Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut.
as dori sa achizitionez un opel vectra b2 din anul 2001 , cod motor dti. capacitate 2000cm , cu 101 cp, 74 kw,
ma intereseaza cam ce probleme au aceste tipuri de motoare si ce sa verific la el pentru a nu imi lua "teapa".
mentionez ca masina este full fara piele si fara trapa ,in rest are de toate inclusiv navi cu ncdr 1500.
multumesc mult
orice parere este binevenita fie ea buna sau rea
pe mine ma intereseaza si bune si rele
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu are piele si nici trapa nu mai este full.
Navigatia nu ai ce face cu ea ca nu exista harti pentru Romania.
Restu s-a mai discutat :https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1417&start=980
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
mackiss a scris:salut.
as dori sa achizitionez un opel vectra b2 din anul 2001 , cod motor dti. capacitate 2000cm , cu 101 cp, 74 kw,
ma intereseaza cam ce probleme au aceste tipuri de motoare si ce sa verific la el pentru a nu imi lua "teapa".
mentionez ca masina este full fara piele si fara trapa ,in rest are de toate inclusiv navi cu ncdr 1500.
multumesc mult
orice parere este binevenita fie ea buna sau rea
pe mine ma intereseaza si bune si rele


Problema majora si des intalnita este pompa de injectie. Recomand un z16xe cu o instalatie de gaz secventiala si vei avea aceleasi costuri de consum, insa costurile pentru revizii si piese vor fi mai mici. Bafta !
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
vreau neaparat diesel pt ca am deja pe benzina
Skip ads

  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca pretul este unul avantajos si iti convine merita!Dar,pentru ca ai deja vectra ,eu zic sa incerci si alta marca;Am observat la romani aceasta mega tampenie,si anume,sa isi achizitioneze aceeasi marca pe care o au deja (si au fost foarte uimiti de ea) sau pe care au vazut-o la un prieten etc.Personal mi se pare taranism (chiar manelism Smile) ) si dovada de incapacitate de a vedea alte alternative.


Ultima modificare facuta de Emyl91 la Dum 18 Mar, 2012 12:57 pm
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ca o completare la ce a spus dolc3, diesel se merita decat daca mergi mult, parerea mea stricta!, economia care o faci la combustibil, o dai la piese si este cam egal, poate chiar mai mult in cazul pieselor mai scumpe, gen pompa si altele..
Si eu merg mult, gen 40.000-50.000km pe an dar tot nu am ales un diesel, am si un Vw 2.4 diesel si sta degeaba nu il folosesc:))

Singurul motor de pe vectra care l-as recomanda ar fi 1.8 atat si din simplu motiv ca la 1.6 in timp are problema cu uleiul..

bafta!
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
emil_91 pentru a incerca o alta marca cat de cat buna gen vw,audi ,volvo ,bmw,mercedes,trebuie baniiiiiiii, care sunt cam greu de gasit inziua de azi
asa ca nu imi permit sa cumpar una di aceste marci din simplul fapt ca sunt cam scumpe si de intretinut
eu am o suma de 4000 euro cu + cam 200-300 peste daca este cazul
astia sunt toti banii mei si de aceea am ales tot aceeasi marca si sunt destul de ieftin de intretinut
de mers nu cred ca depasesc 25000 pe an
de aceea mai intai ma interesez
am vazut o vectra b2 din 2001 cu motor de 200dti, 101 cp la oradea destul de dotata si as vrea sa o iau deaceea intai ma interesez despre acest motor si apoi sa merg sa o iau
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Motorizarea de 2.o dti are probleme cu vibratiile din cauza suportilor motor, uzura timoneriei schimbatorului si de fulia de pe arbore. In rest este o masina ok, numai ca este destul de grea si are nevoie de o remapare.
Skip ads

  • B700NDO

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
remapare:D?what is that:D mentionez k am modelul despre care se vorbeste aici
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Remapare este cand schimbi softul ECU pentru un management mai bun al motorului,din care rezulta un cuplu mai mare cat si mai multi cai putere.
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cum imi pot da seama daca are ceva in neregula fulia de la arbore?
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mackiss a scris:emil_91 pentru a incerca o alta marca cat de cat buna gen vw,audi ,volvo ,bmw,mercedes,trebuie baniiiiiiii, care sunt cam greu de gasit inziua de azi
asa ca nu imi permit sa cumpar una di aceste marci din simplul fapt ca sunt cam scumpe si de intretinut
eu am o suma de 4000 euro cu + cam 200-300 peste daca este cazul
astia sunt toti banii mei si de aceea am ales tot aceeasi marca si sunt destul de ieftin de intretinut
de mers nu cred ca depasesc 25000 pe an
de aceea mai intai ma interesez
am vazut o vectra b2 din 2001 cu motor de 200dti, 101 cp la oradea destul de dotata si as vrea sa o iau deaceea intai ma interesez despre acest motor si apoi sa merg sa o iau


Pai la banii aia de ce nu cauti un Vectra C?
Skip ads

  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cred ca la 4000- 4300 sunt destul de cazute vectra c
acea vectra b2 este intrata in tara in 2008 si nu este mearsa de atunci mai mult de 30000 pe drumurile noastre deaceea am ales modelul acesta si in plus ca stiu masina
  • lucian wmw

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mare atentie cand o sa o cumperii vectra cu motorul y20dth este foarte pretentioasa la pompa de injectie iti recomand dupa cumparare sa-i faci o curatare a rezervorului si a pompei de injectie si schimbarea filtrului pentru a nu te lasa in durm ca la noi in romanica se baga multe in rezervor .ce sa-ti urez bafta la cumparare....!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
30.000 pe drumurile noastre inseamna mult...

A mea avea maxim 2000 si cand a intrat in tara avea filtrele schimbate, iar cel de benzina era plin de gargauni Smile) doar dupa 2000km la noi Smile) ceea ce imi intareste idea de nu mai baga benz 95 Sad

Bafta la cumparare!
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Revin in legatura cu fulia de pe arbore, daca masina nu are scut se poate observa daca nu are bataie si sa nu fie zona unsa de ulei. Daca fulia este defecta distruge simeringul de la arbore. In legatura de pompa de injectie este si o chestie de noroc si de intretinere cum a spus cineva mai sus. Problema cu pompa sensibila se manifesta si la alte marci: BMW 320d, Passat/Audi 2.5 tdi samd care au acceasi pompa. Asta sa nu fie un motiv ca sa alegi aceasta masina deoarece in rest sunt masini valabile. Si eu am 30000 de km facuti si nu am avut nici o problema.
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de pererile voastre
cred ca o sa merg la sfarsitul lunii sa o iau
  • paul25

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sal.desi am masina pe benzina si nu voi fi niciodata adeptul diesel-ului,iti pot spune o parere ptr ca un vecin a avut o vectra caravan cu acelasi motor si nu a avut probleme deloc cu motorul,mas a intrat in tara cu 127000 si a vanduto cu 230000 de km perioada in care baga motorina chiar si de la galeata...a avut o singura problema la motor s-a dus senzorul de turatie pe care l-a schimbat si atat..bafta si spor la cumparare
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca te ajuta cu ceva ,si eu cunosc un baiat care a luat o astra g cu motorul asta y20dth ,si a tinut-o de la 160 de mii pana la aproape 300 de mii de km fara sa schimbe nimic la motor(inafara de filtre ulei etc),doar la suspensie a schimbat bucsi capete de bara etc,evident din cauza drumurilor.In general aceste motoare sunt foarte fiabile,insa depinde si ce nimeresti,dar daca este unul in mintile lui o sa te tina mult si bine.
P.S eu o am de un an si jumatate si am schimbat (o electrovalva o bujie si un simering vibrochen) total 150 de lei.(electrovalva a fost second)
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult baieti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR