Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
A doua iarna cu anvelopele de iarna dunlop winter sport 3d 195/65/15, de care ma declar multumit.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Iarna asta am mers cu Semperit SpeedGrip 2 si ma declar multumit de ele, bune pe zapada, gheata si uscat, un pic mai slabute in umed (dar cam la toate anvelopele de iarna e la fel), consum bun si deloc zgomotoase.
  • cpx

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2008

  • Mesaj Privat
postez si eu parerile:
Peugeot 307 - Dunlop WinterSport 3D 195/65/15 - excelente, m-au scos din toate zapezile, control foarte bun, franare buna, recomand cu incredere.
Opel Insignia - Nankang SV2 winter 225 / 55 / 17 - le-am luat o data cu masina, s-au descurcat decent, m-au scos din toate zapezile intalnite, bine cu ceva balans Smile pe drum nu am avut probleme dar am si mers preventiv...ca solutie de buget cred ca sunt ok.
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de aceste anvelope Kormoran 205/55 R16 SnowPro B2 94H XL? Le-am gasit la un pret f bun pe un site (dc nu se considera reclama pot pune si un link), stiu ca fac parte din categoria anvelope de buget, dar as vrea sa cumpar 4 anvelope ca m-am saturat de SH vechi de 3-4 ani. Credeti ca merita achizitia unor astfel de anvelope? Si nu imi veniti cu exemple gen Michelin Alpin sau Continental TS850, decat dc imi dati voi diferenta de bani Smile))
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cauta si Nokian, am auzit de bine de ele.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
valix5 a scris:Ce parere aveti de aceste anvelope Kormoran 205/55 R16 SnowPro B2 94H XL? Le-am gasit la un pret f bun pe un site (dc nu se considera reclama pot pune si un link), stiu ca fac parte din categoria anvelope de buget, dar as vrea sa cumpar 4 anvelope ca m-am saturat de SH vechi de 3-4 ani. Credeti ca merita achizitia unor astfel de anvelope? Si nu imi veniti cu exemple gen Michelin Alpin sau Continental TS850, decat dc imi dati voi diferenta de bani Smile))


Mai bine iti iei Barum Polaris 3, excelente. Uite aici detalii despre ambele:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Polaris-3.htm

si

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kormoran/Snowpro-B2.htm
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Anvelopele General Altimax de iarna a folosit cineva? Am gasit multe pareri pozitive legate de aceste anvelope, fiind foarte apreciate in Canada. Dc cineva a folosit, il rog sa ne impartaseasca si noua experienta avuta cu aceste anvelope. Le-am gasit la un pret f bun pe net, General Altimax Winter Plus 205/55R16 91H la 262 lei, cu transport gratuit la min 2 anvelope cumparate.
  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
borsy a scris:
valix5 a scris:Ce parere aveti de aceste anvelope Kormoran 205/55 R16 SnowPro B2 94H XL? Le-am gasit la un pret f bun pe un site (dc nu se considera reclama pot pune si un link), stiu ca fac parte din categoria anvelope de buget, dar as vrea sa cumpar 4 anvelope ca m-am saturat de SH vechi de 3-4 ani. Credeti ca merita achizitia unor astfel de anvelope? Si nu imi veniti cu exemple gen Michelin Alpin sau Continental TS850, decat dc imi dati voi diferenta de bani Smile))


Mai bine iti iei Barum Polaris 3, excelente. Uite aici detalii despre ambele:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Polaris-3.htm

si

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kormoran/Snowpro-B2.htm


In nici un caz Barum Polaris 3 .
Am avut pe un Logan iarna trecuta cumparate noi utilizate in oras pierdeau foarte repede aderenta, de altfel si pe profilul lor se vede ca nu sunt deloc agresive.
Mai bine Debica Frigo daca vrem de buget.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@valix5,General Altimax,am avut eu pe fosta masina si am fost multumit de ele,nu am ramas nici odata impotmolit.
Le-am folosit 4 ierni fara probleme,zi-mi si mie link-ul unde ai gasit.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
A folosit cineva marcile Anvelope Sunny,Anvelope Hifly,Anvelope Riken,Anvelope Tigar cateva pareri.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Tigar, sunt facute in Europa si e un brand low cost al grupului Michelin, restul sunt chinezesti.
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
fastohandle a scris:
borsy a scris:
valix5 a scris:Ce parere aveti de aceste anvelope Kormoran 205/55 R16 SnowPro B2 94H XL? Le-am gasit la un pret f bun pe un site (dc nu se considera reclama pot pune si un link), stiu ca fac parte din categoria anvelope de buget, dar as vrea sa cumpar 4 anvelope ca m-am saturat de SH vechi de 3-4 ani. Credeti ca merita achizitia unor astfel de anvelope? Si nu imi veniti cu exemple gen Michelin Alpin sau Continental TS850, decat dc imi dati voi diferenta de bani Smile))


Mai bine iti iei Barum Polaris 3, excelente. Uite aici detalii despre ambele:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Polaris-3.htm

si

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kormoran/Snowpro-B2.htm


In nici un caz Barum Polaris 3 .
Am avut pe un Logan iarna trecuta cumparate noi utilizate in oras pierdeau foarte repede aderenta, de altfel si pe profilul lor se vede ca nu sunt deloc agresive.
Mai bine Debica Frigo daca vrem de buget.


Sincer sa fiu, nici mie nu mi s-a parut un profil ok pt zapada la Barum. Din categoria anvelope de buget, mi-au atras atentia si Viking Snowtech 2, fabricate sub licenta Continental si cu un profil destul de agresiv. Am inteles ca au surprins placut in teste anul acesta. EU am luat Viking Protech HP (de vara) si sunt multumit de ele. Nush cele de iarna cum sunt Question
Skip ads

  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cuculica a scris:@valix5,General Altimax,am avut eu pe fosta masina si am fost multumit de ele,nu am ramas nici odata impotmolit.
Le-am folosit 4 ierni fara probleme,zi-mi si mie link-ul unde ai gasit.


Acesta este link-ul, sper sa nu se considere reclama: http://promo-anvelope.ro/Ty...0205/55R16%2091H/

Acestea sunt cele care m-au interesat pe mine, am sunat si au DOT2416. Mi s-a parut cea mai buna oferta din ce am gasit eu pe net. Cele cu 91T mi s-a spus ca sunt fabricatie 2013, deci putin mai vechi Razz
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Tigar, sunt facute in Europa si e un brand low cost al grupului Michelin, restul sunt chinezesti.


Tigar, Riken, Kormoran si mai nou Taurus am vazut ca au acelas profil pt anvelopa de iarna. Sunt la preturi f bune, un coleg de servici are Riken pe masina de 2 ierni si a zis ca e multumit de ele. Ma gandesc ca si Tigar, fiind aceeasi anvelopa, ar trebui sa fie ok. Cu toate astea, eu sunt cam retinut in a achizitiona una din aceste marci Rolling Eyes
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
valix5 a scris:
cuculica a scris:@valix5,General Altimax,am avut eu pe fosta masina si am fost multumit de ele,nu am ramas nici odata impotmolit.
Le-am folosit 4 ierni fara probleme,zi-mi si mie link-ul unde ai gasit.


Acesta este link-ul, sper sa nu se considere reclama: http://promo-anvelope.ro/Ty...0205/55R16%2091H/

Acestea sunt cele care m-au interesat pe mine, am sunat si au DOT2416. Mi s-a parut cea mai buna oferta din ce am gasit eu pe net. Cele cu 91T mi s-a spus ca sunt fabricatie 2013, deci putin mai vechi Razz

Nu te supara,e o noua notatie a date de fabricatie,sau ai gresit la tastare?
Eu stiam ca DOT 2416 inseamna saptamana 24 din anul 2016...suntem in 2014.
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
@danpet, am gresit eu, corect este DOT2614 pt acele anvelope. Am scris in graba ca sunt la birou Wink
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
fastohandle a scris:
In nici un caz Barum Polaris 3 .
Am avut pe un Logan iarna trecuta cumparate noi utilizate in oras pierdeau foarte repede aderenta, de altfel si pe profilul lor se vede ca nu sunt deloc agresive.
Mai bine Debica Frigo daca vrem de buget.


Are profilul asemanator cu Continental WinterContact TS 830 P sau Bridgestone Blizzak LM25, si astea sunt proaste (asta daca e sa ne luam dupa profil)?
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Incepand de anul acesta, Nokian a adus in Romania si marca sa low budget Nordman, axata momentan doar pe anvelope de iarna: http://www.nordmantyres.com/home .
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea,

Am nimerit cu masina de serviciu intr-un service la Bucuresti, iar cand asteptam inlocuirea m-am documentat putin despre posibilitatile mele de inlocuire ale pneurilor de iarna (pentru Astra personal)

Astfel am aflat ca au in depozit cauciucuri DUNLOP WINTERSPORT 3D noi noute, dar fabricatie W31/2011.

Din ce stiu eu, durata medie de utilizare a unei anvelope (ca durata, nu Km) e undeva la 5 ani minim.
Altii spun (inclusiv cei de la service) ca durata maxima ar fi undeva la 10 ani, in conditiile in care ele au stat in depozit si vezidoamne "nu au trecut intemperile peste ele".

Am pipait pneurile, pot spune ca arata foarte bine, insa nu pot spune ca mai sunt la fel de moi ca cele fabricate anul acesta.
Sa zic ca-s cam cu 10% mai mate si cu 20% mai intarite.
in rest par super ok.

Intebare:
Pentru un om care merge maxim 4.000 Km pe iarna si atunci prudent, considerati ca imi asum un risc extrem prin cumpararea acestor pneuri ?

Mentionez ca as economisi minim 250ron daca le iau pe-astea.

Dunlop WinterSporc 3D 185/65/15 = 260ron fab. 2014 (pe net ca la ei sunt 310).
fab.2011 = 190ron.

Ziceti si voi.

Merci.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu le-as lua fara sa stau pe ganduri,important e sa nu fi stat anvelopele in soare!
Pretul e foarte bun!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR