Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • deiu1986

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut am si eu un vectra a c16nz va rog care ma poate sfatui si pe mine:nu ma pot baga in depasiri pentru ca nu are fortza in ea dak merg cu 80 si de ex sunt in a 4-a viteza si vreau sa depasesc nu pot ca se intinde greu doar dak ii dau a-2 treapta de viteza da la 80 de km imi da pasagerul de langa mine cu capul de bord iar dak reduc din a 4-a intre a 3-a se pune motorul in cap si abea mai merge ,tin sa mentionez ca am schimat filtru de benzina filtru de aer tin sa mai mentionez ca imi manca ulei ,mai precis de 8 luni de cand o am am facut schimbul de ulei de doua ori ca nu mai aveam ulei in baie deci undeva la 3L la 4 luni ...va rog dak ma poate ajuta si pe mine cineva cu sfat ms
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tin sa-ti spun ca din exprimarea ta nu am inteles mai nimic si mai mult, m-a luat durerea de cap. Nu mai folosi limbaj de mess ca sa putem intelege si noi ceva.
La 80 km/h in viteza a 4a ar trebui sa traga destul de bine. Faptul ca nu trage denota mai multe defecte posibile:
1. defectiune a sistemului de alimentare : - pompa de benzina care nu face suficienta presiune (se masoara preiunea; se schimba pompa de alimentare); - injector infundat sau decalibrat (asta implica ori supraalimentare ceea ce face ca motorul sa mearga inecat, ori amestecul sa fie prea sarac si masina sa nu traga);
2. defectiune a sistemului de aprindere: capac delcou fisurat sau cu zgura pe electrozii din interior, fise care dau la masa, bujii defecte, bobina inductie defecta;
3. compresie scazuta / de unde apare si consumul de ulei
si multe altele.
Ar fi indicat sa-i faci testul cu agrafa si sa ne spui ce coduri apar.
La 80 km/h daca-i dai viteza a 2a e normal sa te scoata cu capul prin parbriz, iar consumul de ulei nu se masoara in litri / luna ci in litri / 1000 km, noi nu avem de unde sa stim cati km faci tu in 4 luni. Depinde si de uleiul pe care il folosesti, da mai multe detalii.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai la cat ulei consuma, ti-ai pus vreodata intrebarea daca mai sunt segmenti in motorul ala?
  • deiu1986

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salut,mersi de informatie,ulei imi mananca la 2000 de km cat am facut circa 5.5litri de ulei,daca turez masina tare cam in 4000 cand plec de la semafor ,nu mai am treaba se intinde calumea dar daca e sa plec normal de la semafor se taraie mai greu fata de un alt opel ca si al meu identic la motor care in momentul in care de exemlu esti in treapta a 3 si sa ii dai a 4 -a te baga in scaun
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca esti sigur ca iti consuma 5,5 L / 2000 Km si nu il pierde pe undeva, atunci gandeste-te serios la un alt motor sau o alta masina. Nu mai ai compresie aproape deloc si nici simeringuri la supape. Cat de optimist as fi, nu cred ca o poti rezolva doar printr-o simpla segmentare si prin inlocuirea simeringurilor. E nevoie de demontat motorul, dat blocul motor la alezat, honuit, schimbat pistoanele cu unele mai mari luate la cota de reparatie, segmenti noi, cel putin inlocuiti cuzinetii de la biele, rectificate scaunele la supape, garnituri, simeringuri, manopera, ... , te duce destul de mult, asa ca mai bine cauta un motor la dezmembrari si schimba-l.
Ca o solutie de moment, pune-i un ulei mai gros, 15w40.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR