Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o intrebare , poate nu`i cea mai potrivita dar totusi vreau sa incerc, poate stiti voi mai bine.

Mie pe OP-COM imi arata Turaþie prescrisã de ralanti 1.100 RPM (Vectra B '97 X16SZR )

Aceasta setare nu o pot modifica, drept pentru care motorul sta turat in jurul a 1100 RPM .

Azi am curatat acel IAC, EGR , clapeta de acceleratie dar in zadar .

Singurul lucru la care ma gandesc acum, este ECU .

Intrebarea mea e: pot pune un ECU de pe x18XE pe motorul meu x16szr ? Vreau doar sa incerc sa vad daca mai sta asa turata, eventual sa vad cum se comporta pe OP-COM .

Multumesc.
Skip ads

  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mari-rds a scris:Salutare, am si eu o intrebare , poate nu`i cea mai potrivita dar totusi vreau sa incerc, poate stiti voi mai bine.

Mie pe OP-COM imi arata Turaþie prescrisã de ralanti 1.100 RPM (Vectra B '97 X16SZR )

Aceasta setare nu o pot modifica, drept pentru care motorul sta turat in jurul a 1100 RPM .

Azi am curatat acel IAC, EGR , clapeta de acceleratie dar in zadar .

Singurul lucru la care ma gandesc acum, este ECU .

Intrebarea mea e: pot pune un ECU de pe x18XE pe motorul meu x16szr ? Vreau doar sa incerc sa vad daca mai sta asa turata, eventual sa vad cum se comporta pe OP-COM .

Multumesc.

ar trebuii sa poti modifica turatia prescrisaq de relantii cu opcom , eu am tot x16szr si merge ok , la mine turatia prescrisa e 850 si masina merge ok , nu cred ca r merge ecu de pe x18xe fiind motor de 1,8 si injectie multi punct , in primul rand nu cred ca s-ar potrivii la mufe
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca stii sa imi spui cum exact modific turatia din OP-COM ... ti-as fi enorm recunoscator... Am intrat in Programare sau Functii speciale si i-am dat resetare turatie relanti , adica am intrat in acel meniu si i-am dat start, si nimic . Daca stiti mai bine, va rog sa ma ajutati ... Multumesc.
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu poti modifica turatia relanti cu op com poti insa cu tech2 la vro reprezentanta sau tu cu un opelscanner
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
E defect IAC-ul.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da poate nu e defect nimic. daca testul a fost facut cu motorul rece e normal.
ecu stabileste relantiul in functie de cativa parametri. temperatura antigelului in special.refa testul cu motorul la temperatura de lucru.

nu poti pune ecu de x18xe. ala e multipunct in 16v al tau e monopunct in 8v.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR