Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:pai cum sa se evapore?logic ca nu are voie.sistemul de racire la opel lucreaza sub presiune (cam 0.8bar)si nu se poate evapora decat daca ai vreo pierdere pe undeva si atunci pierzi presiunnea.sau poate ai chiar pierdere mai mare.zi-ne si noua cam ce cantitate si in cat timp


De acord cu tine. Eu intr-un an jumate de cand am masina n`am facut completari. Nivelul e ca in prima zi.
Uita`te sub masina, de preferinta dimineata, si vezi daca iti picura ceva. Si mai verifica si starea uleiului; sa n`ai garnitura de chiulasa sparta si sa`ti bage antigel in ulei.
Skip ads

  • antone mihai

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am verificat acum si e ud sub presul de la sofer cred ca e antigel,sub masina nu e ud,am observat cand am facut curatenie in ea dar nu mi-am dat seama ca pierd antigel pana azi cand am observat ca ma era foarte putin
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ai caloriferul de caldura spart(cel din bord).vezi ca s-a discutat mult pe tema asta.
  • antone mihai

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles sa fie un oring in spatele cloriferului sau niste garnituri nu stiu prea bine ca deabia am luat masina si nu ma prea pricep, dar o sa ma duc la servis si o sa ii zic sa verifice si caloriferul.Multumesc mult
Skip ads

  • grama dorin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O metoda sa poti afla ar fi sa :desfaci torpedoul,in spatele lui bine ascuns se afla filtrul de polen il scoti cu atentie, daca este perfect patrat ai sistem B,daca este dreptunghiular ai sistem D.Timp de executie cu maini de marime medie 8,35 min eu am degetele similare carnatilor "polonez" si am obtinut un timp mai slab Laughing
  • stefan_sb

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema. Am bagat antigelul in decembrie anul trecut si acum am completat aprox. 1 litru. Astept pareri ! pt ca acum degeaba ma uit sub masina ca e frig afara si e tot ud. Crying or Very sad Shocked
  • adrian dumitrescu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut,am si ieu o problema cu pierderile de antigel...si va rog sa ma ajutati daca se poate.Am un astra caravan din 2000 si de 3 zile a inceput la viteze mai mari sa-mi arunce antigelul din vasul de expansiune pe la dop,am schimbat dopul si am pus unul nou dar tot nu dispare problema pierd cam 500 ml la 40 km.
  • stefan_sb

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si eu am observat azi ca defapt pe la capacul de la vasul de expansiune pierd, pentru ca am vazut cala imbinarile vasului aveam antigel. Deci sigur pe acolo pierd pentru ca in interior nu am gasit presuri ude sau chestii de-astea.
L-am strans bine acum si o sa urmaresc nivelul zilele astea sa vad daca mai pierd. Shocked Wink Exclamation
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca arunca antigel pe la capacul de expansiune, verificati la ce temperatura se intampla? sa nu fie termostatul de vina.
  • stefan_sb

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2009 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Azi m-am uitat si nivelul era acelasi ca aseara. O sa il urmaresc vreo saptamana - doua sa vad rezultatul pt ca nu cred ca e relevant doar dupa o zi (25km).
  • adrian dumitrescu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
maine schimb termostatul 2400000 lei vechi si dupa aia va tin la curent ,mi-a zis un mecanic ca e posibil sa fie garnitura de chiuloasa dar inca nu sunt convins ,pentru ca ieu nu am antigel in ulei si nici ulei in antigel.
garnitura este 2000000 si mana de lucru inca 2000000
  • adrian dumitrescu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu costi temperatura este 85 de grade ,constanta
Skip ads

  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit.problema era de la oringuri,le-am schimbat in service timp 4h. sistemul era Berth si oringurile le-am cumparat de la Opel originale la 35ron si manopera 250ron.pentru cei care aveti apa sub presuri aveti probleme cu oringurile.acum mai ramane sa curat si sa usuc mocheta din interior.
  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
apropo antigelul l-am dat jos si l am inlocuit
  • antone mihai

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut eu stau in SEBASTIAN si as vrea sa imi recomandati si mie un service unde sa pot schimba oringurile si cat m-ar duce manopera,pt ca am fost la cineva sa mi le schimbe si azi amobservat ca tot imi da antigel acum si sub presul din dreapta.va multumesc
  • alinbu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
antone mihai a scris:Salut eu stau in SEBASTIAN si as vrea sa imi recomandati si mie un service unde sa pot schimba oringurile si cat m-ar duce manopera,pt ca am fost la cineva sa mi le schimbe si azi amobservat ca tot imi da antigel acum si sub presul din dreapta.va multumesc


ai putea merge pe timisoara la opel,aproape de plza,acolo te costa cam 250lei manopera si 35 lei oringurile originale GM.eu am luat de la ei doar oringurile de schimbat m-am chinuit singur sa le schimb
  • uzzyy

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat oringurile acum ceva timp, antigel n-am mai pierdut insa mocheta era in continuare un pic umeda. Am desfacut mocheta sa vad ce se-ntampla si se pare ca buretele de sub ea este imbibat cu antigel care cred ca n-o sa se usuce niciodata. Mai are cineva vreo solutie in afara de aspirator pentru ca la toate spalatoriile la care am fost n-am reusit sa rezolv nimic?!
  • marinacodrut

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tu ai schimbat singur oringurile? Pt ca si eu am aceeasi problema cu antigelul sub mocheta din dreapta Sad . Se schimba greu?
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sal
am aceasi problema .pierd antigel cam200- 300 de ml..la 800de km..iar in momentul in care dau drumul la buson nivelul antigelului urca un pic..dar nu mult
ma roade gandul sa schimb pompa de apa..avand in vedere ca semnde de garnitura de chiuloasa arsa nu le am,presul din dreapta e uscat..iar colierele le-am inlocuit de curand..inafara de cele de la radiator!
a..si inca ceva...ce sunt ORINGURILE Very Happy Very Happy
  • rares.niciu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Ma confrunt si eu cu aceiasi problema, a umezelii sub presurile din fata, cu precadere sub cel din dreapta. La degustare pare sa fie dulceag. O sa incerc sa pun si un servetel sa vad ce tenta de culoare are sa fiu sigur ca e lichid de racire. Insa cum problema ar fi cunoscuta propun sa incercam sa aducem mai multe solutii pentru uscarea mochetei.

Inca nu am schimbat oringurile, dar intentionez sa fac lucrul asta in curand. Sper sa reusesc cumva sa usuc si mocheta cat mai repede, fiind destul uda.

Se da greu jos?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR