Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da, sigur, si la un venit mediu de 1000 lei ca doar traiesti in romania investesti in masina 150 lei/luna = juma de plin si taxa la vreo 5 parcari prin centru. Sa fim seriosi.
Acum revin la intrebarea din titlu: DE SNOB!
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da. sa fim seriosi.
la 1000lei pe luna nu cred ca iti sta gandul la masina !
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris: 150 lei/luna = juma de plin ....


off topic:
bre aco da' ce rezervor ai matale de bagi de 300 roni?
eu fac numai de la plin la plin si n-am bagat mai mult de 50-51 litri (in carte e dat 5Cool deci cam vreo 200 ron/plin...
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ska a scris:da. sa fim seriosi.
la 1000lei pe luna nu cred ca iti sta gandul la masina !



oo, ba da, stiu mai multe persoane care la salariul asta de maxim 1200 ron platesc chiar si 100 euro pe luna rata la un lighean...(cu volan si 4 roti)
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am citit tot felul de posturi, fiecare are opinia lui.

Parerea mea, la care nu astept comentarii este urmatoarea:
- am avut masina de cand am permis, de acu' 16 ani;
- prima masina a fost Dacia 1300 din 1975 (anul meu de nastere)
- am mai avut multe altele intre timp, fiecare adaptata la nivelul social, si la ceea ce mi-am permis;
- acum am un Vectra si sincer daca mi-as permite poate as avea si ferrari sau maybach;
- fiecare isi alege masina dupa cum poate dar mai ales dupa cum ii spune inima.
- sunt oameni care traiesc pentru asta ... da pentru masina... cine nu stie cum este , nu inteleg ce cauta pe forum...
- pentru aia cu 15-20% am un mesaj: "nu credeti nici voi ce ziceti, ori santeti bagatori de seama si muritori de foame, ori aveti salarii prea mari dar de masini va doare in cot, pentru ca de fapt va luati salariile pe NEMUNCA"
- despre cel de-al 3-lea om in banca care merge cu metroul va zic eu, poate este al treilea din 5, la cate filiale si sucursale de banci exista deci poate castiga 1500 Ron pe luna, destul pt abonament de metrou.

Numai bine adevaratilor pasionati.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Poti folosi o masina de tuns iarba si fara "pasiune", poti sa iti cumperi o pereche de pantaloni si fara sa fi mort dupa ultima moda, etc, etc... Iti satisfaci o "necesitate", pur si simplu...
Nu inteleg snobismul pitpalacilor care sunt indragostiti de vechiul lor cazan ruginit, in care baga (in pierdere...) 150% din ceea ce pot sa-si rupa de la gura sau, si mai grav, de la gura copiilor...
Eu conduc "cu mandrie" o masina cotata... 3 saptamani de salariu, ce e rau in asta ? O masina echivalenta a un an de salariu nu m-ar oferi (in mod obiectiv...) cu mult mai mult. Evantual 1litru % mai putin la consum...
DE ACEEA ma multumeste, nu pentru ca nu imi permit alta...
Economiile astfel realizate... stiu eu ce sa fac cu ele... Laughing
In rest sunt de acord ca fiecare isi cumpara obiecte in concordanta cu statutul social, dar aceasta se intampla in mod... "plafonat"... Unui medic si unui mliardar, un Mercedes din clasa medie le ajunge, nu bate la ochi...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sorin,
Ai spus o chestie super desteapta, care imi ridica mingea la fileu: ce masina crezi ca poti lua cu salariul meu pe 3 saptamani? dar cu cel pe o luna?
Daca vrei sa refaci calculele de care tot vorbesti in alegerea masinii, iti trimit pe pm sumele din fluturasul de salariu sa vedem ce-ti iese.
Asa cum am mai spus, romanul isi ia masina mai scumpa decat isi permite intrucat nu-si permite de fapt o masina.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
- pentru aia cu 15-20% am un mesaj: "nu credeti nici voi ce ziceti, ori santeti bagatori de seama si muritori de foame, ori aveti salarii prea mari dar de masini va doare in cot, pentru ca de fapt va luati salariile pe NEMUNCA"


asa e mah, ne-ai prins ! Laughing

decat sa scrii prostii, mai bine te abtii Wink
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Unii de pe forum se simt, eu am scris in post ca este opinia MEA.

Ska, nu am nevoie de prostia ta sa ma comenteze intelegi? sau ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate incercati un ton NORMAL, altfel va racoresc eu instant.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Sorin,
Ai spus o chestie super desteapta, care imi ridica mingea la fileu: ce masina crezi ca poti lua cu salariul meu pe 3 saptamani? dar cu cel pe o luna?
Daca vrei sa refaci calculele de care tot vorbesti in alegerea masinii, iti trimit pe pm sumele din fluturasul de salariu sa vedem ce-ti iese.
Asa cum am mai spus, romanul isi ia masina mai scumpa decat isi permite intrucat nu-si permite de fapt o masina.

*
Bandi,
Cate persoane exista pe lumea asta, atatea cazuri particulare... Ca si tine (ca si toti de aici, defapt) eu vad realitatea din punctul meu de vedere si nu reusesc intotdeauna sa fiu PERFECT detasat... Cine poate Question
Desigur ca o familie paznic de noapte + femeie de serviciu (caricatura, pentru a "clarifica" ideile !) nu are ce face cu o masina, caci CLAR nu o poate intretine si deplasa (decat impinsa...)
Continui sa afirm insa ca o masina, modesta dar decanta este o NECESITATE pentru 90% din familiile medii care traiesc "ca si albii", exceptand cei traind in centrul metropolelor...
Uite, am un amic care traieste in centru, 2 bilete de metrou ca sa faca cumparaturile il costa mai mult decat pe mine benzina pana la Carrefour, in plus ca sa inghesuie cu toti negrii, ca trage de plase ca un catar si ca o face odata la 3 zile (nu la 10, ca mine)... Si alte asemenea
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat masina pe care mi-am permis-o, dovada ca copiii mei au ce manca, is bine imbracati, sunt dusi si la scoala si in excursii. Da, are multe chestii care nu neaparat mi-ar fi trebuit, cea mai putin necesara dintre acestea fiind chiar puterea masinii. Stiu, as fi facut o mare economie daca imi luam ceva mai putin puternic, dar asta am vrut eu.

As lasa cu placere masina acasa in fiecare zi daca mi s-ar asigura un transport public cum e in Helsinki: benzi speciale pentru mijloacele de transport in comun pe care nu intra nimeni, orar afisat si respectat cu eroare de un minut si frecventa de 5-10minute, conditii civilizate in mijloacele de transport in comun. As rade cu gura pana la urechi de toti fraierii care se chinuie prin trafic cu masinile personale. Din pacate, asa ceva nu este posibil in Romania, astfel incat mi-am luat o masina in care sa ma simt cat mai confortabil atat timp cat stau blocat in trafic.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sorin,
Rationamentul tau este absolut corect iar cine nu-l aplica, face o mare greseala. Diferenta intre noi, cei care traim in rominica si voi cei din afara este ca noi suntem obligati sa alocam masinii un procent mult mai mare din venituri.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca unii pretind pe aici ca nu pot trai fara masina. Cred ca se inseala. Eu imi amintesc ca ma descurcam si atunci cand nu aveam masina. Consideram ca o masina nu corespunde bugetului meu si trageam de genti prin trenuri sau microbuze, foloseam fara retineri transportul in comun si cand aveam neaparata nevoie plateam pe cineva sa ma transporte cu masina sau sa imi care lucrurile. Chiar si cu masini inchiriate cu tot cu sofer, costurile erau sensibil mai mici decat pentru intretinerea uneia proprii. Mai tarziu mi-am cumparat masina pentru confortul meu. Insa daca veniturile ar scadea, decat sa nu fiu in stare sa imi intretin masina sau sa fiu nevoit sa-mi rup de la gura pentru 10 litri de benzina, as renunta fara remuscari la masina. Nu m-as incapatana sa trag de vreun cazan obosit care sa se incadreze in bugetul meu, dar sa fie un pericol in trafic.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De acord cu tine, biela. Ce faci atunci cand costul biletelor pentru toata familia este mai mare decat al carburantului consumat de masina? La care adaugi timpul dublu alocat calatoriei? Si daca unul din membrii familiei nu este suficient de mare incat sa merga singur, cum mai iei si sacosele?
Desigur ca cel mai ieftin este sa stai acasa dar nu asta analizam aici.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Intotdeauna costul biletelor de tren a 3 persoane este mai mare decat carburantul unei masini pe aceeasi distanta. Dar sa nu uitam ca o masina nu inseamna decat combustibil. Daca le aduni pe toate si tragi linie afli ca a fost mai ieftin trenul, chiar daca ai fost impovarat ca un catar in muntii Anzi.

Partea cu durata mai mica a calatoriei o trecem la capitolul confort.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Calculul era clar la misto, daca as fi scris serios nu crezi ca as fi inlocuit HotDog-ul cu ceva serios...cum ar fi Shaorma?

Ultimul offtopic Nu!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK, am muscat-o! Dau o bere cand ne intalnim. Very Happy
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
topicul cred ca se referea la masini mult peste valoarea unui astra sau vectra , adica la un bmw seria 3 sau 5, la un merc .. modele noi bine inteles

spun asta pentru ca masina a cam devenit necesitate mai peste tot , iar un opel la 5-6000 hai 9000 de euro nu cred ca se catalogheaza la capitolul masina scumpa ..

iar cei care nu isi permit atat nu isi permit masina deloc, subiectul ne fiind "de ce isi cumpara romanul masina daca nu isi permite "
si imi pot sustine argumentul daca e nevoie .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gxg_tm, pentru multi si o Astra sau Vectra e mai mult decat isi pot permite, dar si-o cumpara sa nu ramana mai prejos decat vecinul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR