Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
revin cu impresii despre Osram Silverstar

am facut cam 700 km pe noapte de cand am schimbat becurile.

seara, nu m-au impresionat. cand nu e intuneric deplin nu am vazut nici o diferenta fata de becurile originale.

pe bezna in schimb se schimba situatia. simtibil mai multa lumina, nu va asteptati ca se face ziua afara, dar este mult mai bine. in schimb mi s-a parut mult mai confortabil ptr ochi, lumina este mai alba. nu e ca xenoanele dar e mai alba si mai placuta.

sunt destul de tari, asa ca aveti grija cum reglati farurile, la inceput pana m-am obisnuit cu reglatul ptr ele am fost flasuit de cativa de pe contrasens.

per ansamblu sunt multumit de ele, zic eu ca au meritat banii. Osram se lauda cu durata de viata cu 50% mai mare decat la becurile standard. sa vedem...

numai bine va doresc! Smile
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu pot sa spun despre philips blue vision sa sunt fff bune pe timp de noapte cu cer senin se vede o lumina f buna si cu toate ca farurile sunt reglate f bine tot mai primesc flashuri ,semn ca sunt f puternice si deranjeaza,plus ca am mers in spatele la un prieten cu masina pe distanta Medgidia -Constanta si cand am ajuns la destinatie a zis ca l-am omorat cu farurile
sunt super multumit
  • violafinest

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sunt si eu curios cum se comporta aceste becuri osram si philips pe ceata, dat fiind ca au lumina mai alba Smile deci va astept cu noi mesaje Smile
  • zuza
  • **
  • 51 mesaje
  • din 23 Jan 2007
  • Astra 2000 X14XE 1.4 16v 100CP
  • Bucuresti
  • zuza

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 X14XE 1.4 16v 100CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am o astra din 2000 ! as vrea sa imi pun o lumina mai albastra si mai puternica..ceva asemanator xenon Wink) dk ma ajuta cineva din bucuresti ar fi ok ! preturi, achizitionare ! de montat am inteles ca este usor!
Skip ads

  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eram si eu nemultumit de cum vedeam noaptea pe faza scurta si m-am hotarat sa pun schimb becurile. Initial am vrut sa pun becuri de 100W sau macar de 75W dar se pare ca nu se fabrica mai mari de 55W. Avand in vedere ca pe faza lunga erau becuri tot Philips si se vede foarte bine, am pus pe faza scurta becuri Philips Vision Plus care conform specificatiilor dau cu 50% mai multa lumina (fata de care?!). Setul a fost 70 RON. Dar din pacate diferenta era mica fata de becurile care erau inainte pe masina , chiar si dupa ce am reglat faruile la un service. Parearea mea e ca nu merita avand in vedere pretul. Sunt curios cat timp o sa tina.
  • crissti

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
power2night gt 150...merita banii
pana sa imi iau citeam pe forum la unul din baieti care spunea ca deseori mergand pe faza scurta participantii la trafic ii faceau flashuri crezand ca e pe faza lunga...asa si este...lumina este alba, cu o usoara tenta de albastru, si puternica
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am sa le incerc si pe alea la urmatoarea schimbare, ca altfel dau pe o gramanda de bani pe becuri.
Si la Philips Vision Plus lumina este mai alba dar parca nu-i destul de multa. Pacat ca nu se fac becuri de putere mai mare.
Inainte pe Vectra am pus becuri de 100W si nu am avut probleme cu instalatia electrica. Singurul dezavantaj era ca vara le schimbam mai des. Doua seturi imi ajungeau pe an si nu aveam probleme cu vizibilitea.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
violafinest a scris:Sunt si eu curios cum se comporta aceste becuri osram si philips pe ceata, dat fiind ca au lumina mai alba Smile deci va astept cu noi mesaje Smile


am mers si pe ceata/fum, e drept ca nu foarte deasa si m-au ajutat si proiectoarele de ceata. Sincer nu am observat nici o diferenta intre becurile stock shi osram-uri. poate nu era ceata/fumul destul de dens Question
mai revin, dupa ce mai prind ceva ceata deasa. incerc sa merg fara proiectoare sa vad cum ma simt.
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am facut duminica o comanda becuri PowerNight GT150 laautoaccesorii.ro si nici pana acum nu m-au sunat - imi par cam neseriosi
  • crissti

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
incearca si planul B...da.le tu un telefon (il gasesti in site)
asta daca esti hotarat
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
da, i-am sunat si mi-au spus ca au pe stoc si sa vin la magazin
pai mai faceam comanda de pe net daca aveam timp sa ajung la magazin? dar traim in Romania...
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am prins eu ceata groasa cu becurile Philips Vision Plus si nici pe ceata nu este mare diferenta. Totusi parca se vede putin mai bine.
Skip ads

  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Intamplarea face sa merg destul de mult noaptea. Am observat ca a aparut o moda "mai nou" sa-ti pui becuri cat mai puternice (eventual Xenoane) si sa mai dai drumul si la sapte randuri de proiectoare... Ba mai mult d-atat hai sa aprindem si stopurile de ceata pe vreme buna... Chiar asa rau stau "baietii" astia cu vederea??? Poate ar trebui sa o lase mai moale cu pedala de acceleratie ca totusi nu-ti bat decat la 25-30m farurile si oricat de puternice vor fi noile becuri n-o sa-ti bata mai mult, sa se mai gandeasca si la ceilalti participanti la trafic... Cred ca de prosti iti dau amenda astia p-afara daca mergi cu proiectoarele aprinse pe vreme buna...

Ma distreaza comentariile de genul (citez colegi de-ai nostrii de pe forum): "ceilalti participanti la trafic fac semn cu farurile crezand ca sunt pe faza lunga" si "am mers in spatele unui prieten, cand am ajuns la destinatie mi-a zis ca l-am omorat cu farurile". Asta nu inseamna neaparat ca sunt bune becurile, ci ca-i deranjeaza... Dar ce conteaza, "posesorul" vede bine.. Totusi nu e chiar asa, ca daca ajung sa-ti faca toti semn cu farurile s-ar putea sa nu mai vezi nici tu bine de la atatea flash-uri...

Nu avem nevoie de becuri mai puternice, ci de iluminat public mai bun (ma refer la drumuri nationale si autostrazi)...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu am trecut de la standard-becuri cu o lumina difuza si putin galbuie, la philips blue vision si sunt foarte incantat de ele.Pana si ziua se vede ok. Fiind reglata ok nu are cum sa ii deranjeze pe ceilalti Smile
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si eu vreau!!!!!!!!!!!!!!!
  • crissti

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: constanta
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
da un search cu problema asta si se rezolva
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
treaba e ca farurile sunt reglate cum trebuie ,si nu deranjeaza din cauza proastei pozitionari ci din cauza puteri de iluminare
consider ca daca deranjau asa tare pe participanti la trafic nu se mai puneau la vanzare
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:...revin cu impresii despre Osram Silverstar ....


s-a ars un bec Sad

adica m-a tinut cam 3 luni (mers cu ele aprinse tot timpul) Sad cee ce mi se pare cam putin. al doilea merge inca bine.

revin la becurile din fabrica.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Philips Vision plus de 2 ani si 85000km si nu au nimic, merg de mama focului, recomand cu incredere.
  • arg__flk

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de unde pot lua si eu becuri blue vision de la braila sau galati..care stie si pretul aproximativ..se vad albastru?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR