Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dragii mei, cred ca e cazul sa existe si un asemenea thread. Am cautat, nu am gasit asa ca l-am creat eu(daca exista deja atunci imi cer scuze anticipat si rog stergerea lui). As vrea ca acest thread sa reprezinte un loc unde sa ne sfatuim si sa ne ajutam mai ales ca am constatat de curand ca exista si doctori printre noi.

O sa incep eu cu o prima intrebare: stie cineva ceva despre filtrele de apa, cele care se monteaza pe circuitul apei de la chiuveta? Am ajuns la concluzia ca e neaprat nevoie de asa ceva intrucat apa plata si cea minerala nu prezinta nicio garantie ca ar fi fara paraziti sau alte chimicale, metale...etc. Eventual vreo frima, vreo reprezentanta...

In al doilea rand, ce parere aveti despre chestia asta: http://eufrosin.wordpress.c...er-in-camara-dvs/ ?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In masura timpului disponibil eu va ajut cu mare drag.
Ce e scris in al doilea link sunt numai aberatii. Wink
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca posesorii de opel sunt foarte sanatosi :d .

Adresez tot eu o intrebare. Am facut exudat faringian si nazal. A iesit la ambele stafilococ aureu coagulazo pozitiv. Am facut tratament cu un antibiotic (nu-mi aduc aminte denumirea) conforma antibiogramei. Intre timp insa am fost nevoit sa schimb medicul. Noul medic mi-a recomandat sa nu mai fac tratamentul intrucat il fac degeaba deoarece stafilococul ramane in amigdalite.

Intrebarea este care dintre cei doi medici are dreptate?

Multumesc
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
domnule coleg, se poate spune si asa, userii clubopoel sunt foarte sanatosi sau mai bine zis, cei care sunt bolnavi stau in pat si nu au chef de forum. Peste asta, se mai suprapune un fapt, oamenii in general pastreaza problemele medicale pentru medic si evita sa le discute pe forum sa se bage unul si altul in discutie din punctul de vedere al...mecanicului.
Eu, asa as face, asa fac. Am si eu (ca dealtfel multi de aici) probleme de sanatate, mai mari sau mai mici dar le tin pentru medic, nu imi pica bine sa le expun aici.
N.B.:
ce am scris aici reprezinta strict punctul MEU de vedere vis-a-vis de sanatatea MEA.
Acesta nu este un indemn catre alti useri spre a nu discuta.
toate bune.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stafilococul nu poate ramane in amigdalite. Amigdalita e o boala. Termenul de -ita semnifica in medicina inflamatia unui organ. Ex. amigdalita=inflamatia amigdalelor, apendicita=inflamatia apendicelui etc.
Stafilococul aureu coagulazo negativ nu are in mod obligatoriu semnificatie clinica(adica sa va dea simptome) ci mai degraba arata un dezechilibru la nivelul mucoasei orofaringiene data de infectiile virale(viroze), tratament cu antibiotice etc.
Nu sunt ORL-ist dar din cate stiu procentul de purtatori sanatosi este destul de mare 20-40% si in mediul de spital ajunge la 40-75%. Deci prezenta acelui stafilococ trebuie interpretata in contextul simptomatologiei(va supara ceva), a nr leucocitelor( deci hemograma completa), a probelor de inflamatie( e bun si un VSH) si nu in ultimul rand a examenului ORL.
Daca totusi ati facut un examen ORL(nu ati precizat specialitatea celor 2 medici) si aveti cumva forme de amigdalita(purulenta, gangrenoasa, sclero-atrofica) atunci tratamentul e zero barat ca stafilococul ramane acolo. Si singura rezolvare e cea chirurgicala. Dar in aceste forme de amigdalita exceptand-o un pic pe ultima simtomatologia este destul de zgomotoasa.
Si ca o concluzie pe scurt daca nu va supara lasa-ti-l in pace ca sunteti decat purtator sanatos. E sa zic de-al casei.
Sper ca v-am putut fii de folos cu ceva.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. raspuns. ORListi sunt ambii medici. Deocamdata cred ca ma pot considera purtator sanatos.

invest20042001, initial am vrut sa intreb despre acele filtre pt. apa si am cautat un thread adecvat. Moment in care mi-am dat seama ca nu exista inca. In niciun caz acest thread nu se vrea a fi un fel de "cabinet medical" insa cred ca ne putem totusi ajuta cu anumite informatii.

Iata ce am gasit pana acum in ceea ce priveste filtrele:
1. http://www.pureaquafilter.com/index.php
2. http://www.tratarea-apei.ro...-sub-chiuveta.htm

N-am gasit inca nimic in Pitesti.

Cred ca nu exista localitate in Romania unde apa de la chiuveta sa nu fie cu probleme.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles ca sunt foarte apreciate cele de la Amwey.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mitz1982 a scris:Se pare ca posesorii de opel sunt foarte sanatosi :d .

Adresez tot eu o intrebare. Am facut exudat faringian si nazal. A iesit la ambele stafilococ aureu coagulazo pozitiv. Am facut tratament cu un antibiotic (nu-mi aduc aminte denumirea) conforma antibiogramei. Intre timp insa am fost nevoit sa schimb medicul. Noul medic mi-a recomandat sa nu mai fac tratamentul intrucat il fac degeaba deoarece stafilococul ramane in amigdalite.

Intrebarea este care dintre cei doi medici are dreptate?

Multumesc


Am fost si eu purtator de minunea asta cand eram mai mic. Am facut 2 serii de cate 14 efitard injectabil legate cu 2 moldamine injectabile (nu va recomand astea, sunt tare dureroase).
Se pare ca dupa primul tratament n-am scapat, asa ca l-am repetat si totul e ok acum.
Daca te imbolnavesti de porcaria asta esti obosit tot timpul si nu mai ai chef de viata, pofta de mancare, nu dormi, etc.
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
De 2 zile ard ca naiba si imi curge nasu. tuse dureri de cap NU sper ca nu e grohaila Sad
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:De 2 zile ard ca naiba si imi curge nasu. tuse dureri de cap NU sper ca nu e grohaila Sad



Pai, mergi pe la intalnire, vezi colegii ce zic Very Happy si aflam

Glumeam, daca in 2 zile nu se diminueaza febra cu antitermice fugi la consult medical...evita glomeratiile si cat posibil stai in pat cu ceaiuri caldute (nu fierbinti)
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am deja 3 zile decand nu mi-a trcut Wink da ce e drept nu prea am luat fervex,paracetamol,ceai. am luat 1 zi m-am simtit mai bine si am renuntat Smile dar a revenit. nici muschii nu ma dor imi simt doar fata ca imi arde si din cand in cand mai curge nasu. Embarassed
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[quote="mitz1982"]

O sa incep eu cu o prima intrebare: stie cineva ceva despre filtrele de apa, cele care se monteaza pe circuitul apei de la chiuveta? Am ajuns la concluzia ca e neaprat nevoie de asa ceva intrucat apa plata si cea minerala nu prezinta nicio garantie ca ar fi fara paraziti sau alte chimicale, metale...etc. Eventual vreo frima, vreo reprezentanta...

http://www.romet.ro/Apa/Pot...Potabilizare.html
Eu am folosit multi ani asta. Stiu ca aveau reprezentanta si in Bucuresti ca de acolo luam filtrele. era OK si ieftin se schimba la 6 luni. Parintii mei folosesc si acum.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@expressvectra incearca sa iei algocalmin vezi daca iti coboara febra.
OFF: am avut in facultate cateva cazuri suspeche de boala carliontatului, i-a tinut in carantina 7 zile si le-a dat algocalmin si eritromicina Rolling Eyes
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:De 2 zile ard ca naiba si imi curge nasu. tuse dureri de cap NU sper ca nu e grohaila Sad

Eu fiind medic si avand in vedere pandemia de gripa AH1N1 nu pot sa iti zic decat sa consulti un medic. Un examen obiectiv complet, o hemograma completa, o termometrizare si o radiografie pulmonara vor transa diagnosticul.
Asa pentru pneumonia interstitiala comunitara unul din cel mai bune antibiotice este claritromicina 500 mg de doua ori pe zi timp de 10-14 zile. Dar repet numai dupa ce s-a exclus viroza.
Eu avand in vedere ca in garzi cazurile de AH1N1 s-au inmultit foarte mult zic ca e mai bine te adresezi spitalului de boli infectioase sau unitatii de primiri urgente sa se excluda AH1N1.
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daniel multumesc de raspuns o radiogrfie pulmonara am facut acuma 3 sapamani pentru ca simteam in partea stanga ca ma apasa pe torace cand respiram sau ma aplecam, cel putin cand ma aplecam sau stateam ghemuit mi se taia respiratia , unde a iesit o" pata "(ASA AM INTELES EU)pe plaman si am luat un antibiotic puternic nu ai mai retin numele dupa care m-am simtit mult mai bine . acum am venit de la sf ion tatal si fratele unde am servit un sprit cu apa "sfintita" cum se spune in perioada asta ca toata apa e sfintita ma simt mult mai bine nu mai ard nasu e ok nu suspectez gripa asta scuze expresia nenorocita dar cu siguranta inzilele ce urmeaza daca am sa ma simt rau am sa merg din nou la medic!
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva care este cadrul legal prin care o firma poate dona unei persoane o parte din impozit? Firma fratelui meu a donat anul trecut o suma de bani direct in contul unei fetite care avea nevoie de un transplant. FARA ONG. Incerc sa prezint aceasta modalitate si altor firme insa nu gasesc legile respective. Saptamana viitoare o sa se discute cu contabila care s-a ocupat de chestia respectiva insa daca stie cineva azi mi-ar fi de mare folos.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Rog medicii de pe acest forum sa ne spuna daca vaccinul contra AH1N1 are reactii adverse si daca da, cat sunt ele de periculoase. La nivelul media am vazut prea multe discutii in contradictoriu si eu vreau sa fac vaccinul. De asemenea daca aceste reactii pot fi dure, risc si las sistemul imunitar sa faca el ce crede cu mine. (Nu scap de gura "guvernului" acasa si vreau sa stiu exact ce fac Very Happy). Multa sanatate.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vaccinul impotriva gripei AH1N1 are ca reactii adverse durere, tumefiere, inrosirea locului injectat si mai rar dureri de cap, febra, dureri musculare si la nivelul articulatiilor. Sa nu uitam reactiile alergice(atentie la alergia la oua !)
La mine a fost durerea la locul injectiei care a durat vreo 2 zile.
Va sfatuiesc sa va vaccinati. In alt topic unde multi aberau despre teoria conspiratiei spuneam ca virusul va incepe sa afecteze si oameni tineri fara alte afectiuni asociate si am atentionat de atunci de necesitatea vaccinarii. Numai ca un om care nu vede zilnic ce inseamna suferinta si moartea ii da inainte cu sistemul imunitar si nea Gheorghe din varful muntelui care a trait fara medicamente. Daca oamenii nu se vor vaccina cred ca se va ajunge la 30 de decese pe zi la nivel de tara. Poate chiar 50. Evil or Very Mad
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Preventiv se poate folosi argint coloidal?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@petrecila ,
Este imposibil ca un medic sa poata spune in acest moment eficacitatea imunizarii, reactiile adverse pe termen scurt, mediu sau indelungat! Vaccinul a fost conceput de putin timp, testele omologarii nefiind explicate clar(circula pe net informatii neverificate ce este adevarat, ca vaccinul a fost testat pe 350 de persoane ...acestea fiind "selectate" fara stirea lor din randul oamenilor fara adapost) ceea ce daca ar fi adevarat, ar ridica serioase semne de intrebare! In plus, un alt semn de intrebare poate fi varsta minima de 16 ani, ceea ce la celelalte vaccinuri cum ar fi cel antipoliomiolitic si care l-am facut cu totii...nu a existat!
Pe mine personal, m-a ingrijorat vorbele spuse de Streinu Cercel, anume ca acest vaccin contine tulpina AH1N1 in forma "moarta" si atunci ma intreb cum poate un sistem imunitar sa dezvolte anticorpi si sa preia informatia la nivel genetic din ceva "mort" sau inexistent?
Nu pledez nici pro, nici contra vaccinarii...fiecare este liber sa aleaga ce face cu corpul si sanatatea lui! Eu vad altfel problema! Sistemul imunitar al romanilor a fost slabit ca sa nu spun distrus, de toate chimicalele din hrana indoielnica ce se gaseste in tara asta...Pina acum 20 de ani nu stiam de E-uri si alte substante chimice amestecate in salamuri, pateuri, carnati si alte preparate! Asa putina cum era, mancarea totusi era mult mai naturala decat acum! In tot acest timp, zi de zi, ne-a fost agresat si slabit sistemul imunitar...pe banii nostrii Evil or Very Mad
Acum sincer....DacaToni de la Carcotasi nu murea....nu aveam nici o isterie la acest moment! Ce este curios in media....pina la moartea acestui tanar, mai toate canalele de stiri nu spuneau nimic de nr. mortilor per 24 de ore! Acum...de la disparitia lui, toti se intrec in a ne pune statistica in fata! Ieri 7...azi 9 si tot asa.....
Personal, pentru ca nu stiu care pot fi reactiile adverse pe termen mediu si lung al acestui vaccin, am ales sa ma "vaccinez" personal pe zi cu cate o ridichie neagra, doi catei de usturoi, fructe si legume proaspete! Binenteles ca hrana zilnica va fi cat se poate de naturala! Sa aveti sanatate de fier!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR