Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Se potriveste. Piesa costa aprox 4 mil. ,manopera in functie de mecanic. Am schimbat-o si eu acum 3 zile ... Placerea de a schimba treptele cu timonerie noua : NEPRETUITA.
Skip ads

  • soiman

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cum pot sa reactivez posibilitatea de a trimite mesaje private?

Sunt profesor de ed. muzicala. Pot sa va alcatuiesc colectii cu muzica de calitate (clasica, folclor, usoara straina si romaneasca, etc., fara manele). Le pot trimite prin Yahoo Messenger in format mp3. Mai departe puteti folosi un stick in care sa descarcati muzica, apoi sa folositi un modulator fm cu incarcare la bricheta. Cautati frecventa fm pe care puteti asculta muzica salvata pe stick.


soiman a scris:Stimati colegi de suferinta ,

Sunt Adi de la Suceava cu o Corsa din 2002, motor 1.2 si am aceeasi problema. Spuneti-mi, va rog, daca timoneria "corectata" (integral metalica) incepand cu 2003 se potriveste la autoturismul meu. Multumesc foarte mult.

LEXXX a scris:Dupa cum unii stiu asta e una din bubele pe care le are masina asta, timoneria cu piese din plastic cedeaza usor, lucru care este accelerat si de traficul din Bucuresti (stop, a-ntaia, a doua, scos din viteze, stop, a-ntaia.....), din cate stiu timoneria de pe Corsa C dupa 2003 e cu elemente metalice. Intrebarea mea este daca stie cineva cat costa un astfel de kit de timonerie si unde il gasesc, pentru ca mie mi s-a uzat, si de fiecare data cand dau inapoi trebuie sa ma dau jos din masina si sa trag cu o surubelnita sa bag inapoi nucile alea din plastic.
Din pacate nu am timp sa umblu prin magazine pentru ca lucrez destul de mult, deci daca m-ar ajuta cineva cu un pont as fi recunoscator.
Multumesc.

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai folositi butonul Citeaza ! Exista buton Raspunde jos in stanga . Mesaje private se pot trimite dupa ce aveti 10 mesaje trimise pe forum (nu abuzati ).
Ce legatura are muzica cu ce discutam noi ? hmmm Shocked Numai bine
  • soiman

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Caut o sursa de timonerie noua pentru Corsa 1.2, 2002, la un pret mai accesibil. Multumesc.

cei care imi vor trimite ID-ul de pe Mess, le pot oferi selectii de muzica pt. voiaj cu Opel-ul.

Cam asta e legatura.
Cu respect,
Adi de la Suceava + "Printesa Corsicana"
Skip ads

  • duras68

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: BLAJ -ALBA
  • Masina: Corsa 2002 ZX10 E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
soiman a scris:Caut o sursa de timonerie noua pentru Corsa 1.2, 2002, la un pret mai accesibil. Multumesc.

cei care imi vor trimite ID-ul de pe Mess, le pot oferi selectii de muzica pt. voiaj cu Opel-ul.

Cam asta e legatura.
Cu respect,
Adi de la Suceava + "Printesa Corsicana"

Stimate Adi
Cu parere de rau o sursa pt timonerie apropiata de tine nu pot sa- ti dau deoarece eu sunt din judetul Alba. Timoneria am comandat-o la un magazin de piese auto, m-a costa 360 de lei ( e din metal nu din plastic), montatul 30 dar i-am dat baiatului 50 deoarece in 3 ore a montat-o . Acum intra in orice viteza foarte usor si foarte fin, nu trepideaza maneta , nu are jocm sunt foarte multumit. Daca erai mai aproape te ajutam cu placere ( macar cu mecanicul) .
Iti doresc sa ai parte de reusita.
  • ovidiuop

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 z12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema imi intra km greu in tr aII- a citeodata! c ar putea fi?
  • duras68

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: BLAJ -ALBA
  • Masina: Corsa 2002 ZX10 E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ovidiuop a scris:am si eu o problema imi intra km greu in tr aII- a citeodata! c ar putea fi?


exact aceleasi simptome le*am simtit si la mine. intra greu, parca agata cand schimbam treptat II. poate ca pe aceasi parte este si marsarierul. odata mai in graba am bagat in marsarier si apoi am vrut in trepta I si o parghie de la timonerie a cedat si s-a rupt. a trebuit sa inlocuiesc timoneria desi pe forumam vazaut ca alti corsari au improvizat diverse intariri cu chestii din alea cu care se prind capacele la roti sa nu se pirda. eu nu am vrut sa risc si am schimbat timoneria cu una metalica noua toata afacerea costand 450 lei.
  • Vlad_Szekely

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
am si eu o corsa din 2001, care intra greu in viteza 1 si a 2 a, am fost la mecanic si mi-a recomandat sa schimb timoneria....
M-am adresat unui magazin de piese....si s-a oferit s-mi aduca chitul de reparatie in 190 RON, dar din cate am citit pe forum..mi-ar trebui timoneria nu kitul...puteti va rog sa-mi explicati diferenta...si de la cine recomandati sa o cumpar...eu fiind din Bacau?
Skip ads

  • duras68

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: BLAJ -ALBA
  • Masina: Corsa 2002 ZX10 E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
kitul de reparatie consta in niste bucsi si niste saibe sau piulite din plastic iar daca ai gasi toata timoneria la 400 de lei cum am cumparat-o eu crede-ma ca e mai sigur si poate mai de durata. intereseaza-te la mai multe magazine din oras sau imprejurimi, internet si gaseste oferta cea mai avantajoasa.
  • grosu29

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva va rog cu bucsa care fixeaza timoneria de axul fix
Aia marcata cu rosu in pozele de mai devreme...am pierdut-o si face un zgomot nasol
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu abia am schimbat timoneria.E buna bucsa de la timoneria veche ?
  • andrei_mures

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara.....am si eu o mica problema.....astazi am avut parte de o neplacere in timp ce eram pe niste coclauri intr-un sat.....desi este vina mea ca stiam demult despre problema bucselor ca sunt legate cu sarma si trebuia remediata am amanat problema pana a cedat.....sarma s-a largit si resortul care prindea bratul s-a desfacut si s-a pierdut....cand constat ca nu mai intra in viteza 1 decat fortat.....atunci imed mi am dat seama k ceva s-a intamplat......intra cumva fortat in a 1-a merg ce merg cand opresc si vreau sa dau marsarier si constat ca pe pozitia de la marasarier e a 1-a am incercat sa improvizez la loc cum a fost dar nu m-a tinut decat o ora.....am incercat sa mai strang am facut exact cum era inainte dar se pare ca nu mai pot improviza nu mai pot folosi deloc marsarierul......ma intorceam pe e60 numai unde aveam spatiu suf de o singura manevra si prin alte parti doar unde aveam drumul suf de lat.....am cautat 15 min loc de parcare care sa nu necesite marsarier nici la intrarea nici la iesirea din parcare si am gasit la un km de casa......cat ma costa oare setul complet de bucse si reparatia.....astept rasp urgent....ms mult!
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca dai cautare gasesti: https://www.clubopel.com/vie...ghlight=timonerie
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand se numeste Marsarier (din franceza March+arriere=mers inapoi). Reeditarea imi apartine.
In al doilea rand, ce semnifica acel belsug de puncte de suspensie (daca se poate numi asa, deoarece daca pui puncte de suspensie, pui doar cate trei)? intr-o fraza fara cap si fara coada. Ia mai citeste o data ce ai scris si apoi gandeste-te cum am citit noi.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Un pret bun pentru timonerie? Daca aveti idee.
Unul dintre baietii care vand piese pe aici mai ca m-a speriat, 6-700RON. Am inteles ca e in jurul a 300-350RON. Pe autoconsult parca s-a scumpit, e vreo 450RON; cat costa si transportul, face cat nu merita.

Vreau s-o iau din timp. Candva am de gand sa o schimb; mi se pare destul de mare jocul, si ma sacaie ca intra uneori greu in tr.1-2. Nu sare din viteze, nu tremura schimbatorul in mers, siguranta e la locul ei, e relativ ok. Este cea metalica.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Greseaz-o Wink si vezi daca se simte
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se simte. Smile O gresez din cand in cand, dar am de gand sa o schimb peste ceva timp. Cum spuneam, ma deranjeaza jocul ala si faptul ca uneori intra destul de greu in prima treapta. Daca o gasesc la un pret ok, o iau din timp.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Este in jur de 350-400 . Cand zici "joc" la ce te referi ? Banuiesc ca atunci cand nu e in treapta poti misca stanga- dreapta cativa cm , la asta te referi ?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da, jocul se observa si la maneta. Am curatat-o acum 2 saptamani cu o carpa, dupa care am gresat-o cu vaselina rosie. Mi s-a parut ca are joc destul de mare, dar siguranta e ok si in punctul ala nu am simtit joc.
In trepte intra ok, cu unele exceptii in treapta intai, cand se mai incapataneaza si, fie incerc de cateva ori, fie introduc intr-a doua, dupa care in prima treapta. De mers, merge, insa ma mai sacaie din cand in cand.

S-a uitat si Marius, unul dintre mecanicii de pe ClubOpel (recomandat de Dan), iar raspunsul a fost: mai merge, dar are joc. De-asta nu ma grabesc, si vreau sa o iau din timp. Probabil in primavara sau vara o voi schimba. Sau, daca ii pot confectiona bucsa, poate o dreg. Mi se pare o tampenie sa dai atatia bani din cauza unui plastic nenorocit.
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare aceeasi problema o am si eu pe liber are joc mare stanga dreapta si cand zic mare nu exagerez si face din ce in ce mai des acum figuri la treptele 1 si 2?
merge strans cumva acest joc astept opinii?
mercic
vecta b 2001 y20dth
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR