Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Bodo.vectra

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am o vectra c z18xe am parbrizul crapat modelul simplu si vreau sa am gasit sa il schimb sh cu unu cu senzor + oglinda deaia cu bec si heliomata,ce trebuie sa fac sa le am functionale? ce imi trebuie in afara de parbriz,oglinda,senzor? va rog sa ma ajutati ,multumesc anticipat ,am cautat pe forum dar n-am gasit nimic Sad
Skip ads

  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sa iei tot cablajul care pleaca de la oglinda si senzor pana in spate la REC, cablajul este lipit pe plafon si trebuie sa-l dai jos. O sa mai ai nevoie de maneta stergatoare, 2 relee si activare cu Tech2. Nu sunt sigur daca la Vectra C ar trebui schimbat si blocul de lumini.
  • Bodo.vectra

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ce este REC asta? si releele astea de unde tre sa le schimb ? maneta pt. ce imi trebuie ?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ia da tu un back inapoi de unde este discutia postata de tine si gasesti mai jos discutia de mufa oglinda electrocromatica. Acolo am tot discutat despre asa ceva. Si-n dimineata asta am postat eu inclusiv cu poze.
Este ceva investitie. Eu am ramas cu restul de panglica ce alimenteaza senzor ploaie, parasolare iluminate, iluminatul interior, microfonul ptr handsfree, senzorii alarma, iluminat spate, galena de la sistemul de parcare. Panglica ce alimenta oglinda am folosit-o pentru mine.
Citeste tot cu atentie.
Skip ads

  • Bodo.vectra

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
deci din cate am inteles trebuie sa iau parbrizul,senzorul si oglinda luate firele alea pana-n spate bagate in rec si activate din tech2?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pentru oglinda nu iti trebuie activare dar pentru senzor ploaie/lumini cred ca da. Maneta am inteles ca difera la cele cu senzor ploaie fata de cele normale, releele iti trebuie pentru senzor ploaie; legat de blocul de lumini nu stiu daca la Vectra C exista cu functie Auto ca la Astra H, pe pozitia Auto iti aprinde farurile la lasarea intunericului.
Poate te ajuta mai mult un coleg cu Vectra C care are aceste dotari.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am blocul de lumini cu modul AUTO din fabrica. Normal ca exista si la Vectra C. Nu este nicio diferenta intre maneta cu senzor de ploaie si cea fara. Si pentru oglinda electrocromatica trebuie activata functia. Urmeaza sa fac aceasta treaba in acest weekend. Deci fii atent la achizitia senzorului de ploaie si a mufei lui. Sunt de 2 feluri. Cu mufa mare si mufa mica. E mult de munca si nici nu prea ii vad folosul acestui senzor de ploaie. Daca nu exista din fabrica, sincer n-as fi montat.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Kay a scris:pentru oglinda nu iti trebuie activare

Ai avut perfecta dreptate in aceasta privinta. Eu doar am legat panglica-n REC si-n mufa oglinzii si functioneaza fara programare/activare
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Kay a scris:pentru oglinda nu iti trebuie activare dar pentru senzor ploaie/lumini cred ca da. Maneta am inteles ca difera la cele cu senzor ploaie fata de cele normale, releele iti trebuie pentru senzor ploaie; legat de blocul de lumini nu stiu daca la Vectra C exista cu functie Auto ca la Astra H, pe pozitia Auto iti aprinde farurile la lasarea intunericului.
Poate te ajuta mai mult un coleg cu Vectra C care are aceste dotari.


Smile

salutare, am o intrebare, senzorul de ploaie se foloseste si ca senzor de lumini? e 2 in 1? si daca da, si vreau sa montez pe masina daca nu am blocul de lumini cu functia AUTO, se poate folosi sau trebuie schimbat si el? multumesc anticipat pentru raspuns, Stima!
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da este si senzor de lumini la tine si trebuie sa schimbi si blocul de lumini.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR