Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am obijnuit cu zgomotul, in masina se aude tare, in afara deloc. Nu stiu cum sta treaba cu contragreutatea, mai degraba o sa incerc sa o dau jos pe cea care exista deja. Momentan nu am timp de ea.
Am incercat si alte jante cu alte cauciucuri, zgomotul nu s-a schimbat nici 1%.

Totusi eu raman la parerea mea, la mine zgomotul nu e de la planetara, nu era inainte de accident. Dupa ce am facut masina am mers 2 saptamani cu masina cu planetara veche si zgomotul era prezent.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Poate pune cineva o poza cu masina suspendata sa se vada bine planetara & stuff? - poate imi vine vreo idee.
La mine cind scade turatia si ajunge la 2100 (fix) se aude un zdranganit - mai sesizabil de catre pasagerul din dreapta.
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
SALUTARI!
Am citit aproape tot topicul cap-coada si pot sa va zic, din experienta mea, ca aprox 95% din astra g diesel de 1.7 au zgomotul acesta...
Eu am cumparat masina de dincolo, noua, din showroom si am fost la reprezentante in 2 tari diferite, inclusiv Germania, cand mai era in garantie si mi-au spus clar: asta e BUBA ptr astra g 1.7 diesel, apare o rezonanata intre 2050-2150 rpm, problema a fost recunoscuta si la o reprezanta opel din Germania, are legatura si calculatorul motorului etc etc
Solutie 100% nu exista, la unele masini doar prin montare de jenti de aliaj dispare, altele cu contragreutatea de care se vb prin topic etc.
Eu personal am decis sa nu-i fac nimic, am ajuns la 100000km si deja zgomotul nu ma mai deranjeaza, fix la 2100rpm e prezent (doar la mers lin, nu si cand accelerez intre viteze)
Asa cum zicea cineva mai inainte, NU e nici o problema ptr masina, nu mai demontati pompe de apa, radiatoare etc ca nu are rost.

p.s. alta problema , confirmata de alti 3 posesori de astra: la diferite turatii, absolut aleatoriu, se aude un barait ciudat, problema in cazul nostru a fost ca vibra grila de sub parbriz -in interior- , caz semnalat de asemenea de un coleg de forum. Solutia adoptata: un pic de burete intre parbriz si grila asfel incat sa nu se vada...(asta dupa ce am demontat de 3 ori consola centrala!)
Drum bun tuturor!
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de montare celei de_a doua contragreutate aveai probleme cu tremuratul volanului la peste 130km/h?
Skip ads

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intrebarea era adresata lui excuseme.nu pot modifica pentru ca folosesc telefonul.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu. Se simtea doar o vibratie in jurul a 2000-2200 rpm. La 130km/h ai 3000rpm deci exclus asa ceva. La tine vezi echilibrare roti, noroi pe interiorul jantei, uzura neuniforma anvelope, presiune anvelope.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am zgomotul acesta dar doar cu jantele de tabla cu cauciucuri de iarna. Cu cele de vara care sunt pe jante de aliaj nu se aude.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Colegiii.... spuneti si mie de unde ati luat contragreutatea si cat costa...mersii mult.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Citeste primele pagini si vei afla.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Citeste primele pagini si vei afla.
Am citit si mai sus,am gasit site-ul dar nu gasesc piesa...sau mai simplu da-mi un site/magazin din Romania/Bucuresti de unde pot cumpara contragreutatea.....mersi!
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Orice magazin serios de piese poate aduce acele componente pe comanda, ai in primele pagini codurile originale de producator. Iti trebuie contragreutatea si un set de suruburi.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:Orice magazin serios de piese poate aduce acele componente pe comanda, ai in primele pagini codurile originale de producator. Iti trebuie contragreutatea si un set de suruburi.
Ok,am inteles,mersi!
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Azi m-am uitat la planetara si am o contragreutate de 1 kg cred.... am dat-o jos.... vreau sa vad daca mai vibreaza la 2100rpm,va anunt cand merg mai mult cu masina.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nelu.1270 a scris:Azi m-am uitat la planetara si am o contragreutate de 1 kg cred.... am dat-o jos.... vreau sa vad daca mai vibreaza la 2100rpm,va anunt cand merg mai mult cu masina.
Am fost plecat cu masina sa imi schimb rotile de iarna cu cele de vara undeva la tara prin Ialomita la 200Km dus intors...am avut ocazia sa testez vibratia si sunetul care era inainte...surpriza..!! sunetul sa diminuat..dar...sa mutat mai sus la 2700rpm la rotile de iarna vorbind,dupa ce am schimbat cu cele de vara(jante aliaj)raman surprins ca se mai aude foarte putin la 2800-2900rpt,altcineva care nu stie nu cred ca aude....rezultatul este bun...ma bucur ca am scapat de vibratia si sunetul acela enervant....multumesc colegilor care m-au ajutat.
  • Alexandru Ghenu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am intampinat aceeasi prolema cu acest zgomot,inca din perioada garantiei,am fost la opel gtt au comandat contragreutatea si la cateva zile ,m-au cautat si au montat-o langa cea existenta. La prima proba am observat ca zgomotul s-a mutat de la 2100 rot./min la 1750rot./min dar nu a disparut, eu am cerut sa-mi schimbe si planetara deoarece pana la 14000Km nu a avut acel zgomot ,Opel gtt a zis ca nu au ce sa-mi faca si ca asa fac toate.
Am scris nemultumirea la General Motors Romania si binenteles nu au raspuns,dupa 30zile am contactat telefonic si am intrebat de sesizarea mea,au spus ca este in curs de rezolvare.
La cateva zile m-a sunat de la dealer-ul Gold-Platin (Buc. Pipera),cei care mi-au vandut masina si nu opel gtt (care au spus ca nu-mi schimba planetara ) si au spus ca au comandat planetara dar din gresala s-a dus la alt sediu din Galati ,in aceeasi zi am fost sunat si de opel gtt ca a sosit planetara si daca ma duc pana la ora 14 se apuca de schimbat ,am ales aceasta varianta si am solicitat si montarea celor doua contragreutati.
Zgomotul a disparut un timp dar la 35000Km ,a reaparut in zona 1750rot./min ,dupa montarea unor jante aliaj iarasi a disparut, ramane de vazut cat timp acum am 41000 Km.
Ma scuzati daca am scris prea mult, dar am considerat ca astfel ve-ti afla cum m-a chinuit aceasta problema. Wink
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna ,
Am sesizat si eu aceeasi problema adica se auzea un zgomot ca o vibratie sa zicem cind acul ajungea la 2100 ture in orice treapta si in prima faza nu l-am putut explica si l-am neglijat . la un moment dat nu l-am mai sesizat si am fost bucuros desi nu mi-am dat seama cum de disparuse . acum doua zile am schimbat jentile de vara cu cele de iarna si zgomotul a reaparut , acelasi zgomot ca si prima oara si asa am descoperit ca zgomotul a aparut si disparut odata cu schimbarea jentilor de iarna si vara . O fi intrind ceva in rezonanta cu jentile de iarna dar asta e , nu cred ca e cazul sa ma alarmez , cel putin eu . Nu cred ca e de la echilibrare fiindca jentile n-au fost puse in nici un caz exact cum au fost si data trecuta si oricum toate 4 sunt echilibrate.
Stima tuturor , drumuri bune si nu exagerati cu grija fata de micile probleme , evident nu le neglijati ca e siguranta voastra si nu numai dar fiti mai ingaduitori. Very Happy
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Poate parea o nebunie dar eu ma gindesc ca as putea inlatura acel ecou cu un material insonorizant pus pe planetara, ca tot m-am apucat sa insonorizez masina.
M-am uitat simbata la planetara mea dreapta si am o greutate montata dar e cam la vreo 50 si ceva centimetri, deci mai mult decit am vazut in schema (32 cm).
  • Alexandru Ghenu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Alexandru Ghenu a scris:Am intampinat aceeasi prolema cu acest zgomot,inca din perioada garantiei,am fost la opel gtt au comandat contragreutatea si la cateva zile ,m-au cautat si au montat-o langa cea existenta. La prima proba am observat ca zgomotul s-a mutat de la 2100 rot./min la 1750rot./min dar nu a disparut, eu am cerut sa-mi schimbe si planetara deoarece pana la 14000Km nu a avut acel zgomot ,Opel gtt a zis ca nu au ce sa-mi faca si ca asa fac toate.
Am scris nemultumirea la General Motors Romania si binenteles nu au raspuns,dupa 30zile am contactat telefonic si am intrebat de sesizarea mea,au spus ca este in curs de rezolvare.
La cateva zile m-a sunat de la dealer-ul Gold-Platin (Buc. Pipera),cei care mi-au vandut masina si nu opel gtt (care au spus ca nu-mi schimba planetara ) si au spus ca au comandat planetara dar din gresala s-a dus la alt sediu din Galati ,in aceeasi zi am fost sunat si de opel gtt ca a sosit planetara si daca ma duc pana la ora 14 se apuca de schimbat ,am ales aceasta varianta si am solicitat si montarea celor doua contragreutati.
Zgomotul a disparut un timp dar la 35000Km ,a reaparut in zona 1750rot./min ,dupa montarea unor jante aliaj iarasi a disparut, ramane de vazut cat timp acum am 41000 Km.
Ma scuzati daca am scris prea mult, dar am considerat ca astfel ve-ti afla cum m-a chinuit aceasta problema. Wink

Buna seara!
Am facut 63000Km si vin cu noi amanunte:
Cand merg vara cu jantele de aliaj si cauciucurile de vara ,nu mai am zgomotul.
Daca pun jantele de tabla originale si cauciucurile de iarna ,zgomotul reapare (la 1750rot./min datorita celor doua contragreutati).
Diferenta celor doua tipuri de jante este este ET 37 aliaj si ET 49 tabla originale.
Astept noi pareri si impresii .
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce model de jante de aliaj ai?
  • Alexandru Ghenu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Jante aliaj SH, de Lancia pe 15 ,ET 37. 4 gauri .
Rezistente ,nu am aut probleme cu ele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR