Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
@lpedala: Un alt participant pe forum spunea ca pentru a accesa acest senzor a demontat roata stinga. Nu vorbeam de nici un capac, vorbeam de pasajul de plastic al rotii, insa nu are nimic a face cu asta, m-am uitat mai atent.
Pot ajunge la acel senzor fara sa demontez roata si fara sa urc masina pe o rampa ?
Motorul meu este Y20DTH.
Multumesc
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@lpedala sa inteleg ca am BMW ca imi intarzie marsarrierul?Very Happy bieninteles just jokin '
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La astra g, y17dt, acest senzor este montat pe cutia de viteze chiar sub baterie. Si eu am avut o problema cu luminile de mers inapoi acum o luna si am reusit sa repar acest senzor. Acces la el am avut dupa ce am demontat bateria si tava din plastic care tine bateria. Senzorul are partea care se infileteaza in cutia de viteze, din aluminiu iar partea in care intra mufa, din plastic. Este capsulat, dar cu o pila am reusit sa inlatur gulerul care incastreaza partea din plastic si apoi am curatat contactele electrice din interior, care erau perlate. L-am reintregit apoi cu ajutorul magicului adeziv "picatura" l-am montat la loc si gata... de atunci functioneaza perfect. Stiu ca n-ar trebui sa coste mult un senzor nou... dar pe caldurile astea de banii aia am baut o bere Wink
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
M-am mai dumirit. Senzorul este accesibil la Y20 DTH prin aripa din stinga. Am bracat rotile maxim stinga, astfel se poate ajunge la acesta. Totusi, pentru a-l demonta, roata aia ar trebui data jos.
Nu cred ca o sa stau sa-l curat, unul nou nu costa prea mult (mai putin de 10 euro + costul expeditiei)
http://www.oscaro.com/r807-...-84-2001-3405.htm
Alta intrebare care se pune acum este daca demontandu-l se va pierde ulei din cutie sau nu?!
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca iese uleiul. daca senzorul e peste nivelul planetarei, atunci nu curge. uleiul e cam pina la niv planetarei, poate purtin (2-3 ) cm mai jos. bafta
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca iese uleiul. daca senzorul e peste nivelul planetarei, atunci nu curge. uleiul e cam pina la niv planetarei, poate purtin (2-3 ) cm mai jos. bafta
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat azi problema. Se poate ajunge relativ usor la acel senzor la Astra G cu Y20DTH fara sa fie necesara demontarea rotii insa a trebuit ridicata pe cric.
O alta chestia importanta este folosirea unei chei de 19 inelare cu o coada mai scurta. O cheie "normala" nu se poate folosi, pentru ca acest senzor este intre doua nervuri de ranforsare pe cutie si nu incape. Am taiat cheia pentru a putea-o folosi, astfel incat coada sa nu fie mai mare de 15 cm.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
a curs ulei? nu..asa-i?
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu, nu a curs ulei.
  • dak
  • **
  • 54 mesaje
  • din 20 Jul 2007
  • Insignia 2011 A20DTH
  • Bucuresti
  • dak

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2007

  • Mesaj Privat
intrerupator lampi mers inapoi



  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poza m-a ajutat tare sa imi dau seama unde se afla senzorul/intrerupatorul/sonda, si spre rusinea mea, nu am avut cheia necesara sa scot piesa nu am facut decat ca am rotit jumatate de tura, si acum merge perfect, ceea ce ma face sa cred ca era oxidata pe una din parti. Foarte usor de ajuns pentru Corsa B 1.2, este pe cutia de viteze, in partea din fata/sus, se vede cand deschid capota. Multumesc Clubopel.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tocmai mi-am curatat contactul de mers inapoi, ajunge de multe ori sa il cureti, a inceput sa mearga din cand in cand pina nu a mai mers deloc. acum e ca nou. 5 minute de lucrat, l-am curatat in benzina si apoi l-am uscat. a iesit un jeg din el ...oio.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va salut!
M-a atentionat azi un coleg in timp ce dadeam cu spatele ca nu mi s-au aprins becurile de marsarier. Am zis nu-i nimic, merg si iau altele si gata. Le-am schimbat, desi cele vechi nu pareau sa aiba vreo problema, insa tot nu s-au aprins. In manualul de intretinere, care la mine e in franceza, am gasit cu chiu cu vai siguranta pentru becuri, care este aceeasi si pentru pozitii spate si pentru becul de la numarul de inmatriculare, dar e buna nu are nimic, parca e numarul 7 in panou. Initial nu se aprindea nici becul de sub numar, dar dupa ce l-am schimbat s-a aprins.
A mai patit cineva asa ceva? Banuiesc eu ca ar trebui sa fie undeva un contact care aprinde becurile, probabil pe langa schimbator, dar nu l-am vazut ultima oara cand am umblat pe acolo.
Aveti vreo idee? Nu as vrea sa dau banii unui electrician cat timp poate fi ceva simplu, daca n-o s-o rezolv ajung si acolo.
Multumesc!
  • berci eugen

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 12.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vezi la cutie trebuie sa fie o mufa care in momentul in care bagi in marsarier trebuie sa se aprinda becurile
Poti verifica cu un aparat de masura ce lipseate pe mufa +12 sau -12 volti ca atunci cad lipseste + poate fi siguranta sa fie arsa sau sa nu faca contact asa ca mai bine schimb-o cu alta si verifica si contactul de - 12 v care este prins la masa masinii
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@aco_008
citeste aici
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, o sa ma uit cu prima ocazie, sper sa nu fie complicat de scos si curatat. Daca stie cineva exact unde este aceasta sonda la z17dtl si pe unde ajung la ea il ron sa-mi spuna.

Am incercat sa caut discutii asemanatoare dar nu ma ajuta deloc searchul de pe forum, iar gogu nu a gasit nimic.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat, intr-adevar era defect acel senzor/sonda si a trebuit schimbat. Cel nou a costat 25 ron, cel vechi a ajuns la gunoi, nu s-a putut curata. Ca si pozitie, pe Z17DTL este amplasat exact sub baterie, pe cutia de viteze.
Multumesc pentru indicatii.
  • Ehknaton

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema la astra F, imi poate spune cineva ce siguranta sa verific, are cineva schema sigurantelor?
Si in cazul meu, cum pot ajunge la cel senzor ?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
senzorul, mai exact contactul (normal deschis) este infipt in cutia de viteze, ai acces la el din fata masinii, esta undeva sub tija care actioneaza ambreiajul. Incearca mai intai sa cureti acel contact, la mine a fost suficient!
  • Ehknaton

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cu ce sa il curat ? cu spray anti-rugina ? Sau 2 + 2 Gum "Cleaner" sau ceva de genu asta care scria ca e pentru carburator ?
sau din ala pentru contacte electrice ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR