Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutare , am si eu o intrebare...daca am castigat taxa de poluare si urmeaza sa-mi vand masina si noul proprietar vrea sa nu mai plateasca aceea taxa . ce pot face eu sa nu mai am probleme dupa?
- sa o radiez de la finante sa nu mai platesc impozitul ei?
si sa raman doar cu asigurarea pe numele meu?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Degeaba o scoti de la impozit, o sa se intoarca candva.
PArtea cu asigurarea este ce-a mai proasta varianta posibila, daca o loveste el si este vinovat, o sa ii creasca lui asigurarea si tie...
Nu cred ca merita pentru cei 1000 euro sau cat a fost taxa aia...
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai am factura de vanzare cumparare , dupa ce o radiez de la impozite in baza aluia nu cred ca eu mai am vreo vina , daca el loveste sau face altceva,...e problema lui dupa .....tin sa mentionez ca sunt niste prieteni de familie
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ATunci fa cum sti. Eu iti spun ca nu merge. Daca ia el amenda de rovigneta la tine ajunge...pe numerele alea, in CIV tu apari..nu el..
LA asigurarator masina figureaza pe numele tau ? Este de vina masina cu asigurarea ta? sa ii mareasca celui de pe CV ce anume?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Taxa la mașina ta este vreo 700 euro așa cã nu meritã riscul de a o pãstra pe numele tãu.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
640 de euro e taxa , el nu vroia sa o mai plateasca , si in urma postarilor de aici il intreb ca o dau si o scot de la taxe si impozit daca vrea asa bine nu , nu are rost sa ma risc fie ele neamuri
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu intelegi un lucru.
Tu o scoti de la taxe si impozitie dar el poate sa mearga linistit cu masina, el sau oricine...
MAsina fara taxa nu se mai vinde, doar dezmembreaza, este clar...
Se vand masini cu taxa si tot nu o trec pe numele lor...fara taxa nici atat...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Degeaba o scoti de la impozit, o sa se intoarca candva.
PArtea cu asigurarea este ce-a mai proasta varianta posibila, daca o loveste el si este vinovat, o sa ii creasca lui asigurarea si tie...
Nu cred ca merita pentru cei 1000 euro sau cat a fost taxa aia...

Nu o sa-i creasca nimanui asigurarea pt. ca asigurarea RCA nu este valabila daca masina nu mai este proprietatea asiguratului.
In schimb, cel care o cumpara si nu face asigurare pe numele lui, risca sa plateasca amenda si sa aiba dosar penal pt. circulatie cu auto fara asigurare valabila + despagubire in instanta pt. auto lovit. Mai bine plateste el aia 640 E sau ia alta masina. Parerea mea.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E plin de masini care circula cu contract de comodat, poti sa i-o dai linistit.
Se circula pe actele proprietarului de pe carte, dar cu drepturi depline.

Frumos era sa nu recuperezi taxa. Tot asa trebuie platita.. mai bine mai puneai cateva sute la pretul masinii.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:
pustiu_pst a scris:Degeaba o scoti de la impozit, o sa se intoarca candva.
PArtea cu asigurarea este ce-a mai proasta varianta posibila, daca o loveste el si este vinovat, o sa ii creasca lui asigurarea si tie...
Nu cred ca merita pentru cei 1000 euro sau cat a fost taxa aia...

Nu o sa-i creasca nimanui asigurarea pt. ca asigurarea RCA nu este valabila daca masina nu mai este proprietatea asiguratului.
In schimb, cel care o cumpara si nu face asigurare pe numele lui, risca sa plateasca amenda si sa aiba dosar penal pt. circulatie cu auto fara asigurare valabila + despagubire in instanta pt. auto lovit. Mai bine plateste el aia 640 E sau ia alta masina. Parerea mea.


Dar propietatea cui este? daca masina in CIV are numele lui?
Am vandut si eu asa o masina si stiu...pentru un bou am asigurarea mare...
Cand cumperi o masina dar ramane pe numele fostului propietar tu faci asigurarea tot pe numele lui...
Daca ar merge cum spuneti, inseamna ca merge sa faci cv cu un batran de 110 ani comodat si asigurarea tinerilor pe numele batranilor...si gata asigurare de 2 mil in loc de 20? nu merge legal va zic eu Smile
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Colegule, chiar daca in CIV masina este pe numele vanzatorului, RCA nu este valabil fiindca masina nu mai apartine celui din CIV.
Discuta cu un avocat daca nu ma crezi. Cel care o cumpara, daca a semnat un act de v-c este proprietar si are obligatia de a face asigurarea pe numele lui (binenteles ca asta inseamna inmatricularea masinii pe numele lui).
Problema e ca multi merg asa cu act de v-c pe numele lor si asigurare pe numele fostului proprietar.
Fereasca Dumnezeu sa te loveasca unu d-asta, ca alergi 10 ani prin tribunale dupa bani.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu, poate s-a mai schimbat legislatia. Dar pe mine m-a lovit cineva in Sibiu, cu asigurarea pe numele proprietarului din Bucuresti. Masina s-a vandut dintr-o mana intr-alta, incat nimeni nu o mai putea trece pe nume din cauza fiscalului.

Eh, n-am avut probleme cu asigurarea, m-au despagubit, desi asta a fost prin 2012.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asta inseamna ca fostul proprietar nu scosese masina de pe rol de la fisc, adica nu stia nimeni ca a vandut masina sau a facut doar comodat fara contract de v-c.
Daca vanzatorul scoatea masina de pe rol, asiguratorul nu mai platea despagubirea.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ba da o scosese de la primãrie. Dar una e primaria, alta e radierea din circulație. Repet, la ora asta circula probabil pe strãzi 10-20% masini in care proprietarul masinii nu e cel din carte. Unii cu procura, altii cu contract de comodat, unii fara nimic.

Timbrul de mediu a forțat populația la astfel de tactici.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Colegule, chiar daca in CIV masina este pe numele vanzatorului, RCA nu este valabil fiindca masina nu mai apartine celui din CIV.
Discuta cu un avocat daca nu ma crezi. Cel care o cumpara, daca a semnat un act de v-c este proprietar si are obligatia de a face asigurarea pe numele lui (binenteles ca asta inseamna inmatricularea masinii pe numele lui).
Problema e ca multi merg asa cu act de v-c pe numele lor si asigurare pe numele fostului proprietar.
Fereasca Dumnezeu sa te loveasca unu d-asta, ca alergi 10 ani prin tribunale dupa bani.


Deci nu ai ințeles despre ce este vorba?
MMașina nu se trece pe noul propietar pentru ca taxa nu este platita și nu vrea sa o plãteascã. Automat mașinã rãmâne pe cine o are acum deșii o vinde altcuiva.
Acest "altcuiva" face asigurare pe numele lui? Sau pe numele cui este în civ și talon ? Pentru ca el nu are Cum sa 9 treacã pe numele lui ca nu plãtește taxa
Am dreptate?

Rolul fiscul etk nu au treaba, acolo plãtești un impozit care oricum dacã nu ia mașinã nimeni în câțiva ani se întoarce. La mine s-a întors bmw-ul care l-am avut dupã 4 ani ca nimeni timp de 4 ani nu l-a trecut la primãrie. Ãla a mers pe numele meu 4 ani cu mașina liniștit. A lovit-o și mie Mi-a crescut asigurãrile la toate mașinile pe numele.meu din cauza la un ...
De aceea urlu pe aici. Mașinã fãrã taxa nu se vinde decât dacã faceți la.notar act în care îl obligi sa o înmatriculeze. Ca sa fie penal dacã nu o face. În rest dacã nu faci îl doare la banana pe om.

Este alegerea fiecaruia eu dar am zis ce se întâmplã ca m-am ars. ..
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cand se vinde o masina se trece pe spatele talonului la rubrica"Instrainat catre... la data de..." si cu asta te-ai scos. Cand va fi oprit inn trafic va ramane fara talon, daca nu cumva o trece pe el.
Cum te f..e nuamu' nu te f..e nime...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu spun ca nu ai dreptate, dar crede-ma ca stiu despre ce e vorba. De-asta ti-am spus sa vorbesti cu un avocat daca nu ma crezi.
Daca cel caruia i-ai vandut masina face asigurare pe numele tau, pt.ca tu apari in CIV, asigurarea nu e valabila, in cazul in care ai facut act de vanzare-cumparare, deoarece tu nu mai esti proprietarul masinii.
Daca ai scos masina de pe rol, PE BAZA ACTULUI DE VANZARE - CUMPARARE, masina nu se poate "intoarce la tine", ca nu e caine.
Greseala pe care sunt sigur ca ai facut-o tu, este aceea ca nu ai scris pe talon "instrainat catre........ la data de ........, asa este ?
Din cauza asta e greu sa dai in judecata pe cumparator sau Circa Financiara pt. necazurile tale si sa castigi.
Ceea ce puteai sa faci totusi, puteai sa te duci la Politie si sa faci o cerere de radiere a masinii de pe numele tau, pe baza actului de vanzare-cumparare si atunci nu mai veneau amenzi pe numele tau.
Inca ceva, eu incerc sa ajut nu sa te contrazic pe tine sau pe altcineva. Sper sa fie de folos.
  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dar daca ii fac , contract de comodat? La notar. El nu plateste taxa de mediu. Cea ce vreau sa stiu . In afara de ce scrie acolo in contract sa repare etc ....eventuale amenzii de politie cine le plateste daca el refuza dau un ex?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca mentionezi in contract ca el plateste amenzile, taxele, etc., il poti da in judecata in caz ca refuza.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
@iulian1971 nu ai dreptate.
Un prieten de-al meu a cumparat o masina din mana in mana, proprietarul de drept este unul din Deva. S-a dus asta la el si i-a zis da nene si mie fiscalul sa o inmatriculez si ala a refuzat pt ca are multe datorii la ANAF.
Asadar prietenul meu sa dus si a facut asigurare pe numele proprietarului, circula fara probleme. Doar in cazul in care este lovit este obligat ca proprietarul sa se prezinte la asigurari in caz contrar nu este nevoie.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR