folosesti in noul montaj .Poti pune orice relee de 30 de amperi cu 5 lame de contact ,de la orice autovehicul ,in functie si de culoarea soclului ,bineinteles ca sa fie estetic si practic!
Daca are o valoare mai mica se poate defecta in timp releul .

Sa fii atent la grosimea firelor alese :
-pentru 87A---1,5 mm:
-pentru 87-----1,5 mm:
-pentru 30-----1,5 mm:
-pentru 86-----0,5mm:
-pentru 85-----0,5-o,35mm

Sunt doua variante pentru a face montajul functional.una cu fiecare releu aferent ,unul in cutia releelor de la motor ,unul sub airbag pasager,exact linga modulul de verificare becuri arse(varianta pentru astra g) , sau ambele relee conectate intre ele si facut conexiunile aferente (varianta pentru opel omega) .Una este mai complexa ca timp de executie si demontare de piese alta mai usoara .
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Poza nu imi apartine ,este de pe net ,dar cam asa arata in a doua varianta ,montajul releelor grupate in acelasi loc :


  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dar mufa de senzor ploaie unde vine? Nu o vad in poza de mai sus. Si inca ceva senzorul de ploaie astra g are si functie pentru lumina?
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu are functie de comanda pentru comanda luminii farurilor.Ultima poza este de la conectica senzorului de ploaie pentru opel omega b,era pusa pentru ati face o idee cum sa legi releele impreuna, in acelasi loc.Mufa pentru cuplarea senzorului de ploaie este plata :

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In principiu,simplist vorbind o fotodioda legata intr-un circuit aferent poate da comanda pentru alimentare faruri,pozitii etc.Un electronist pasionat , de electronica practica ,nu de jecmanit oamenii(vorbesc de zona mea ,cand acum ceva timp-ani am fost in unele centre de reparatii electronice-telefoane sa schimb un led smd si cu 30 de ron se codea sa imi schimbe un led smd ars --- sau un tembel care cerea 200 de ron sa imi lege firul de consum carburant de la display-mid la ecu ,apoi sa ma duc la reprezentanta sa imi activez b.c. alti bani -le multumesc acum ca am invatat citeva lucruri practice in ale electronicii si ale mecanicii ) , il poate face cu costuri minime, sau gata facut in alte modele comerciale doar sa il adaptezi la tine . Revistele vechi tehnium .ssauu forumurile aferente fac minuni,.Acum ceva timp ca sa faci un ,led sa ilumineze intermitent legai ceva piese .Astazi un led de 3 mm rosu intermitent costa 1 leu,si nu difera ca forma de un led obisnuit. poate fi folosit ca martor centura nepusa ,frana de mana cuplata etc,ca sa nu stai cu ochii mari la ceasurile de bord,il identifici imediat .
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am gasit mufa aia langa plafoniera. Cred ca trebuie sa cablez tot cap coada. Daca reusesc ,deocamdata nu am facut rost de tis nu stiu de unde trebuie descarcat dar cica se gasesc informatii si in autodata
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR