Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
decadurabolin a scris:Am un Corsa 1.3 diesel, 2005. In carte am anvelope de 14 si de 15 maxim.
Ce recomandati pentru iarna? Bugetul este mic, as merge pe Sava Eskimo, Debica Frigo 2...
Aveti alte idei?
Apropo daca stie cineva oferte bune de jante tabla sa imi spuna, nu vreau sa folosesc cele de aliaj care le am acum.
Tinand cont ca fac maxim 5000 de km pe an iar iarna cred ca maxim 1000, mai doream sa intreb cam cat tin niste cauciucuri noi de iarna? Cam 5 - 6 ani? Intreb pentru ca as vrea sa stiu daca renteaza sa iau noi sau sa merg pe second hand.

P.S. am gasit la Autosoft niste Tigar Winter, la 173 de lei bucata. Dimensiunile sunt 165/70/r14. Rotile de tabla ce caracteristici ar trebui sa aiba ca sa se potriveasca cu astfel de anvelope?


Folosesc din 2008 anvelope de iarnã Tigar 175/65R14 pe o Corsa exact ca a ta, fãrã probleme. Rezultatele sunt chiar OK, prin raportare la preț. Primele douã ierni le-am fãcut locuind în zonã de munte (Petroșani, urcam frecvent la Straja și n-am montat niciodatã lanțurile, deși vedeam destui opriți pe dreapta pt a face asta). Și dupã ce m-am mutat la câmpie am trecut prin destule zãpezi fãrã probleme, merg destul de mult cu mașina. Am fãcut 4 ierni cu ele și nu dau semne de uzurã anormalã, probabil le voi mai folosi lejer încã 2 ani (mã gândesc cã îmbãtrânește materialul, cã de uzat peste mãsurã sigur nu se uzeazã, fiind folosite numai în condiții de iarnã). Și pentru noua mașinã (Astra) tot Tigar mi-am luat pt iarnã. Le recomand.
Jantele de tablã pt Corsa le-am luat de la dezmembrãri (în 2008), am dat 120 lei pe toate 4. Îți recomand sã faci același lucru, ieși mai ieftin, și pânã la urmã sunt niște table, te uiți și tu sã nu fie îndoite sau mâncate de ruginã. Tre sã fie de 14 inci (diametru), 5,5 inci (lãțimea interioarã), sã aibã profil ”J” și ET (factor de echilibru, offset) 49.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu exista "profil J".
J-ul este latimea jantei, adica 5.5 in cazul tau.
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
6Jx15

6 - latimea jantei in toli (inch)
J - simbolizare a profilului si inaltimii jantei
x - simbolizare a jantei monocorp
15 - diametrul jantei in toli (inch)

PRIN URMARE EXISTA PROFIL "J"
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Nu exista "profil J".
J-ul este latimea jantei, adica 5.5 in cazul tau.

Nu mai fii asa sigur! Very Happy

Simbolizarea Jantei

Ex. de simbolizare: 5 ½ J x 14H2 ET 49

5 ½ = latimea jantei in inch (toli)
J = litera caracteristica pentru forma bordurii jantei
x = janta dintr-o singura piese
14 = diametrul nominal al jantei in inch (toli)
H2 = profilul jantei
ET49 = adancimea de comprimare: 49mm
Skip ads

  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am luat 4 buc Sava Eskimo s3, 312 lei pretul per anvelopa, pe 15 inch.
Nu pot decat sa spun ca la temperatura asta de 10 grade de acum, se tin foarte bine.
Testul ADAC efectuat in 2011 pe Sava Eskimo S3 le indica a fi foarte ok, mai ales pentru pretul lor.
Acuma na, unii spun ca e facatura testul, dar tinand cont de reputatia ADAC, nu cred ca dintr-o anvelopa de 2 lei puteau sa o ridice in slavi, cum ca ar fi buna. Totusi...
Dupa o zapada voi posta aici experienta cu Sava Eskimo S3.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Marshal (Korea) 145/80 R13...din targ 60 lei/buc. An fabricatie: 2009 (vara),adancimea profilului:7mm,stare exceptionala (vizibil).Sunt foarte multumit de economia facuta.Si vulcanizatorul a zis ca sunt excelente cand le-a pus pe jante.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vineri seara mi-am incaltat tancul cu 4 bucati de cauciucuri noi de iarna! Ele m-au ajuns 340 de euro cu montaj cu tot si vreau sa specific ca erau cele mai ieftine! Asa sunt preturile aici in belgia, cam piperate dar asta e!

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa le folosesti sanatos si felicitari si montatorilor ca au stiut cum sa monteze cauciucul raportat la valva (punctul galben opus valvei). Pretul nu a fost foarte mare raportat la preturile din romania... eu am dat 250 euro in 2008 pentru 4 cauciucuri cu montat cu tot.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
de ce punctul galben opus valvei?
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca iti pui capacele verzi, se vede misto contrastul...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da da Smile)))) cu siguranta!
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
a cumparat careva Sava Eskimo S3 de la Cora ? astea la reducere ? ma intereseaza cum se comporta ,acum 1 an si ceva am avut sava eskimo s2 pe un golf 3 si in ziua in care le-am luat seara intr-o curba am reusit sa ma invart cu masina si sa rup o janta , nu aveam mai mult de 15-20 km/h,ce au astea in plus fata de alea ?s2 vs s3 ? anul trecut am avut pe meriva niste bridgestone de 4 mm Smile si se tineau mai bine decat alea s2 de pe golf...
Skip ads

  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
alexneb1 - Eu am acum Sava Eskimo s3, luate de la o firma de langa podul Basarab, baieti de treaba si se misca rapid la montaj. Vreau sa spun ca dau nota 10 anvelopelor Sava...pana acum ma simt foarte ok cu ele, foarte in siguranta.
Dupa serviciu, am intrat pe o strada care parea la prima vedere in regula, ca celelalte, dar era defapt acoperita numai de gheata.
Cel din fata mea ( a teia masina din linie, un Clio ) a franat brusc, s-a invartit si s-a dus in gardul din dreapta mea. Un focus si un pasat, care erau tot in fata mea ( prima si a doua masina din linia de masini ), au ajuns intr-un gard din fata si in bodura din stanga.
Eu am fost singurul care am franat, am ramas pe linie dreapta si am evitat impactul cu Clio-ul si cu Focusul, adica cel din dreapta mea si din fata mea. ABS-ul o luase razna total dar directia a raspuns.
Repet, nota 10 pentru Sava S3, recomand.
  • manolake

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vivaro 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat si eu 4 bucati 205-65-16 pirelli Winter Chrono. Cam piperate de aici de unde le-am luat 460 euro dar ce sai faci ca altele mai ieftine nu aveau. Peste putin timp le bag la treaba sa vad cum se comporta si revin cu detalii.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Anul asta mi-am luat altceva.
Very Happy
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ai 4x4 cred ca sunt degeaba Smile) dar totusi, cam cat ar costa un set din ala? stie cineva?
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am fost multumit iarna asta de cum s-au comportat anvelopele dunlop 3d , pe masura standard 195/65/15 . ce e drept nu am prins polei , doar zapada , portiuni inghetate si carosabil umed.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
NU folosiți alte anvelope decât cele menționate în cartea mașinii! Iatã ce am pãțit eu!

Și uite cum cauți problema acolo unde nu trebuie.



E normal fraților sã fie așa ceva? Galeria asta de plastic care vine de la rezervor mi-era SPARTÃ și înfundatã cu GHEAȚÃ și mizerie. Tot jegul de pe șosele mie îmi intra în rezervor și de acolo pe sistemul de alimentare, provocându-mi daune de zeci de milioane (schimbare 7 injectoare, 2 pompe injecție, 1 rampã comunã).

Din ce cauzã? Din cauza samsarului nenorocit care mi-a pus cauciucuri de 185/65 R15 în loc de 175/65 R14. Balonul fiind mai mare, mi-a agãțat și ros acel plastic. De aici și bancul ãla cu:

”Vine un pacient la doctor, cica a cazut din copac. Doctoru`:
- Dom`le, ai limbrici!
- Cum dom` doctor? Doar am cazut din copac!
- Mah, asculta-ma : ai limbrici!
- Da` de ce am limbrici?
- Ca te-a mancat in cur sa te urci in copac!”

Eu cãutam probleme la injectoare, când de fapt problema venea... de la cauciucuri prea mari!
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din poze nu avea cum sa roada aparatoarea aia fara sa atinga amortizorul. Deci ce zici tu cade Very Happy. Problema e din alta parte nu de la anvelope sau de la balon, a fost lovita masina sau ceva in zona aia.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pãi uitã-te la amortizor, și ãla e ros. Uzura este circularã, la încãrcare mare (5 persoane), a ros.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR