Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:alea de iarna au un fulg de nea pe ele iar cele all-season au un soare si un nor care jumate ploua si jumate ninge.

bestiala descriere Laughing
Skip ads

  • robertctx

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
a auzit cineva de anvelope eurotec snowwolf? am vazut ca la bulgari sunt mai ieftine cu 50 ron/buc.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Azi mi-am cumparat anvelopele de iarna, la pretul de 250 lei bucata, cu tot cu montat.Sunt marca Goodyear Ultra Grip 7+, fabricate in anul 2007, in Slovenia.Acelasi model, fabricat tot in Slovenia , in alta parte era la 316 lei buc.
Mi-au placut anvelopele GY UG Performance , dar nu sunt disponibile la dimensiunea jentilor mele.Am fost tentat si de Dunlop SP Winter Sport 3D, dar la dimensiunea 195/60/15, am vazut ca la testul ADAC, UG7 a fost nr.1, iar Dunlopul pe pozitia nr.2, asa ca am preferat nr.1.
Sper sa fi facut o alegere buna cu UG7+.
Ulterior, dupa ce le folosesc, o sa revin cu impresii privind acest model de anvelopa.Modul cum se comporta.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la Selgros sunt anvelope Mastersteel, stie careva ceva de ele ?, scrie made in Thailand si arata bine
Skip ads

  • ccx_80

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ce stiti de Pirelli P400 ? merita ?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Realitatea e ca la iernile grele din Thailanda, baietii au devenit experti in anvelope de iarna..... Laughing
Acu' nu te superi pe ironie..
Fa-ti o socoteala insa , economisesti sa zicem 50 ron /cauciuc deci 200 ron in total... le iei pt 3 ierni? daca da inseamna cam 70 roni pe iarna, deci 20-30 ron pe luna...
Nu merita mai mult siguranta ta?
Ia la rasfoit paginile de pe forum, paginile cu teste de cauciucuri de pe net, paginile importatorilor de anvelope si poti sa-ti faci o idee (mai ales la astia din urma unde felul in care e facut site-ul spune multe despre seriozitatea lor)
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de aceea am si intrebat , cred ca voi lua firestone pana la urma, mai mult nu dau pentru max 3 luni cu sau fara zapada, mai bine merg cu trenul.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Este foarte importanta anvelopa de iarna chiar si pentru o luna, sau o zi.Este suficient ca o singura data sa o iei pe,,scurtatura"si sa ai un accident de circulatie, urat de tot, care putea sa fie prevenit daca aveai o anvelopa performanta.Asa risti ca pe langa vatamari corporale grave sa ai si cheltuieli financiare substantiale pentru repararea masinii.Din pacate foarte multi romani abordeaza din ignoranta, gresit echiparea corespunzatoare a masinii,inclusiv vara, din motive pecuniare, preferand anvelope ieftine si neperformante, second handuri si resapate, fara sa fie constienti de riscul asumat.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Este foarte importanta anvelopa de iarna chiar si pentru o luna, sau o zi.Este suficient ca o singura data sa o iei pe,,scurtatura"si sa ai un accident de circulatie, urat de tot, care putea sa fie prevenit daca aveai o anvelopa performanta.Asa risti ca pe langa vatamari corporale grave sa ai si cheltuieli financiare substantiale pentru repararea masinii.Din pacate foarte multi romani abordeaza din ignoranta, gresit echiparea corespunzatoare a masinii,inclusiv vara, din motive pecuniare, preferand anvelope ieftine si neperformante, second handuri si resapate, fara sa fie constienti de riscul asumat.

eu inca nu m-am lamurit de eficienta cauciucurilor de iarna , sper sa nici nu am nevoie - poate fi si o manevra a producatorii de anvelope, eu nu sunt convins de realitatea eficientei lor, de aceea nu as da o diferenta de pana la dublu pe firma de pe anvelope
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu-ti lua nici Firestone . Sunt slabute calitativ .
Kleber , BF Goodrich , Nokian , Dunlop , Michelin ( da asta-i indecent de scum ) , etc.
Sucks : Firestone , Debica , Matador , Eurostone , Viking , Marangoni , etc.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bertone, vad ca nu ai mentionat cauciucurile Vredestein (Olanda, cred ca ei stiu mai mult despre frig decit thailandezii Smile ). Sint niste cauciucuri foarte bune si au preturi decente (nu stiu cit o fi cele de iarna, dar la importator, asta vara, pe 4 cauciucuri de vara Sportrac 3 195/65/R15 eu am dat 980 lei), mai ales daca le luati de la importatorul direct (dati o cautare dupa importator vredestein pe google.ro). In plus beneficiati si de montare + echilibrare gratuita la Sama.
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
"Nu-ti lua nici Firestone . Sunt slabute calitativ .", gresit, intra pe adac si vezi ca nu sunt asa slabe.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Nu-ti lua nici Firestone . Sunt slabute calitativ .
Kleber , BF Goodrich , Nokian , Dunlop , Michelin ( da asta-i indecent de scum ) , etc.
Sucks : Firestone , Debica , Matador , Eurostone , Viking , Marangoni , etc.

DUNLOP iau 370 ron bucata cu montaj si echilibrat , e OK ?
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Recomand din toata inima VREDESTEIN. APCO, bineinteles importator. Am trecut de la GOOD YEAR la VREDESTEIN Sportrac 3. Diferenta enorma. Stabilitate muuuuult mai buna in ciuda balonului mare (195/65/R15).

Un coleg de-al meu a schimbat MICHELIN (se uzasera saracele) cu VREDESTEIN. Placut surprins... nu ca ar fi mai bune, inca nu si-a dat seama, dar spune ca la pretul asta ofera performante comparabile, sau mai mult de atat.

P.S. Si ABS-ul intra mult mai greu.

PAREREA MEA. Wink
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Rookie

Ce model de Goodyear ai folosit inainte, si la ce dimensiuni?
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
bertone a scris:Nu-ti lua nici Firestone . Sunt slabute calitativ .
Kleber , BF Goodrich , Nokian , Dunlop , Michelin ( da asta-i indecent de scum ) , etc.
Sucks : Firestone , Debica , Matador , Eurostone , Viking , Marangoni , etc.

DUNLOP iau 370 ron bucata cu montaj si echilibrat , e OK ?


Ce dimensiune are janta ta?La ce dimensiuni iei Dunlopul?Ce model de Dunlop este?Pt dimensiunea 205/55/16, la testul ADAC 2007, Dunlop SPWinter Sport 3D a fost pe pozitia nr.2 in top, nr.1 fiind Michelin Primacy Alpin PA 3 .Este o pozitie foarte buna, la acest test fiind verificate 16 marci de anvelope.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei din Cluj ii recomand pe cei de la Frontier SRL din capatul lui Gheorgheni (deasupra la cartodrom-pana in capat la scoala Alfa).
Am luat vara trecuta de la ei Dunlop M3 la cel mai bun pret din oras pe vremea aia.

By the way, consider absolut necesare gumele de iarna mai ales pentru cei care folosesc masina in afara oraselor.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@florin71,

205/55/ R16 dunlop profil M3, 3D costa in jur de 400 ron
  • supapa

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
As dori sa achizitionez 4 anvelope (sh) pt iarna la o Vectra C, dimensiuni la anvelopele actuale 215/55 R16, si nu stiu incotro sa apuc si la ce sa ma uit mai repede. Rog cunoscatorii daca ma pot ajuta cu cateva sugestii in privinta producatorilor, dimensiunii anvelopei cat si despre preturi.
Va multumesc.
  • bogdantaz

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor...
scurt si la obiect: cauciucuri de iarna de la carrfour , marca Dayton sunt bune sau nu pentru opel corsa mea?
am 175/65/r14
raportul calitate / pret e acceptabil?
multumesc frumos...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR