Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cris22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2010

  • Mesaj Privat
interesanta intrebarea ta sergiu, mi-as lua un vauxhall vectra c din anglia si stiu cat ma costa piesele de schimb, insa nu prea am idee cat este mana de lucru...poate stie cineva de pe forum sa ma lamureasca si pe mine Embarassed
Skip ads

  • cris22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ma refeream la operatiunea de schimbare a volanului de pe dreapta pe stanga
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Bravo !
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am vauxhall de 3 ani , dar merg tot asa cu volanul pe dreapta. Oricum daca ar fi sa imi mut volanul as faceo la altul mai nou si CDTI. Al meu e din 2003 dti insa nu ma plang de el. Totusi as fi curios daca trebuie ducupata talbla aia pentru ca de manopera nu mi-e teama, o sa fac eu conversia.
Skip ads

  • cris22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am inteles ca necesita mult timp operatiunea, si multe cunostiinte in domeniu
  • samy2571

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
la masinile fabricate in uk trebuie taiat planseul
cutiile de viteza sunt la fel ca cele europene nu difera vitezele
  • Krypt0n

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ianc sergiu a scris:Eu am vauxhall de 3 ani , dar merg tot asa cu volanul pe dreapta. Oricum daca ar fi sa imi mut volanul as faceo la altul mai nou si CDTI. Al meu e din 2003 dti insa nu ma plang de el. Totusi as fi curios daca trebuie ducupata talbla aia pentru ca de manopera nu mi-e teama, o sa fac eu conversia.


Da, trebuie taiat planseul si inlocuit cu altul cu gaura pt volan in stanga.
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Modificarea cred ca ar trebui sa o fac dupa rar ptr ca sunt pretentiosi cei de la rar.Eu trebuie sa skimb motorul si miau cerut sa il fac ;la un servis autorizat nici de cum provenienta motorului.Ma asteapta multa treaba
Skip ads

  • siman

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2012

  • Mesaj Privat
felicitari.as vrea sa schimb si eu volanul la un opel vectra C .m-ai putea ajuta in vreun fel?
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca daca faci modificarea inainte de a inmatricula masina, la RAR o sa-ti ceara o hartie care sa ateste ca modificarea s-a facut intr-un service autorizat RAR sa faca modificari la directie si frane. A patit-o finul meu astazi cu un Ford Transit.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
NU stiu daca se merita schimbatul volanului la un opel astra vechi. Ar merita la o masina mai noua eventual ...

Din ce am mai citit depinde de masina adica sunt unele ( passat, Audi unde calul de pe mijlocul masinii e mai spre stanga la masinile cu volan pe dreapta si mai spre dreapta la masinile cu volan pe stanga -pentru a avea soferul mai mult spatiu) aici chiar ca iese o improvizatie romaneasca struto-camila. Decat sa fac treaba asta mai bine de toti banii iau o masina cu volanul pe stanga si aia e.

Din cate se pare cel mai usor e la BMW unde sunt deja gauri date in podea pentru convertire.
Asadar inainte sa aveti idei din astea ar trebui sa vedeti in ce consta modificarea la acel tip de masina. Spre exemplu nu prea se recomanda la Audi treaba asta.

Daca se cumpara o masina din UK si se aduc piesele din dezmebrari dupa care platesti manopera atunci mai bine iesi cumparand masina din ro direct cu volanul pe stanga.

Se merita daca ai o epava aici cu volanul pe stanga/centru dezmembrari etc si modificarea o faci tu. In orice alte conditii nu se mai merita
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu atat pot sa spun, ca dupa ce m-am mai informat am aflat ca mondeo-ul meu(mk3-2001) a fost fabricat in germania si "pregatit" in belgia pentru anglia . Asta ma face sa cred ca el a fost initial facut tot pentru stanga.
Skip ads

  • andiradu

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut. As vrea si eu sa achizitionez un Opel Astra G sau un Vectra C cu volanul pe partea dreapta. Nu stiti pe cineva care se ocupa cu schimbarea volanului?
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
2 intrebari as avea si eu:
- am vazut ca ai schimbat aeroterma.....te-ai referit cumva la tot ansamblul aerotermei, cu conductele de aer cu tot.....ca doar ventilatorul aerotermei presupun ca este acelasi?
- ai schimbat pedalele de ambreiaj si frana.....nu sunt identice? si difera doar suportul de prindere?
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
antiradu , astra G chiar nu se merita
  • Florin81Vectra

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
samy2571 a scris:pentru ianc sergiu
1) da am taiat planseul pedalier si pe cel nou l-am prins in suruburi+mastic siliconic
2)pompa de frana a ramas tot a ei am schimbat numai vasul pentru ca cel de anglia este inclinat in partea stanga
si-mi lovea in cutia cu sigurante
3)airbagul da la volan a ramas acelasi , iar de la pasager s-a potrivit in locas deci nu a trebuit sa schimb nimic
4)cred ca spui de caseta de directie
daca este asa sa stii ca s-a potrivit la fix nu am modificat decat suportul de la pompa de servodirectie si am lungit firele


Salut vreau sa schimb volanul la o vectra C din 2005 1,9 cdti , are comenzi volan pilot automat , computer bord , m- ar interesa daca l ai schimba tu sau poti sa imi recomanzi pe cineva telefonul meu este 0767870468
  • dj_ovi

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dupa multe cautari, si circa 2500km si am gasit numai epave ma uitam pe forum si am gasit postul tau, asa ca m-am hotarat, am luat un bertone de anglia, si de sapt viitoare voi incepe lucrarile, sunt curios ce sa intamplat cu instalatia electrica a masini, din cate stiu eu panoul de sigurante la cele de anglia este in dreapta, cum ai facut firele? le-ai scurtat sau le-ai bagat dupa aeroterma ?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa ne zici si noua la ce costuri te ajunge.
  • ionutcatalin93

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am auzit aici nipre preturi cam mari pentru schimbarea volanului.. Eu am vectra b cu volan pe dreapta si asa conduc de o jumatate de an, nu ma bate gandul sa schimb volanul dar m-am interesat orientativ si gasisem pe okazii pe cineva pe la pitesti de il schimba cu vreo 550 euro, 450 piese si 100 manopera.. Am auzit pe aici de 400 de euro manopera si mi se pare exagerat..
Mentionez ca e vorba vectra b din 2001, 1.6 bezina.
  • dj_ovi

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sincer mi-au cerut pe toate piesele 1600ron dar mi se pare enorm de mult, am gasit la un prieten bordu, panou care trebuie taiat, teava si aeroterama cu 250ron si restu o sa vad ce fac de pe unde gasesc :)dar la fel voi da telefoane ple a cunoscuti si sper sa o scut sub 1000ron Smile
Ce nu am vazut, colegu ai debutonat panou si de pe oalele de la telescoape sau ai taiat pe margine?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR