Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • rodanny

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nydu2008 a scris:Mie imi merge f bine clona ! Sunt f multumi ! Am pus alt soft, citeste si sterge erori fara probleme !
multumesc gocar_ro
este id-ul de mess al respectivului care aduce asa ceva, este f priceput are mag de chiptuning



Ce soft ai pus in afara de cel de OPCOM?
danny
Skip ads

  • asantesana

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Inceararca la colegul MisuB , posibil sa aiba asa ceva, si cred ca te poate ajuta mai mult cu locatia exacta a ce este de schimbat.


salut
stiu ca sunt in afara topic, rugaminte nr de telefon la mishu_pentru recond ecu
sunt craiovean,mai in varsta si merg mai greu cu computerul
multumesc
0762624767
iflorigoanta@yahoo.com
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am o oarecare problema cu o interfata OP COM si anume: Pe un laptop cu Win 7 Ultimate functioneaza foarte bine in schimb pe al doilea laptop cu Win 7 Prof imi da "Test interface failed".
Am driver-ul instalat si tot ce trebuie, dar nu se conecteaza la soft. L-am instalat si dezinstalat de mai multe ori dar fara succes in final.

Aveti idee ce as putea sa mai fac?
  • beemer

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cine ma poate ajuta sa repar o interfata OP-COM? Primesc acest mesaj in OPComFUT: is your PIC empty? No Firmware?.

Va multumesc.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
octavianvarzaru, ai PM.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
beemer a scris:Cine ma poate ajuta sa repar o interfata OP-COM? Primesc acest mesaj in OPComFUT: is your PIC empty? No Firmware?.

Va multumesc.


trebuie repromgramay PIC - adica uC.
1. iti trebuie un programator extern care sa stie sa programeze acet uC
2. si fw (sau dump) bucata de sw care trebuie scrisa in uC.

spor
  • beemer

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat. Dar nu am de unde face rost de acest programator. Daca ma poate ajuta cineva cu un programator as fi foarte recunoscator. Va multumesc.
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

AM FOLOSIT ULTIMA VARIANTA DE OP-COM DESCARCATE DE PE SITE-UL LOR,VARIANTA BETA SI AM STERS PIC-UL.SUNT DIN BUCURESTI SI DORESC SA STIU CINE MA POATE AJUTA CU O REPROGRAMARE SI CARE AR FI COSTURILE.MULTUMESC
Skip ads

  • lev30ro

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Stie cineva daca SOFTUL OPcom 110207a este functional? L-a incercat cineva?

NoOne , ce fel de soft ai folosit de ti-a busit interfata?

Mersi
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu este functional decat cu interfata originala.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa stric si eu interfata OP-COM Very Happy
Am luat dupa un site din uk (de incredere credeam) varianta OP-COM 100315 care se parea ca e cu crack, dar nu a fost asa Laughing
Imi trebuia o varinta mai noua decat 08/2010 (219a) din cauza ca aceasta ruleaza pe fulscreen si nu mai are optiunea windowed.
Aveam firmware-ul 1.44 (upgradat cu opcomLoader) si am crezut ca nu exista nici un risc sa incerc varianta 100315 care face updrade la 1.43 din moment ce 1.44 e mai nou dar, m-am inselat, primesc eroare "PIC empty".
Acum folosesc 219a cu langdata 315e are ceva programari in plus dar tot fulscreen este.

Am comandat un programator PicKit2 cu care sper sa resuscitez pic-ul (da stiu era mai ieftina o alta interfata) dar pe viitor poate mai fac astfel de teste.

P.S. Poate cineva are salvate instructiunile din thread-ul "Resurrect PIC after accidental run of 100315 -> SOLVED!!!" de pe un anumit forum care acum e inchis si doreste sa mi-le trimita. Am o arhiva de pe net cum ar trebui legate firele dar cred ca este incompleta, imi aduc aminte ca am citit acum ceva timp ca trebuie inlaturata o rezistenta smd (R11?) in timpul rescrierii.
Am hardware pcb verde OPCOM 5 2007-12-10
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
A venit porgramatorul. Very Happy
Am lipit firele la PIC, le-am conectat la programator, apoi am deschis MPLAB (in 5 sec a scris PIC-ul), toata treaba a durat 5 min cu tot cu lipit fire... yupiii...

Ma duc sa testez si pe masina, revin..
Skip ads

  • av

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cum pot face update de la fw 1.39 la 1.44? Merita sa fac update? Care sunt diferentele intre cele doua fw ..?
Inafara de softul dedicat op-com mai exista si alt soft cu care sa folosesc interfata?
Multam!
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
realcriss .....pai !

Stim ca esti bucuros dar impartaseste si colegilor
cum ai procedat cat a costat...poze descrieri ... etc !
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu am mai scris pentru ca am observat ca mai toate forumurile in care gaseau informatii de la A la Z despre repararea OPCOM-ului au cam fost inchise, asa ca nu o sa pun aici programe, hex-uri etc.
Cateva poze din timpul operatiei:


-Ca si soft am folosit MPLAB IDE v8.83 (este gratuit, il gasiti pe site-ul Microchip) care stie sa citeasca security bits direct din hex (nu mai trebuie setati manual ca la alte programe)
-Programatorul folosit a fost un PicKit2, tot clona (dar una facuta conform schemei originale postata pe site-ul Microchip), era culmea sa folosesc un programator genuine ca sa repar o clona Laughing,

Am lipit 5 fire subtiri pe pinii 16,17,18,28,29 ai pic-ului 18f458 pe care i-am conectat la pinii pickit2 conform pozelor:


Dupa ce se conecteaza pinii, se introduce cablul USB in PicKit2 (se aprind ledurile programatorului precum si led-ul rosu de la OPCOM), se deschide programul MPLAB IDE, se selecteaza programatorul PicKit2 din lista de programatoare suportate, se selecteaza PIC 18f458 din lista de chip-uri suportate, se incarca fisierul bin+hex apoi purcedem spre rescriere, dureaza cateva secunde si gata treaba.
Programatorul a costat in jur de 80lei, dar a meritat.
Se poate folosi orice programator care poate sa rescrie pic 18f458 direct in circuit. Exista o varianta foarte ieftina de programator dar este pe serial (BobProg - Programator ICSP pentru microcontrolere PIC - google) facuta de un roman, 2 tranzistoare 2 regulatoare de tensiune, condensatoare si cateva rezistente, cine se pricepe la electronica poate sa il realizeze singur (piesele costa pana in 5lei)

Parca dupa rescriere se conecteaza mult mai repede la anumite module, de data aceasta m-am oprit la firmware 1.39, nu am mai facut upgrade la 1.44.
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multam Frumos!

Deci cu Fw 1.44 sa inteleg ca nu merita? Question
  • devianc3

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@realcriss si/sau @mishu_b: Daca as trimite interfata cu un curierat rapid, peste o saptamana, doua.. Ati putea s-o programati? M-am gandit ca nu se merita sa cumpar un programator PIC pentru o singura scriere, pentru ca in rest nu stiu ce as mai face cu el. Nu de alta, dar costul unui programator e gata-gata acelasi cu pretul unui cablu nou. Eu am primit cablul meu de la cineva, gata brickuit si parca nu as da bani pe altul nou, nu de alta dar as face doar munca benevola pentru amici cu cablul, nicidecum diagnoze pe bani.

Ca idee, patesc asta:

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
ti-am raspuns si in alt forum.

cu cea mai mare placere ajutam.

spor
  • balan_dorel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
de unde scot un driver opcom pentru windows 7 .. multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uite, scriam pe alt topic:

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR