Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! dupa cum spune si titlul lumina din interior este blocata pe deschis , lumineaza intruna .
am schimbat intrerupatorul de la usa soferului care avea probleme , de atunci nu i mai dau de cap.
am incercat cu toate intrerupatoarele usilor scoase ( demontate) am scos borna de la baterie si cand am pus o la loc cu usile inchise tot aprinse stateau becurile . Din spuselor unor cunostinte cred ca e multitimer , a mai patit cineva asa orice idee e binevenita sau orice solutie multumesc!
Skip ads

  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Rog mult de tot pe cineva care se pricepe pe partea electrica sau cineva care a mai patit asa ceva
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la butonul de la faruri ai umblat (cel de la care aprinzi lumina in interior) ?
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
e pus in pozitia inchis , din cate stiu el actioneaza doar plafoniera de la sofer , la mine stau si cele din spate aprinse
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dupã un timp, uch-ul ar trebui sã-þi taie alimentarea (când este motorul oprit ºi cheia scoasã).

Aºa cum a spus ºi colegul mai sus... Ai verificat ºi întrerupãtorul de la blocul de lumini?
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am inteles ce ai spus , vin cu o intrebare intrerupatorul de la blocul de lumini actioneaza si spatele ? la mine indiferent de pozitia acestuia nu se stinge nimic, pe spate le am dat pe off iar pe fata l am facut pe direct doar cand deschid usa de la sofer se aprinde plafoniera.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, întrerupãtorul, acþioneazã ºi spatele dar cu condiþia ca lampa spate sã fie pe poziþia "uºi deschise".

Încearcã ºi siguranþa. Nu stricã sã vezi dacã este în regulã!
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
o sa caut si la sigurante , dar in mod normal daca era arsa nu trebuia sa aprinda nu?



revin am verificat siguranta e buna , cand am scos-o s au stins apoi cand am pus o s-au aprins la loc
Skip ads

  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ieri am mai verificat intr un fel : ca sa ma asigur ca nu-i de la intrerupatoarele de la usi le am scos pe toate ma gandeam ca poate unu face masa pe masina si de aia stau aprinse , cu ele scoase ar trebui sa nu se faca contact deci ar inseamna ca usile sunt inchise si intrerupatoare sunt in regula, de aici rezulta ca alta e buba !


Ce sa mai verific , e posibil sa fie butonul de la blocul de lumini ? mentionez ca indiferent de pozitie lui tot stau aprinse , el pare sa functioneze normal , insa sa nu fie doar aparenta treaba , caut un coleg care sa mi imprumute putin blocului sa vad care e treaba.
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
incearca cu un multimetru pe rezistenta ,sa masori pe unul din firele de la intrerupatoare,sa nu fie rezistenta mica ,de multe ori chiar daca ai scos intrerupatoarele ,poate fi o problema undeva si firul sa atinga de masa caroseriei.
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
o sa incerc si varianta ta , in cazul asta ar trebui sa desfac stalpii sa verific ca acel fir sa nu aiba izolatia dusa si sa atinga, cand luat masina a mers iar dupa ce am umblat la usa spate stanga ca nu-mi mai mergea geamul electric ( era intrerupt firul de la el) am tras mai mult de cabluri sa vad daca mai sunt crapate si dupa cauciucul din stalp

pot face rost de un multimetru si cum verific ? pun un fir de la aparat pe cel care vine in stalp(la intrerupator) parca e maro si unu pe caroserie? si rezultat ar trebui sa am ?
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
domeniul pe care il setezi la multimetru sa fie pe dioda sau cea mai mica optiune de masurat rezistente (de obicei 200ohmi)si valaoarea pe care ti-o da sa nu fie foarte mica de ordinul 1....5,,,10,ohmi. trebuie sa fie mult mai mare,daca nu ma insel de ordinul Kohmilor .de asemenea la un circuit functional ar trebui sa ai pe acel fir cu becul stins tensiunea de 12 v si doar atunci cind se inchide la masa si aprinde becul sa ai o rezistenta aproape nula.intre acel fir si masa caroseriei.
Skip ads

  • tm44gam

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Cam aceeaºi problemã am avut-o ºi eu, reolvarea a fost simplã am curãþat cu spray de contact blocul de lumini dupã care am tras ºi împins de câteva ori de buton sã aprind ºi sã sting plafoniera. Sper sã rezolvi repede ºi ieftin.
O zi bunã
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
l-am facut eu intr un fel si anume cand deschid una dintre usile din fata mi se aprinde plafoniera, cand inchid usa respectiva se inchide instant , deoarece cablul gri care ajunge la plafoniera ( masa ) a fost taiat deoarece dadeam continuu masa si astfel statea intruna plafoniera aprinsa am montat pe el intrerupator pentru a vedea lumina cand sunt usile inchise , dupa ce am taiat toate firele gri de la intrerupatoarele de la usi de jos si am tras la fiecare planifiera , am observat acum ca dupa un timp intrerupatorul pus nu-mi mai aprinde plafoniera fata in pozitia 1(aprins) , l-am lasat asa pe 1 si am umblat la butonul de la blocul de lumini care era impins , trag de el si se aprinde plafoniera , il imping inapoi nu se mai stinge parca ar ramane ceva blocat si lumineaza continu dar pe 0 la intrerupator si l sting , dupa o vreme la fel ...
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cred ca era mai bine sa dai multitimerul jos sa-l desfaci si sa-l verifici cel putin vizual..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR