Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andrei77

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ªoferii care au rãmas fãrã permis îl pot recupera fãrã a da din nou examen, dar numai dacã nu au fost implicaþi într-un accident rutier.

ªi mai e o veste bunã, de data asta pentru vitezomani: detectoarele de radar vor fi în continuare legale.

Dacã aþi rãmas fãrã permis într-una din urmãtoarele situaþii, scãpaþi de reexaminare, dar numai dacã nu aþi fost implicat într-un accident rutier: dacã aþi condus sub influenþa bãuturilor alcoolice, nu aþi acordat prioritate sau aþi trecut pe roºu la semafor.

Dacã în urma unei astfel de situaþii are loc un accident soldat cu pagube importante, veþi fi obligaþi sã daþi din nou examenul pentru permis.

Dacã aþi rãmas fãrã permis, dar nu aþi provocat nici un accident, îl veþi primi înapoi în cel mult trei luni, fãrã sã mai daþi examen. Îl puteþi solicita ºi în avans, ar în acest caz veþi fi nevoiþi sã susþineþi examenul.

O altã noutate este faptul cã nepromovarea testului sau neprezentarea la examen duce la prelungirea suspendãrii, o singurã datã, cu 30 de zile. La expirarea termenului, titularul redobândeºte automat dreptul de a conduce. Înainte de aceste modificãri permisul revenea ºoferului numai dupã promovarea testului.

De la 1 ianuarie 2008, va intra în aplicare ºi conceptul de "constatare amiabilã" : adicã ºoferii implicaþi într-un accident uºor nu mai merg la poliþie dacã se înþeleg ºi se rezolvã totul la societãþile de asigurãri.

Cât despre detectorul de radar, veºtile sunt bune pentru vitezomani: îl puteþi folosi în continuare pentru cã rãmâne legal.

Sursa: www.detect.ro
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Asteptam topicul asta, dar am zis ca nu il deschid eu ca stiam ca il va deschide cineva. Al meu permis a fost suspendat alaltaieri, aica in 27.06.2007 pt neacordare de prioritate pietonilor, fara accidente. Mai dau test sau nu, ca aia zic ca legea intra in vigoare dupa ce e publicata in monitorul oficial?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Cristi_C, din ce stiu eu astea sunt propuneri. Pana se voteaza, pana se pune in vigoare, etc, cred ca e prea tarziu pentru tine.
Poti si sa contesti decizia, sa circuri cu autorizatir provizorie, si sa faci amanari la tribunal pana cand intra legea in vigoare, dar nu stiu daca merita deranjul...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
http://www.e-transport.ro/C...s48-i6298-l1.html

Este ordonanta de guvern adoptata deja. Nu e propunere. Pt un test amarat nu are rost sa ma chinui atata. Very Happy
Skip ads

  • serj
  • **
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
din ce am auzit astazi la radio 21 - convorbire telefonica cu ceva mare domn de la politie sau nu stiu de unde - daca legea intra in vigoare in perioada in care ti-e suspendat permisul nu mai trebuie sa dai test. astepti cuminte pana trece si gata. poti sa dai testul in cazul in care vrei sa tai o luna din perioada suspendata( din 3-2, sau din 2-1).sper ca am inteles bine ce au vorbit astia la radio. daca ceva nu e bine ,astept corectii.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Il asteptam pe @bertone sa ne lumineze. Wink
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca e ordonanta de urgenta intra in vigoare imediat dupa publicare in MOF (daca nu cumva e prevazut un termen mai indelungat).
Dar pana cand apare textul oficial, complet, mai bine asteptam putin.
Pe site-ul guvernului e un text explicativ destul de bun.
http://www.guv.ro/presa/afi...&pag=&dr=
Bucuria mea cea mare e ca in sfarsit se va sanctiona folosirea nejustificata a luminilor de ceata.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
"Incalcarea unor reguli de circulatie va putera fi probata si cu ajutorul camerelor video, mijloc tehnic ce nu se omologheaza, ci doar se certifica."
asta o insemna si ca vor putea folosi camerele pt a aproxima viteza cu care rulezi? Ca asa se vorbea pe la TV cand au aparut camerele de pe DN1
Pt ca daca este asa...este mai naspa.
nu zic ca vor putea folosi inregistrarea camerelor cocotate pe stalpi daca tai linia continua in oras, de ex sau mai stiu eu pe unde
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR