Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca s-au facut atatia in 4 ani de dinainte sa o cumpar eu,e bine si asa,inseamna ca e buna masina
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Bai pretenasilor,ce va sacaie pe voi,o masina cu multi km? sau ca papa ulei? o masina exploatata cu multi km da dovada de fiabilitatea motorului, ce vrei sa o ti in parcare si sa te plimbi din joi in pasti si sa te dai cu pumnul in piept ca are putini km si nu papa gram de ulei,astea sunt basme, si Valyy inca ceva, au iele km multi astrele h, peste 150 mii, si tu spui de 200 mii la a ta, ma faci sa rad....... Laughing Laughing
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nenea crisu_rcd ,astrele H o-r avea mare dreptate ai,dar sunt aduse de afara,a mea e cumparata din reprezentanta Romania de noua in 2006,nu adusa de afara,asa ca razi degeaba,ti-am zis 4 ani avea cand am luat-o si am zis ca are 200 000 de km reali , asta inseamna 50 000 de km pe an eu zic ca am fost prea indulgent sau fa-mi tu o socoteala sa reiasa mai multi km,poate a dormit ala 4 ani in ea
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pai e foarte simplu, poti face o multime si sa ii dai inapoi, tu daca faci 3-4 mii pe an,asta nu inseamna ca masina ta nu e obosita, tu o iei de buna, nici fata mare nu mai gasesti in ziua de azi Laughing daca o fi facut cu ia Romania-Germania timp de 4 ani, calculeazo si pasta. Razz sau poate facea naveta la Iasi.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Bine ma a facut Romania-Germania 4 ani,al naiba roman avea atatia bani si isi lua o Astra G,in fine sa zicem ca are 500 000 km facuti de roman,pai daca a mea are 500 000 de km,astrele alea H aduse din afara cati km au ? 1 000 000 cel putin nu ? nemtii se plimba nu ca noi,ei lucreaza la km distanta,au bani, isi permit mai multe decat noi.Logica asta a ta nu prea e buna,ti-am zis 50 000 de km pe an eu zic ca am fost prea indulgent,cred ca si daca facea naveta la Iasi tot nu ieseau mai mult de 50 000 de km pe an
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ba tu esti mai nebun decat toti de pe forum,cu ce ma incalzeste pe mine o masina cu putini km care o i-au si o tin in parcare? daca vezi una de 250mi nu o iei ca are multi dar nu te gandesti la fiabilitatea ei de a putut sa ajunca acolo? mai bine i-au una de la nemti care merge pe autobanda decat una de la noi care merge prin gropi.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu e vorba ca ma incalzesc pe mine km,e vorba ca e nu bat cu pumnul in piept ca la mine sunt reali 112000 de km cum fac altii pe aici si apoi multi striga ca au km reali si le pica ambreiajul la 150 000 de km,lucruri din astea......nu am sustinut niciodata ideea care incerci sa mi-o impui,km sunt ceva irelevant pentru mine la o masina,tocmai asta sustin,nu stiu de unde ai dedus tu ca am zis eu ca daca ai km putini e ok avand in vedere ca eu nu cred in ce zice bordul
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu ma refeream la tine eu ma luam dupa calculele tale in care atesta ca tu mai mult de 200 mii nu te lua dupa aparente ca iti pot da "n" exemple,ambreajul poate pica si in 10 mii, depinde de felul de exploatare al masini,pana la 150mii schimbi 10 daca iti pui mintea.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai cum nu te refereai la mine cand mai sus incerci sa-mi impui faptul ca sustin eu ca o masina daca are putin km e ok ? din contra km pentru mine sunt irelevanti,ce scrie bordul pentru mine e zero barat,atata timp cat nu sunt 100% verificabili e can-can,dar citeste pe forum,uita-te la sectiunea de vanzari si ai sa vezi astre de 10 ani(evident aduse din afara)cu 150 000 de km REALI,chiar tu ai zis mai sus ca au H-urile mai noi 150 000,pai si astea de 10 ani vechime cum ti se par daca un H de 5-6 ani vechime are atatia km ? mie astea imi par cu km dati inapoi si atat
Ia aici masina de 17 ani vechime cu km "reali" https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=102440 , deci logic vorbind a mea are 6 ani si scrie in bord 112 000 de km si asta cu 11 ani mai batrana ca a mea are doar cu 88 000 de km in plus,sa fim totusi realisti,pe forumurile din Romania oricat ar fi de veche masina nu prea vezi la unu sa scrie sub 250 000 de km,pentru simplu fapt ca nu da bine,mai bine dau dati inapoi


Ultima modificare facuta de vallyyy la Dum 15 Jul, 2012 2:11 pm
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:112 000 de km ,care nu ii consider reali,eu zic un 200 000 reali,mai bine oleaca mai multi decat sa stau la incertitudini,eu am luat-o la finalul lui 2010 masina,deci avea 4 ani si 98 000 de km in bord
Atunci de unde sti tu ca ai km reali? dupa 2 calcule si atat?
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da,doar presupun si cred ca nu are cum sa aiba mai mult de 200 000, poftim sa zic ca are 250 000 sa fiu si mai indulgent cu tine,desi are bucsaraia si mai toate alea originale din 2006, 250 000 impartit la 4 ani vin 62 500 pe an, nu crezi ca a dormit cam mult ala in masina sa faca atatia km sau chiar mai multi ? masina nu a fost taxi,nu are cartea duplicat
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In general, masinile pe benzina au mai putini km decat cele pe motorina!
Ca veni vorba, la Z18XE nu este EGR, si eu folosesc, la numarul de km de pe bord, ulei Mobil 1 0W40. Si cititi posturile mele anterioare cu consumul meu de ulei!
Chiar ma duc sa-mi bag degetul in esapament sa va arat cu arata "mizeria"!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mizeria de pe teava de esapament arata uzura unui motor SAU ca motorul acela e forjat la utilizare. Dan Cuciureanu are asta ca daca e mizerie pe teava de esapament e varza motorul si dupa el s-a luat tot forumul.
La mine la masini tevile de esapament sunt taciune si sunt mandru de asta. Mr. Green
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, pai la tine e logic ca ai 1,6 care papa nitel ulei! Si eu forjez masina, n-o menajez. Acum o saptamana am fost la Bucuresti, in vizita pe la Eduard33, si la venit spre casa, pe E85, am mers cu 80, 90 in localitati si 120, chiar 160, in afara lor! E drept ca nu vroiam sa merg chiar asa repede dar asa mergea coloana! Very Happy
P.S. Am mers si cu 50 in localitatile unde era radar! Embarassed

Al doilea PS: Deocamdata urc filmul pe "iutub". Dureaza nitel ptr. ca sunt la munca si merg pe DigiMobil! Dar voi pune o poza cu "teava mea":


Deja imi fac de cap: Al treilea PS:

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Marius, nu e vorba numai de Opel. E vorba si de masinile pe care le vedem noi la Craiova. Si e si logic sa fie asa.
O sa fac poze la 530d(luata de noua, 1 an vechime, 65.000 km, e plina de funingine teava) sau la masinile colegilor, toate masini noi(<3 ani) si de minim 30.000 de euro. Toti care le dau in gura pe Autobahn au tevile negre.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De acord cu o singura conditie : daca toate sunt cu motoare diesel.

Si in acest caz in esapament nu e un negru uleios, este un praf gri inchis.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
@vallyyy Astra h, luata in 06.2006 din germania, avea 60 000 km, in 5 luni! Acum are 145 000, si tocmai ce i-a cazut ambreiajul, volanta! Care e concluzia ta, care are 500 000 defapt, ca i-a cazut ambreiajul?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca soferul nu le are ,ambreiajul poate sa cada si la 30k!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cum se verifica in germania daca masinile au km reali? simplu! cum am facut eu? de fiecare data cand am luat masina din germania,am verificat cartea auto de service! cum? cu ajutorul navigatiei te duci la adresa ultimului service auto unde sa facut ultima interventie pe carte! acolo vezi tot istoricul corect al masinii!apoi decizi ce si cum!km multi au in general masinile care sant inscrise pe firma!
si sa va mai spun ceva! de obicei mai toate masinile care vin sh din germania au km dati inapoi! daca priviti mai atent site-urile devanzari sh din romania o sa vedeti ca mai toti cei care aduc masini pt revanzare au masinile cu km cuprinsi intre 85000-99000km! nu ar fi o problema ,daca nu ar fii o minciuna grosolana! de ce? pai daca urmarim preturile la masinile din germania care sa fie in plaja astora de aici,o sa vedem ca alea la km astora de aici,sant cu circa 1000-1400 euro mai scumpe! acum cu cat sa le ia smecherii din germania ca sa le dea la preturile de aici? imposibil! nemtii nu prea scad mai mult de 3-400euro la pretul afisat!smenul? masinile astea la pret bun de vanzare aici,au in germania peste 170k! asta va spune unu care a carat masini pentru revanzare in romania!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Exact ce zic si eu,varul meu aduce masini din Germania,ocazional,nu pot spune ca traieste din asta,nu a adus masina sub 2006 pana acum si mai toate aveau peste 150 000 de km si mai sus eu un nene cu un anunt la Astra F din '95 cu 203 000 km.......poate pe roata

seftaka a scris:@vallyyy Astra h, luata in 06.2006 din germania, avea 60 000 km, in 5 luni! Acum are 145 000, si tocmai ce i-a cazut ambreiajul, volanta! Care e concluzia ta, care are 500 000 defapt, ca i-a cazut ambreiajul?


Exemplu cu ambreiajul a fost aleatoriu,colegul alexhaiducu a explicat mult mai bine treaba cu km,oricum eu nu ma ambalez cu km,am mai zis pentru mine sunt irelevanti,dar masinile aduse de samsari in tara si apoi cumparate de romani nu au km reali si dupa cum spuneam pe forum cam greu sa gasesti o Astra G sa zicem de 10-11 ani vechime sa aiba peste 250 000 de km scrisi in bord,pentru ca nu da bine,mai citesc cate un jurnal de bord,unii se agita rau de tot daca scrii ceva care sa fie in dubiu cu ce le afiseaza lor ceasul din bord
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR