Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Voi ce imi recomandati, cand anvelopa de vara este de 195/60/15, atunci cea de iarna cum ar trebui sa fie?Ma refer la dimensiuni.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
185/65/15 - numarul din mijloc nu reprezinta inaltimea peretelui anvelopei ci procentul cu care trebuie inmultita latimea anvelopei (primul numar) pentru a afla inaltimea peretelui.
  • mad max

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Recomand anvelopele Toyo. Sunt extraordinare pe zapada.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
tocmai mi-am cumparat acu 10 zile un set de Pirelli WinterCarving de la "depozitul de anvelope.ro"
pret 200 ron bucata (185/65/R15), plus inca 27 RON taxa de ramburs. Cauciucurile le-am primit a2a zi de la lansarea comenzii (eu sunt in TM si mi-au fost trimise cu fancurier-ul din Bucuresti) , au ca data de productie saptamana 30/2007 (2 bucati), sapt 35/2007 (1 bucata) si sapt 28/2007 (1 bucata) deci sunt proaspete, nu au apucat putrezeasca prin ceva depozite.

ieri m-am intors in tara dupa o ture de 3000 km cu ele (TM->Innsbruck->Zurich->Basel->Saint Louis->Strasbourg->Karlsruhe->Viena->TM). E drept ca nu am prins zapada cu ele, doar ceva ploaie si temperaturi scazute (in Innsbruck erau -3 grade la ora 4 dupa amiaza, si -7 a2a zi dimineata la Cool. La inceput am avut o senzatie ciudata cu ele din cauza ca sunt crampoanele inalte si cauciucul mai moale, dar acum s-au mai lasat parca (sau m-am obisnuit eu cu senzatia). sunt super OK...cel putin pe vreme de asta rece si umeda (am mers pe autostrada cu 140-150 km/h cu ele si nu mi s-au parut zgomotoase, cel putin nu mai zgomotoase decat Dunlop-urile SP Sport care le aveam inainte). astept sa dea zapada sa ma duc la schi si atunci sa vad cum se comporta pe zapada/gheata. din ce am citit pe net erau destul de incantati de ele niste tipi de prin Canada/Alaska. cica pe zapada ar fi minunate...sincer nu ma astept sa le pot verifica in conditiile lu aia de acolo, dar daca aia or fost multumiti, probabil ca vor face fata si in RO (sau Europa).

...apropo, au si gauri ptr crampoane metalice, daca sunt amatori Smile


inainte de a le lua pe astea am vrut sa-mi iau ceva Toyo (de iarna da' nu mai stiu modelul) la 250 RON, am gasit pe net oferta (la pneus-expert.ro sau dinamic92.ro, nu mai stiu exact), problema e ca nu aveau in stoc, aduceau pe comanda si dura 7-10 zile lucratoare)
am mai vazut Dunlop WinterSport 3D prin Selgros la ~200 RON, despre care am citit review-uri excelente pe net, problema e ca aia in Selgros TM aveau doar 1 bucata in stoc si nu stiau cand vor mai primi.
din recomandarile colegilor si prietenilor mai aveam ca optiuni Barum Polaris 2 care erau la un pret relativ OK (~160-170 RON) si mai erau ceva Conti Winter..bla bla care toti le laudau (oricum erau peste 280 ron bucata).

sper ca v-am putut ajuta.
Skip ads

  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am luat azi 4 gume de iarna de la carrefour din cluj, Dayton, made in spania, 185/65/14, la 3 bucati una gratis, 644 ron, montaj si echilibrat gratuit.Are ceva daca n-am mai pus tot 185/70/14 cum a avut masina din fabrica? Efectiv n-am gasit de dimensiunile astea nicaieri.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ce nasol de voi ca trebe sa va luati gume de zapada. la noi in timisoara nu avem pt ce. nu prea ninge niciodata, iar daca ninge asa o zi doua pe an nu se pune pe jos Mr. Green
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
robytza a scris:ce nasol de voi ca trebe sa va luati gume de zapada. la noi in timisoara nu avem pt ce. nu prea ninge niciodata, iar daca ninge asa o zi doua pe an nu se pune pe jos Mr. Green


eu sunt din TM Smile

cu zapada ai mare dreptate, dar am simtit/simtit pe pielea mea diferenta intre a merge pe ploaie/mizga cu cauciucuri all-season/vara si a merge cu cauciucuri de iarna (M+S), si nu merita toti banii Neutral

acu' 1 sapt mergeam in coloana cu inca 2 prieteni spre Cenad, dimineata pe la 5, ploaie marunta, umed pe jos, un pic de ceatza. eu eram in fata si inca o masina cu cauciucuri de iarna dupa mine. al3lea din coloana era cu cauciucuri de vara. In Sinicolaul Mare este o curba cam aiurea, primele 2 masini am intrat in curba cu 40-50 km/h si nu am avut nici o problema, a3a masina s-a dat peste cap ca la aceeasi viteza a derapat si a iesit in sant. Nu au patit nimic grav, doar masina cam sifonata. Recatia soferului din a3a masina: "cum p... mea ati intrat in curba aia cu 40-50? ca eu am mers ca pe sanie!" ... I rest my case


Ultima modificare facuta de l_stoian79 la Dum 21 Oct, 2007 8:26 pm
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
inseamna ca-ti iei de fitze Smile)))) sau ca sa meri in vacanta la munte. ca nu prea iti trebe in oras la noi. Apropo : vino si tu la intalniri
Skip ads

  • hallex20

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
as dori sa-mi cumpar si eu gume de iarna. imi trebuie 195/65/15 cel putin asa le am pe astea de vara...nu sunt inca hotarat intre dunlop winter SPORT M3 si Vredestein Snowtrac 2 ....nu stiu de unde sa le cumpar si mai ales unde pot sa depozitez cauciucurile de vara...astept pareri ms
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut pe net, la ADAC , testarile anvelopelor de iarna sunt postate pe situl lor doar pentru anii 2005/2006, pentru perioada 2007/2008, nu am gasit nimic, cu exceptia unui video clip, de scurta durata , din care nu am inteles mare lucru fiindca nu stiu lb germana.Oare testul ADAC2007/2008 al anvelopelor de iarna a avut loc?Care este pozitia marcilor de anvelope in acest top?
Anvelopele de iarna , la franare, pe carosabil uscat, au nevoie de un spatiu mai mare pentru oprire , decat anvelopele de vara?
De obicei cand este indicat sa achizitionezi anvelope de iarna, acum , sau mai tarziu, dupa ce se raceste vremea?Ma refer sa achizitionezi anvelopele la un pret bun.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
anvelopele de iarna au aderenta f buna si pe carosabil uscat (sau temp mai inalte) datorita compozitiei cauciucului care este mai moale. daca e cald afara se uzeaza in schimb mai repede.
sincer de cand am pus gumele de iarna nu prea am mai simtit ABS-ul, ceea ce inseamna ca aderenta e mai buna decat la cele de vara (in conditiile in care nu mi-am schimbat stilul de condus).
poti sa-ti schimbi de acuma fara griji. cel putin o sa eviti nebunia de la service-uri de peste 3-4 saptamani cand incep toti sa-si monteze gume de iarna.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ce stiti de marca Dayton?
am vazut in Carefour 3+1 gratis.
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca este o marca "de mijloc" a celor de la Bridgestone si sunt produse pentru Europa in Grecia.
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu cateva nedumeriri/intrebari:

1.De ce se recomanda cauciucuri de iarna mai inguste in detrimentul celor mai late?

2.Actualmente am cauciucuri de vara 205/55/R16,pe aceeasi janta pot monta 195...(cica ar trebui sa fie R16,dar nu exista,explicatie primita intr-un magazin)?

3.In certificat la dimensiunea anvelopelor scrie: 195/65/ R 15 9 I H ( 9 I H ce-o fi?),iar la observatii scrie: alte anvelope- 215/55R 16/93H ,intrebare: am voie NUMAI dimensiunile inscrise in certificat sau dimensiunile cuprinse intre cele doua tipuri?Adica,asa cum am spus,cu 205/55 R 16 pe care le am acum nu ma incradez in cele permise?
  • ccx_80

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna

o intrebare am si eu
daca in talon am dimensiunile 145/75/R13 si nu gasesc anvelope decat cu dimensiuni 145/70/r13
sau 155/70 ... sau 155/80 ... Va rog spuneti-mi ce dimensiuni sa iau
Momentan am de vara 155/80/R13
Pt iarna sa imi iau tot asa?
mersi
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cris.M. a scris:Am si eu cateva nedumeriri/intrebari:
1.De ce se recomanda cauciucuri de iarna mai inguste in detrimentul celor mai late?


Pentru ca suprafata de contact e mai ingusta si mai lunga (aria fiind aproximatic aceeasi). Astfel, ai o tractiune mai eficienta pe directia inainte si o rezistenta la inaintare prin zapada mai mica.

Cris.M. a scris:2.Actualmente am cauciucuri de vara 205/55/R16,pe aceeasi janta pot monta 195...(cica ar trebui sa fie R16,dar nu exista,explicatie primita intr-un magazin)?


Se pot monta 195/60/16.

Cris.M. a scris:3.In certificat la dimensiunea anvelopelor scrie: 195/65/ R 15 9 I H ( 9 I H ce-o fi?),iar la observatii scrie: alte anvelope- 215/55R 16/93H ,intrebare: am voie NUMAI dimensiunile inscrise in certificat sau dimensiunile cuprinse intre cele doua tipuri?Adica,asa cum am spus,cu 205/55 R 16 pe care le am acum nu ma incradez in cele permise?


Teoretic, da, ai voie numai cu tipodimensiunile din certificat. Este o greseala a importatorului, e datoria lui sa mentioneze toate tipodimensiunle permise. Practic, la VectraC, eu am 3 dimensiuni in cartea masinii si, implicit, in certificatul de inmatriculare: 205/55/16, 195/65/15 si, la rubrica "altele", 215/55/16.

91H sunt indicii de sarcina si viteza, 91 inseamna 615Kg sarcina admisa pe anvelopa iar H inseamna 210km/h, viteza maxima la care anvelopa este garantata sa reziste, timp de 5 minute.
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri dodo_13!Cred ca am sa merg la RAR in privinta dimensiunilor anvelopelor,poate rezolv ceva,o adaugare in certificat sau ceva..nu stiu.Sunt in concediu si pentru ca am timp chiar am sa trec pe acolo.

Inca ceva ce nu am inteles.Am vazut azi in Carrefour niste anvelope Dayton 205 55 r16 91T si inca un cod parca,D210 daca nu ma insel.Este in denumirea asta vreun indiciu cum ca anvelopele ar fi de iarna?Cum ne dam seama daca sunt de iarna sau all season?Pe cele de vara le recunosc vizual,asta e singurul indiciu si la celelate tipuri,repet: iarna vs all season?

edit: dodo_13,in cazul in care pun 195/60/16 precum ai spus mai sus,banuiesc ca iar risc vreo amnda sau cine stie vreun certificat luat,nu?Dimensiunea aia nu este specificata la mine in certificat.Daca e asa,e nasol,inseamna ca practic sunt nevoit sa folosesc numai doua modele,cele specificate in certificat,atat.!
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alea de iarna au un fulg de nea pe ele iar cele all-season au un soare si un nor care jumate ploua si jumate ninge.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
De mine nu s-a luat niciodata vreun politist, din punct de vedere al cauciucurilor, si nici nu stiu pe cineva care sa o fi patit. Personal, nu cred sa ti se intample ceva daca pui altfel de cauciucuri si nu ies in evidenta.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva ceva de anvelopa Goodyear Ultra Grip Performance?Daca poate fi cumparata din Romania?Personal am cautat pe net un furnizor din Romania, pentru acest model de anvelopa, si nu am gasit nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR