Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Foarte corect, dar eu intrebam altceva. Daca inchide geamurile singura in caz ca le uiti deschise? Pentru ca mi s-a intamplat noaptea, am inchis masina, n-am fost atent si am plecat. Noroc cu un prieten care parcheaza langa mine ca a venit si mi-a zis ca am geamurile deschise. Asta e problema si vreau sa stiu daca face si treaba asta. Sincer, daca le uit deschise (gemurile) si vad, nu e o problema sa mai rasucesc odata cheia in broasca, ca la mine merge faza asta, chestia e ce faci cind pleci de langa ea si uiti de geamuri. Cel ce m-a anuntat ca am geamul deschis era mirat ca el stia ca le inchide singura la opel...
La mine la a doua apasare se mai blocheaza usile odata (cred ca inca un sistem de securitate parca scrie in carte)
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nico3 a scris:
La mine la a doua apasare se mai blocheaza usile odata (cred ca inca un sistem de securitate parca scrie in carte)

activeaza alarma
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai asa ceva. Dar de fapt imobilizeaza total masina, care nu poate fi deschisa nici din interior. Nico3, ldivora ti-a explicat foarte clar ce se intampla.Ar trebui sa iti faci un obicei din a apasa de doua ori pe butonul de inchidere, asa esti sigur ca ai asigurat masina mai bine. Daca faci chestia asta + modulul de inchidere geamuri sansele de a uita geamul deschis sunt minime.
Ceea ce vrei tu sa faca masina in locul tau sincer nu stiu daca e posibil, sau daca e posibil implica mult mai mult decat un modul de asta.
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
OK. M-am lamurit. Multumesc.
Skip ads

  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nico3, exista modul special care ridica geamurile (daca sunt deschise) atunci cand incui masina. se gaseste pe la cei care vand alarme, sau la alte magazine.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@swiss: Daca citeai tot subiectul, vedeai ca asta au spus mai multi care nu se pricep sa monteze sau nu vor sa monteze ei, etc. Mai multi printre care si eu am indicat firma Gerom de pe Mihai Bravu.
@nico3: Daca ai apasat de doua ori pe inchiderea usilor (asa cum e bine pentru linistea ta, eu stiu ca la a doua apasare nu se mai deschide cu rigla pe la geam), nici nu te mai intereseaza daca ridica singura geamurile, dupa un timp de la parcare. Sincer sa fiu, aceasta optiune o aud acum la tine (pentru Opel), poate exista la H-uri sau Vectra C.
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Referitor la "a doua apasare", eu de obicei inchid cu telecomanda de la alarma si la asta nu cred ca merge cu doua apasari, lucru valabil la inchiderea de pe cheie. Deci cu acest modul montat trebuie sa inchid cu doua apasari pe cheie si apoi una pe alarma? Ca asa ar fi cam nasol. V-am zis, eu as fi vrut ceva care la inchiderea masinii din alarma sau din butonul de pe cheie sa inchida si geamurile ramase deschise accidental. La mine telecomanda de la alarma (SPYBALL) e separata de cheie .
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nico3: eu am vorbit de modulul care te intereseaza pe tine, se cheama modul ridicare geamuri electrice, este produs de obicei de cei care fac alarme si este comandat de alarma sau impuls de la inchiderea centralizata. nu e necesar decat sa incui masina din alarma sau telecomanda, iar acest modul isi face singur treaba. pe vechea mea masina imi montasem singur un asemenea modul, pe inchiderea centralizata pentru ca nu aveam alarma
... pe acest topic se vorbeste de un modul care ridica geamurile la a doua apasare a butonului telecomenzii ...este putin altceva. intamplator citisem topicul in speranta ca ma lamureste cineva cu urmatoarea problema : se dau 2 astre G(ambele 2007-classic). la una se ridica geamurile la a doua apasare, iar la alta nu(la amandoua se ridica geamurile din cheie). sunt sigur ca cea la care se ridica geamurile la a doua apasare nu are instalat vreun modul de genul celui de care se vorbeste pe acest topic. cunosc proprietarul ...care nici nu avea habar ca i se ridica geamurile la a doua apasare a telecomenzii. ambele masini au aceeasi alarma(meta-cele pe care le instaleaza dealerii opel). presupun ca una din ele este instalata diferit si este posibil(sper eu ) ca nu e neeaparat necesar acest modul pentru ridicarea geamurilor din telecomanda...are cineva vreo schema de la alarmele astea pe care le pun dealerii?
Skip ads

  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
[quote="swiss"]nico3: eu am vorbit de modulul care te intereseaza pe tine, se cheama modul ridicare geamuri electrice, este produs de obicei de cei care fac alarme si este comandat de alarma sau impuls de la inchiderea centralizata. nu e necesar decat sa incui masina din alarma sau telecomanda, iar acest modul isi face singur treaba. pe vechea mea masina imi montasem singur un asemenea modul, pe inchiderea centralizata pentru ca nu aveam alarma

Exact la asta ma refer. Ai idee unde pot pune asa ceva? La oricare atelier de alarme? Cele din Autovit?
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca la orice atelier de alarme au asa ceva,. gasesti astfel de firme pe net, da si tu un telefon si intreaba ca sa nu bati drumul degeaba.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ajutor va rog. Vreau si eu desenul unui cablaj de la jucaria asta, am luat toate componentele si ma uit precum curca in lemne la schema dupa prima pagina
  • gabriel.lazar

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1996 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este un site cu asa ceva daca vrei da un prv shi vb
Skip ads

  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu pot sa iti dau privat ca am mai putin de 10 posturi, da un link aici
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pot sa iti dau un modul gata facut, cu un pret modic. Vin-o joia la intalnire la Polivalenta. Instaleaza-ti YMess si vorbim. ID-ul meu este acelasi cu userul, ldivora.
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Acum ca am cumparat componentele totusi as vrea si desenul cablajului sa nu le arunc...
  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva idee daca ar merge schema asta si pe o Vectra B? Si daca da , unde este pozitionat modulul inchiderii centralizate?

si daca mai aveti lucruri interesante de ce nu le postati?sunt chiar atat de secrete incat sa nu poata fi date decat pe privat?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Teoretic ar trebui sa mearga si modulul inchiderii ar trebui sa fie tot in dreapta, pe stalp, la picioare pasager. Demonteaza si tu masca de la stalp si vezi daca este un modul acolo si ne spui si noua sau ia legatura cu @maiandrei ca el a desfacut si o sa-ti spuna unde e.
  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
modulul este acolo:la picioarele pasagerului din fata...are cineva schema?cod produs 90 464 713...incerc sa-l inlocuiesc cu modulul unei alarme...thunder...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acel modul este de inchidere centralizata. Cu ce vrei sa-l inlocuiesti de la alarma? Alarmele (unele din ele) au modulul de ridicare geamuri inclus. Dar atat.
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pt nico3 , daca pui firul de comanda care inchide usile sa dea si la modulul de ridicare geamuri , acestea se vor inchide atunci cand inchizi usile , ori din cheie ori din telecomanda ( chiar si cea a alarmei )
sau comanzi montajul ala cu E555 din impulsul care inchide usa si v-a inchide geamul de la prima actionare
.....sper ca m-am exprimat corect....
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR