Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Tottitzi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Mi-am pierdut toate actele masinii, erau puse toate intr-un loc si nu le mai gasesc. Le-am cautat si in gaura de sarpe Neutral
Va rog mult sa imi spuneti care ar fi pasii de urmat, unde sa ma duc, cat o sa ma coste, nu stiu pe nimeni care s-a mai confruntat cu o asemenea problema. Masina e inmatriculata in Romania pe numele mamei mele.
Skip ads

  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai de principiu va trebui sa treci pe la RAR si Politie sectia inmatriculari, nu iti trebuie programare, ca in alte cazuri, mergi direct la ei.
Va trebui sa faci cereri pentru eliberarea duplicatelor si sa mergi cu acestea la monitorul oficial, iar in functie de taxa platita acesta va aparea in 4 pana la 20 zile(tarif de la 50 la 150 lei).
Am experienta a mai putin de 2 sapt, cand a trebuit sa merg cu frati-miu pentru CIV.
Verifica si aici:
pierdere CIV - RAR
http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadFile.do?menu=forms&lang=ro&id=17 - fise politie
In rest, sa ai multa rabdare.


Ultima modificare facuta de Tabac la Dum 19 Dec, 2010 4:26 pm
  • Tottitzi

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta pentru cartea de identitate, adica pentru talon. Si pentru restul actelor ? Nici nu mai stiu exact ce acte aveam, stiu ca le aveam pe toate cele necesare. Asigurarea, Rovigneta, ce acte mai trebuie la o masina ?
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CIV(cartea de identitate) nu e totuna cu certif inmatriculare(talon) - da poate nu o aveai in masina.
Mergi la firma de asigurare pentru copie dupa polita de asigurare(cred,) la rovigneta ar trebui sa ai lipit in parbriz, daca nu aia e, nu stiu insa cum se procedeaza pt verificare ITP existenta pe talon.
Poate sunt altii care vor posta azi maine pe forum.
Skip ads

  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Intrebare : am citit pe site la RAR , scrie ca pentru eliberarea duplicatului CIV nu e nevoie ca masina sa fie prezenta.. intrebarea fiind : pe CIVuri, este trecuta seria de motor?
Ma gandesc ca odata cu modelele noi de taloane, poate este si un model nou de CIV si cum pe talonul nou nu este scrisa seria de motor..
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pe CIV (cartea de identitate a masinii) ai trecute toate seriile. CIV-ul e hartia aia mare, care desfacuta are format A4. Dar aia poate nu ai pierdut-o pentru ca nu ar trebui s-o iei cu tine. CIV-ul ar trebui sa stea acasa.
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai ca p aveam acasa si am intors casa cu susul in jos... si nu e de gasit
  • Alex-Carol

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
poate caut acul in carul cu fan ,dar ...........cine stie. am reusit performanta de a-mi pierde toate actele ,masina, permis buletin etc in Tg-Mures joi seara pe undeva pe la spitalul judetean.acum urmeaza multa multa umblatura ,bani si nervi.am scris aici in speranta ca un coleg sa fi auzit sau vazut ceva.multumesc
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mergi si anunta pierderea actelor la politie, de multe ori le gaseste un cetatean de buna credinta si le preda la politie.
Am avut portofelul furat intr-un targ cu piermis,buletin ,carnet de sanatate si niste bani(nu chiar multi) si la 20 de zile m-au sunat de la politie sa merg sa la ridic (au fost gasite la un wc public de un cetatean) ,inclusiv portofelul, doar banii lipseau. Laughing
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt aproape sigur ca am pus actele pe masina, cand alimentam, apoi am plecat si la prima curba au zburat in zapada. Noroc ca nu aveam decat buletin, permis si ceva maruntisuri in portofel.
Pana acum am facut cartea de identitate. La mine a durat 7 zile, deh stau la tara, am avut nevoie de adeverinta de la primarie cum ca am locuinta, platit o taxa de cativa lei + o amenda de 40 lei ca l-am pierdut
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Activez eu acest topic..
Daca am pierdut tot de la masina? ( carte, talon, asigurare)...
Unde mai trebui sa alerg?...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai intai RAR sa iti faci duplicat dupa CIV. Verifica ce hartii iti trebuie pentru dosar ca nu mai tin minte. Trebuie inclusiv anunt in monitorul oficial. Il faci cu taxa de urgenta, ca altfel imbatranesti, vezi ca sunt birouri specializate.
Apoi cu duplicatul dupa CIV la politie sa iti faci talon (certificat inmatriculare) nou. Si aici e posibil sa trebuiasca anunt in monitorul oficial.
La asigurator sa soliciti o copie dupa polita de asigurare
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Merci de rãspunsul promt. Și în toatã treaba ãsta am nevoie și de masina?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da. Ca sa te deplasezi de la A la B.
Sau poti lua metroul.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Rezolvat.
Eu mã refeream la rar dacã trebui mașinã. Dar se pare ca nu este nevoie de masina în persoana:))

Spor!
  • florescu radu stefan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2007 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua......am o mare rugaminte.Mi-am luat masina din germania,am facut raru tot acte k trebuie....azi trebuia sa plec sa platesc taxa de mediu...am luat ocazie si am uitat toate actele in masina respectiva...brif,carte,contract din germania...toate actele....nu mai dau de masina respectiva nici cum.cum as putea sa-mi mai recuperez actele.....daca ma poate ajuta cineva
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da' numarul de la masina respectiva il ai?
  • florescu radu stefan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2007 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
am numarul de tol de la masna atat.......s dosarul cu acte la anaf,dar numai copiile...restu am pierdut tot....se mai poate face ceva..va multumesc frumos
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La noi în RO cauți actele sau dezmembrãri e mai eficient. De refãcut alte acte.... extrem de complicat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am înþeles cã @florinianc întreba dacã ai numãrul de înmatriculare al maºinii în care ai uitat actele. Mai aºteaptã câteva zile cã poate þi le trimite prin poºtã.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR