Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va rog lamuriti-ma si pe mine cu aceste anvelopesunt de iarna sau de vara?????nu-mi spune-ti de stelute,nori soare desenate pe lateral finca mai am patru anvelope si nu are asa ceva...
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dupa profil se pare ca cele din stanga sunt de iarna,iar celelalte sunt mixte.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel din stanga pare sa fie o anvelopa de tip "C" pentru autoutilitare, si este allseason. Al doilea poate fi atat de vara cat si allseason dar nu pot sa-mi dau seama daca este de tip "C" sau nu. In nici un caz nu sunt de iarna si sunt atat de vechi incat nu mai merita montate pe masina.


Ultima modificare facuta de Gabi.B.HD la Mie 17 Nov, 2010 9:17 pm
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Dupa profil se pare ca cele din stanga sunt de iarna,iar celelalte sunt mixte.
mixte!adica!vara-iarna?
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
A folosit cineva anvelope Matador? aveti cateva impresii dupa utilizare?
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:A folosit cineva anvelope Matador? aveti cateva impresii dupa utilizare?


Slabute, destul de dure pe ger - pierd aderenta. Eu le-am "maritat" dupa 1/2 iarna si-am trecut la Dunlop 3D. Diferenta enorma de comportament.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aoleu, chiar atat de proaste sunt? mi-a zis cineva care le foloseste pe un clio ca sunt bune... ma gandeam ca sunt mai low cost, oricum nu intentionez sa fac ccurse mai mari de 60 - 70 km... doar serviciu si inapoi 15 km dus-intors, e suficient.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Dupa profil se pare ca cele din stanga sunt de iarna,iar celelalte sunt mixte.



Pentru autoutilitare, toate sunt mixte din nastere Laughing Glumesc.
De iarna nu sunt in nici un caz.
Skip ads

  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
de iarna nu,de vara nu,allsezon!chiar nimeni nu stie exact Question
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:A folosit cineva anvelope Matador? aveti cateva impresii dupa utilizare?


Eu am Matador MP59 si asta iarna am fost tractor, plug, etc pt vecini... asteptau sa plec eu primul din spatele blocului sa fac partie sa iasa si ei.
Pe gheata/zapada batatorita se comporta destul de bine si nu cred ca mi-a intrat de 10 ori abs-ul toata iarna trecuta.
Pe asfalt uscat la -15 grade am mers cu 160+ fara nicio problema, in ideea ca nu mi s-a parut sa nu am aderenta, la virari/franari/etc.

Calitativ - pret sunt excelente, nu le compari cu dunlop 3d de ex dar nici cu debica ... sunt anvelope medii pt utilizari in conditii normale.

P.S. eu am 195/65/15.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@tudordoru: Nu ai si o poza din lateral? Sau denumirea lor? E mai usor asa decat sa le recunoastem dupa poze.
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:@tudordoru: Nu ai si o poza din lateral? Sau denumirea lor? E mai usor asa decat sa le recunoastem dupa poze.
osa fac maine poze din laterat....
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:
Gabello a scris:A folosit cineva anvelope Matador? aveti cateva impresii dupa utilizare?


Eu am Matador MP59 si asta iarna am fost tractor, plug, etc pt vecini... asteptau sa plec eu primul din spatele blocului sa fac partie sa iasa si ei.
Pe gheata/zapada batatorita se comporta destul de bine si nu cred ca mi-a intrat de 10 ori abs-ul toata iarna trecuta.
Pe asfalt uscat la -15 grade am mers cu 160+ fara nicio problema, in ideea ca nu mi s-a parut sa nu am aderenta, la virari/franari/etc.

Calitativ - pret sunt excelente, nu le compari cu dunlop 3d de ex dar nici cu debica ... sunt anvelope medii pt utilizari in conditii normale.

P.S. eu am 195/65/15.

Am si eu Matador,dar de vara 145/80 R13,doar doua,pe fata.Dupa 4 luni le-am dus inapoi,fiind in garantie si mi le-au schimbat cu altele identice.Motivul:la viteza ~110km/h incepea sa trepideze volanul.Rotile au fost echilibrate de ei (de unde le-am cumparat),le-am mai verificat echilibrarea si la o vulcanizare si era ok.Am constatat in schimb,ca cel putin una din anvelope era putin stramba santul de pe coama,de pe mijloc, avea intr-un loc o cotitura si se simteau la mana niste denivelari ca niste valuri,daca treceam cu mana pe lateral,de jur imprejur.
Si cele noi au acele "valuri",n-am apucat inca sa le testez la viteza.Va tin la curent cand o voi face.
Au fost foarte ieftine (90 ron bucata).
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am montat azi dimineata Dunlop Wintersport 3D 185/65R15
1200 ron toata treaba.

Revin cu impresii.
Sper sa nu-mi para rau ca am luat noi, adica dat in groapa si stricat anvelopa Smile
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
tudordoru a scris:Va rog lamuriti-ma si pe mine cu aceste anvelopesunt de iarna sau de vara?????nu-mi spune-ti de stelute,nori soare desenate pe lateral finca mai am patru anvelope si nu are asa ceva...
cel din stanga este FEDERAL si cel din dreapta este UNIROYAL...raspunsul la intrebarea mea l-am gasit...anvelopele sunt all sezon[M+S lateral... roroi si zapada].....stie cineva sa-mi spuna daca scrie undeva pe anvelopa ce presiune trebuie bagata...185/65/R14


Ultima modificare facuta de tudordoru la Sam 20 Nov, 2010 3:56 pm
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am luat si eu tot noi Dunlop Wintersport 3D 195/60/R15 , aceleasi dimensiuni ca si cele de vara cu care a venit masina din fabrica.In talon mai am trecuta si dimnsiunea de 185/65/15 dar am zis sa pun ca si cele de vara. Sper ca nu-i vreo problema ca nu le-am pus pe cele de 185/65 ( stiu ca se zice ca cele mai subtiri sunt mai recomandate pe zapada) dar m-am gandit ca nu vom avea noi o iarna chiar atat de plina de zapada.
M-au costat 1340 de lei toate 4. Am luat si jante de tabla noi si inca nu le-am montat.Imi recomandati si mie un service in Bucuresti in care sa montez anvelopele pe jante cu tot cu valve , echilibrat si montat pe masina.Undeva unde sa fie si un pret mai bun.
  • tudordoru

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1988 23YD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
musafirul.nepoftit a scris:Am luat si eu tot noi Dunlop Wintersport 3D 195/60/R15 , aceleasi dimensiuni ca si cele de vara cu care a venit masina din fabrica.In talon mai am trecuta si dimnsiunea de 185/65/15 dar am zis sa pun ca si cele de vara. Sper ca nu-i vreo problema ca nu le-am pus pe cele de 185/65 ( stiu ca se zice ca cele mai subtiri sunt mai recomandate pe zapada) dar m-am gandit ca nu vom avea noi o iarna chiar atat de plina de zapada.
M-au costat 1340 de lei toate 4. Am luat si jante de tabla noi si inca nu le-am montat.Imi recomandati si mie un service in Bucuresti in care sa montez anvelopele pe jante cu tot cu valve , echilibrat si montat pe masina.Undeva unde sa fie si un pret mai bun.
este un servis cu vulcanizare la diham....stiu ca au preturi foarte mici la tot ce fac ei acolo....
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
de vreo luna de zile tot caut ceva anvelope de iarna pentru masina mea si nu stiu care sa le aleg.Avand in vedere ca este criza si nu am un buget foarte mare, va rog sa ma ajutati in alegerea lor.Pretul pentru o anvelopa din pacate sa nu depaseasca 170-190 RON.Asadar care are ceva cunostinte si poate a si avut vreun model de anvelopa la aceste preturi, il rog sa ma ajute in a alege!
Deoarece peste o luna trebuie sa fac si ITP-ul am decis ca merg pe dimensiunile 155/80/R13.
http://www.vanzarianvelope....mp;m=&s=iarna
http://www.anvelopeimport.r...%5E%5E2%5E76%5E80

Multumesc anticipat celor ce ai un cuvant de spus!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
paul_astra a scris:de vreo luna de zile tot caut ceva anvelope de iarna pentru masina mea si nu stiu care sa le aleg.Avand in vedere ca este criza si nu am un buget foarte mare, va rog sa ma ajutati in alegerea lor.Pretul pentru o anvelopa din pacate sa nu depaseasca 170-190 RON.Asadar care are ceva cunostinte si poate a si avut vreun model de anvelopa la aceste preturi, il rog sa ma ajute in a alege!
Deoarece peste o luna trebuie sa fac si ITP-ul am decis ca merg pe dimensiunile 155/80/R13.
http://www.vanzarianvelope....mp;m=&s=iarna
http://www.anvelopeimport.r...%5E%5E2%5E76%5E80

Multumesc anticipat celor ce ai un cuvant de spus!


Vezi ca e un site care anul trecut, cand am cumparat eu, avea cele mai bune preturi. Cauta ceva de genul "anvelopejantepromotii.ro".
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi pentru raspuns sincer intrasem si pe acesta dar dupa cum se vede nu prea au pe stoc!Care din aceste marci, recomandati cel mai mult!
http://www.anvelopejantepro...amp;h=80&d=13
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR