Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dupã ultimile statistici furnizate de I.G.P.-B.P.R. 700 de automobile se fura zilnic în Romania. Cauzele sunt diverse, de la geamuri uitate din graba pana la chei sbtilizate în acest scop. Stau într-un cartier select în zona Foiºorul de Foc, o zona buna s-ar spune. Poate la prima vedere a preþurilor imobiliare dar nu este aºa. În zona stau multe familii de “rãuvoitori” ca sã nu fiu acuzat de antisemitism. Preocuparea acestora este jaful de prin ograda vecinului. La început o oglindã sau un ºtergãtor ca de curând o Dacia super întreþinutã. Poliþia este omni-absentã pe motivul fazelor de procedura (reclamaþia ºi pe urmã …………. AN-uri cât cuprinde). Furtul a fost la 2:35 si la 2:45 asta l-au anunþat pe propietar care-I rugase sã izoleze zona prin consemn.
Dupã acestã “atitudine civicã” a organelor am luat decizia de a angaja paza pe strada ºi montare de camere video motion. Voi cum procedaþi?

Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica ati angajat paza pe strada? Nu ai cum sa pazesti domeniul public.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am decis toþi propietarii sã aducem BGS pentru siguranþa maºinilor ºi nu numai. Este perfect legal pentru cã atâta timp când cei plãtiþi din impozite se fac cã plouã sub diverse motive este de datoria noastrã sã ne apãrãm avutul. Nu contravine legislaþiei ºi este sinonim cu ce se întâmplã în zonele rezidenþiale numai cã nu avem garduri de limitarea a parcelei.
În limbaj poliþienesc se cheamã “tira pe faþã”. Smile
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si daca agentul "x" de la BGS doarme si se fura o masina ce se intampla ? o plateste agentul "x" sau se da din umeri ? Cum e contractul cu ei ?
Skip ads

  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu imi asigur absolut tot timpul masina,chiar daca ma dau jos din ea pt 30 secunde sau chiar daca stau la 10 m de ea,blochez volanul si armez alarma.
Dupa aceea,absolut niciodata nu las nimic de valoare sa se vada in masina.Pana in prezent,de cand am masina,de vreo 7 ani,niciodata nu am avut probleme.
Ideea cu angajare firma de paza si protectie mi se pare excelenta.Eu am vazut asta la o casa,unde o masina de la Bidepa sta parcata in fata casei,cu doi tipi in ea tot timpul.
Da-ne ceva mai multe detalii legate de pretul pe care-l platiti.
Cat despre raspunderea pe care o au angajatii,ma indoiesc sa fie fie doar un singur om de paza si de asemenea ma indoiesc sa adoarma amandoi Smile.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
malekAdi2 a scris:Ideea cu angajare firma de paza si protectie mi se pare excelenta.Eu am vazut asta la o casa,unde o masina de la Bidepa sta parcata in fata casei,cu doi tipi in ea tot timpul.
Da-ne ceva mai multe detalii legate de pretul pe care-l platiti.
Cat despre raspunderea pe care o au angajatii,ma indoiesc sa fie fie doar un singur om de paza si de asemenea ma indoiesc sa adoarma amandoi Smile.

Imediat dupã ce vom semna contractul cu acestã Societate de Pazã ºi Protecþie voi afiºa foto-copia acestuia.
Referitor la somnic, nu cred cã-ºi permite cineva sã-l triºeze pe Bogdan Bart. Smile
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Vios - lucrez in domeniu si iti spun sigur urmatoarele: firma de paza nu poate pazi domeniul public. Daca vreau sa trec pe strada respectiva noaptea, ma vor opri? Nu cred. Mai mult de atat: pentru a raspunde de masinile parcate, fiecare proprietar trebuie sa predea masina sub semnatura cand o lasa in grija pazei. Altfel nu exista dovada ca masina a fost pe strada si a disparut.
Iar daca afisezi contractul, ai mare grija la clauza de confidentialitate.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ criss_slc, întradevãr nu pãzim domeniul public dar cel puþin putem sã dovedim cu probe, autorul în cazul unei spargeri. Firma de pazã nu poate legitima dar poate aduna probe video ºi audio despre infractor.
Este simplu ºi eficient þinând cont de aspectul cã un hoþ opereazã în liniºte sub paravanul anonimatului. Prezenþa unui agent îi va demonta planurile.
Noi asta dorim, liniºte. Nu ºti cum este ca la fiecare alarmã a câinelui sã ajungi în stradã doar ca sã te convingi dacã este liniºte.
Dorim sã scãpãm de ei ºi atât, asta pânã vom pune la punct un sistem video-audio de monitorizare a strãzi. Smile
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
SI eu folosesc alarma foarte des..Oriunde m-as duce sau orice as face pe langa masina o incui.. De exemplu..imi schimbam placutele pe frana la roata stanga spate si am lasat geamul de la sofer jos ca sa aud ceva muzica de la casetofon si am incuiat masina..in caz ca se gandea cineva sa intre pe partea dreapta sa se serveasca cu ceva din masina (cred ca ma apropii de obsesie).. Sincer, de cand stau in Buc. m-am cam obisnuit sa ma uit peste umar...Si chiar daca am alarma cu pager care bate cam 200m printre blocuri tot mai ies la geam cand aud cate o alarma urland.. Si ca sa raspund la intrebarea topicului : nu imi las niciodata masina descuiata si niciodata nu las lucruri tentante la vedere (tel., fata casetofon, detector radar, etc.)...
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
da voi de CASCO nu a-ti auzit
sau pare scump
eu am asigurare astfel ca chiar daca o fura imi plateste valoarea integrala a masinii
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@lucian: hai sa pp urmatorul scenariu ipotetic (deocamdata):
Eu am o masin veche, un opel manta. Il restaurez, il repar, il aduc la zi... cheltui vreo 5000 eur (in afara de masina). mai bag inca 3-4000 in diverse modificari: motor tuning in spiritul vremii respective, audio-video pe masina, si multe alte imbunatatiri... cost final ~ 10.000 eur inclusiv masina. Cine crezi ca imi face mie casco la o masina veche de 28 de ani.. chiar daca arata ca scoasa pe poarta fabricii?Very Happy
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Hmmm...CASCO.........CASCO-ul este o inventie foarte buna.. Numai ca nu scuteste total de bataile de cap.. Eu sunt de parere ca e mai bine sa previi o problema (de orice fel) decat sa o rezolvi... Gandeste-te asa : ti-au furat masina..cate drumuri ai de facut ca sa rezolvi problema asta?.. Si mai ales cat timp pierzi?... E bine ca macar iti acopera paguba..dar doar financiar...Timpu' nu ti-l plateste nimeni..si munca de lamurire ca nu ti-ai furat-o singur..alea alea.......Wink
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu unu' imi iau fata de la CD cu mine si nu las nimic la vedere.
Dar nici nu bag ceva in portbagaj cand ajung la destinatie, ca daca se uita vreun binevoitor crede ca cine stie ce am bagat acolo si o sparge numa asa ... sa vada!

A...da... si am full CASCO
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pe masina de la serviciu am alarma de fabrica si monitorizare GPS cu blocare de motor.
Pe aia personala alarma cu pager si iar monitorizare GPS.

Dormeam linistit noaptea, doar ca la carvan s-au gandit niste amatori sa sparga gemuletul mic de la portiera din spate sa imi fure casetofonul. Nu au vazut senzorii de miscare nici nu stiau ca usa nu se deschide dinauntru. Paguba 150 de RON .

Din cate am auzit eu pe la colt, profesionestii nu prea se baga la alarme exotice, ca nu stiu la ce sa se astepte. Asa ca daca va puneti in parbriz un led care clipeste odata verde de 3 ori portocaliu ati scapat de marea majoritate. Mai raman aia care mi-au spart mie geamul. Oare?
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posto a scris:Asa ca daca va puneti in parbriz un led care clipeste odata verde de 3 ori portocaliu ati scapat de marea majoritate. Mai raman aia care mi-au spart mie geamul. Oare?

De acord cu faza cu ledu'.. E cea mai simpla solutie pentru cei care nu au $ de alarma... Wink
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu la varianta cu golitul masini integral, fara a lasa cel mai mic obiect la vedere (cum spunea cineva - exista indivizi care iti sparg un geam pentru o bluza de trening).
In plus la fiecare stationare mai lunga inchid masina de 2 ori din cheie si dupa aia pun alarma, in plus pliez oglinzile indiferent daca e loc ingust sau nu. Sper ca semnalul scurt ce-l da alarma la deschiderea oglinzii sa descurajeze tentativele de furt al sticlei/ ornamentelor , etc.
Sfat pentru cei care pleaca de acasa pentru o perioada de timp mai lunga si lasa masina acasa. Parcati-o in fata unei sectii de Politie undeva unde nu-i opritul interzis si unde e lumina si noaptea. Un prieten al meu asa procedeaza de cate ori pleaca fara masina. Pentru mine nu e cazul, in general cand plec am nevoie de masina.
  • andreih

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am Casco si alarma la ea. Din fericire in mai bine de un an nu am avut probleme majore (mici zgirieturi inerente). Si eu pliez oglinzile intotdeauna, chit ca o las doar pentru 5 minute (faza asta o scoate din sarite pe nevasta-mea).
Ideea cu parcatul in fata unei sectii de politie mi se pare excelenta, o aplic cu prima ocazie.
@posto - poti sa imi dai te rog mai multe detalii despre monitorizarea GPS?
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Foarte tare faza cu BGS-ul .
Apropo ei sunt platiti sa pazeasca masinile nu bordurile sau asfaltul.
Masinile chiar daca se afla pe domeniu public sunt private.
Si va spun eu ca sunt indreptatiti prin lege sa actioneze cand un hot este prins in flagrant.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu sper ca am asigurat-o pe a mea suficient de bine:
i-am facut CASCO si acum sforai ca porcul noaptea Smile
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
andreih a scris:

@posto - poti sa imi dai te rog mai multe detalii despre monitorizarea GPS?


Dpdv tehnic e un echipament conectat la un server central unde raporteaza tot ce se intampla (pozitie, alti senzori) si de unde primeste comenzi (cum ar fi sa opreasca motorul).

Financiar... 30eur pe luna abonament + in jur de 1000eur echipamentul. Pentru mine vine gratis de la firma la care lucrez. Oricum preturile sunt in scadere ca e din ce in ce mai multa concurenta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR