Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Ei sunt numiti, deci avem o scuza!


Nu avem nici o scuza, ptr ca noi i-am ales pe aia care i-au numit si care prin aceste alegeri si numiri nu se pot dovedii cu mult mai inteligenti, si nici macar nu incearca !
Skip ads

  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bun, deci taxa chipurile va scadea. Se asteapta aprobarea Parlamentului si probabil si a UE. Dar cu cat? Care e noua grila, noul algoritm? Are habar cineva?
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vad ca a cam murit topicul asta. Nu mai e de interes subiectul? O sa pun un link, desi cred ca toata lumea e abonata la 9AM. Nimic nou, concret, insa tot ar fi o schimbare.

http://www.9am.ro/stiri-rev...ctualitate/61953/
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Noile valori aproximative ale taxei de primã înmatriculare


Ministrul economiei ºi finanþelor, Varujan Vosganian, a prezentat valorile orientative ale taxei de primã înmatriculare, calculatã dupã noul sistem. Astfel, cea mai micã taxã se va situa în jurul valorii de 150 euro, pentru o maºinã veche de 1-2 ani, în timp ce pentru o maºinã de 20 de ani taxa va fi de aproximativ 1.300 euro.

Potrivit hotnews.ro, care citeazã NewsIn, taxa aferentã înmatriculãrii unei maºini cu o vechime de 1-2 ani, avînd un motor de 1,4 litri, va fi de 139 euro, comparativ cu 284 euro, cît era înainte. Pentru un autoturism similar, însã cu un motor de 1,6 litri, taxa va fi redusã de la 324 la 159 euro. În cazul autoturismelor non-euro, taxa pentru o maºinã de 15 ani, cu o capacitate cilindricã de 1.600 cmc, taxa va fi de 2.800 euro, comparativ cu nivelul precedent de 4.500 euro.

O maºinã similarã, însã cu o vechime de 20 de ani, va putea fi înmatriculatã contra unei taxe de 1.280 euro, faþã de 4.500 euro. Cea mai mare taxã de înmatriculare, peste 8.500 de euro, se va plãti pentru autoturismele mai vechi de 6 ani, cu capacitate cilindricã de peste 3.000 cmc ºi fãrã catalizator.

Sursa: www.autonews.ro
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E o tampenie taxa asta, de fapt e o scuza a guvernului pentru a mai strange ceva bani la buget dar oricum s-au facut de kkt in frunte cu boul ala si citroenul lui.
Cum sa ceri taxe diferite pe aceeasi masina netinand cont de starea masinii? Eu de ce sa platesc taxa mai mare daca am motorul segmentat si poate am valori mai bune decat aia forjata de dealeri cu numere rosii.
Nu m-ar deranja ca la identificarea rar sa faca proba noxelor si daca intr-adevar masinea mea polueaza sa platesc ca e corect, dar daca ea corespunde si imbecilii construiesc concerne pe seama taxei atunci sa zicem NU.
Ce sa zic de Vozganian cu explicatia lui, taxa mai mare la aia noua, oricum aici clar intra in conflict cu tariceanu dar probabil au vrut sa arate ca el n-are codita bagata pe acolo, cat despre taxa oricum nu se aproba iar papion isi poate continua linistit graficul la vanzari.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
turculetz, nu sunt pro dar nici contra acestei taxe, sunt contra in privinta nivelului taxei, nu m-as supara daca ar fi taxa 100 euro la orice masina cum e in tarile scandinave.
Aceasta taxa nu este pentru a strange bani la buget, ci pentru a proteja dacia si citroenul lui tariceanu.
Daca Romania va scoate aceasta taxa sau o va diminua(la interventia UE) va trebui sa innapoieze banii celor care au platit-o, la fel cum se intampla acum in Ungaria si Polonia.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
m-am si saturat sa mai comentez pe seama subiectului astuia. E atat de evident ce se intampla incat nu are rost sa mai vorbim. Le-au dat doua luni termen sa rezolve cele doua probleme, nivelul taxei si discriminarea care se face intre masinilie cumparate din UE si cele cumparate din Romania. Ei au rezolvat un singur punct din cele doua... nu cred ca isi inchipuie vreo clipa ca UE va accepta noua propunere. Si uite asa mai primesc un ragaz de doua luni... Pana la urma o sa li se taie si o sa ii dea in judecata UE, dar o sa mai dureze si procesul cateva luni, asa ca asta e foarte bine din punctul lor de vedere. O sa piarda, dar nu ii doare, ca nu platesc ei pagubele. Iar banii restituiti pe urma, tot din bugetul de stat. Pana atunci Citroen face el vanzare iar comisionul GRAS de la Dacia intra in buzunarele care trebuie. Toata lumea e fericita. Mai putin eu.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Shi de ce ma rog nu esti fericit?
Vrei sa-ti iei masina de afara sau te ocupi cu adusul lor?
Doar asa te inteleg.
Skip ads

  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy

mai e o varianta. Am deja masina, dar nu imi convine sa dau 3000 si ceva de euro sa o inscriu...
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am inteles. nu ai masina inmatriculata cu nr de Romania
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
exact. Era o varianta mai greu de ghicit, e drept. Daca o fi sa ramana taxa, ma consolez cu gandul ca macar nu mai poluez planeta asa de tare si imi iau o bicicleta. Si dupa un an jumate, doi, mi-oi lua o motocicleta, si gata.
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva ce se mai aude cu taxa de prima inmatriculare?
a ramas cam in pom povestea asta, sunt cam nehotarat si nu stiu daca sa plec dupa o masina afara sau sa iau una noua din ro
Daca stiti ceva noutati spuneti-mi si mie
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Preluat de pe :www.drive-test.ro
Sursa: Ministerul Economiei si Finantelor, The Money Channel


Taxa de prima inmatriculare, noile valori scazute
Potrivit unui proiect al Ministerului Economiei si Finantelor sumele datorate conform taxei de prima inmatriculare pentru masinile Euro 4 si non euro s-au modificat, in general fiind mai reduse de pana acum.
Astfel, pentru automobilele noi se va plati o suma fixa - 161 de euro. Pentru automobilele mai vechi de 15 ani, taxa a fost redusa cu pana la 75%.
De acum incolo, nivelul taxei de prima inmatriculare se va calcula in functie de durata de viata a masinii. Pe masura ce varsta masinii creste, nivelul taxei incepe sa scada, putand ajunge sa se reduca chiar cu 75%. Motivul invocat: masinile noi vor calatori mai multi ani decat cele vechi, asadar vor polua mai mult.

Iata mai jos unele dintre valorile noii taxe de prima inmatriculare:

Autoturisme Euro 4

CMC Vechime, Taxa in prezent, Taxa noua

1400 NOUA: 161 euro, 161 euro

1-2 ani, 284 euro, 139 euro

4-5 ani, 299 euro, 111 euro

1600 1-2 ani, 324euro, 159 euro

4-5 ani, 342 euro, 127 euro

2000 1-2 ani, 945 euro, 461 euro

4-5 ani, 998 euro, 370 euro

>3000 1-2 ani, 4501 euro, 1974 euro

4-5 ani, 4276 euro, 1583 euro

Autoturisme non-euro

CMC Vechime, Taxa in prezent, Taxa noua

1400 15-16 ani, 4007 euro, 2464 euro

20-21 ani, 4007 euro, 1120 euro

1600 15-16 ani, 4579 euro, 2816 euro

20-21 ani, 4579 euro, 1280 euro

2000 15-16 ani, 5724 euro, 3608 euro

20-21 ani, 5724 euro, 1640 euro

>3000 15-16 ani, 8598 euro, 5942 euro

20-21 ani, 8598 euro, 2701 euro
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva de cand se va modifica taxa conform noilor valori? inteleg ca s-au aprobat dar de cand intra in vigoare?
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai asta ma interesa si pe mine
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
din cate am citit inca mai sunt discutii cu oficialii UE dar se aplica incepand cu ianuarie 2008. motivul a fost ca nu se pot aduce modificari codului fiscal in timpul anului fiscal.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Niste nenorociti, in afara faptului ca platesti de behai, cursul la care se calculeaza euro la ei este de 3.531 RON/EUR. La mine la 945 de euri, m-a costat de fapt cam 1100 de euro la cursul normal. respectiv 3474 RON.
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
va fi cursul asta pana la 1 ianuarie. de la 1.01.2008 se va calcula la cursul din 10.2007, care speram ca va fi mult mai jos fata de 10.2006. asta bineinteles daca nu se hotarasc sa schimbe iar. nenorociti!
  • PEMEX

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Botosani
  • Masina: GT 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cine stie ceva noutati despre "laba" asta de taxa?
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
SE PARE CA NIMENI , MI-AU CERUT PT O CALIBRA DIN 95 - 144 MILIOANE LEI
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR