Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vezi si tu daca reglezi avansul din pozitia delcoului, poate ca o sa mai scada consumul.
Cum motorul tau nu a fost echipat din fabrica cu delcou, propun sa cumperi unul!

Succes!
In caz ca metoda nu functioneaza, recomand sa ceri sfaturi pe un topic dedicat pompelor de injectie si motoarelor diesel.
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ms de sfat . Se poate regla avansul din vibrochen . Am gasit pe un alt site . O sa bag testar sa vad valori avans , si daca nu e intre 4-4,4 grade o sa dau avansul mai mik . Revin cu informati
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu un scurt update.

Tot ce am scris este corect, doar ca intre timp am schimbat distributia, iar aici am avut parte de o surpriza.
Nu pot pune motorul la punct, il pot pune fie cu jumate de dinte inainte, fie cu jumatate inapoi.

Era pus cu jumatate inapoi, eu acum l-am pus cu jumatate inainte.
Motorul are cuplu mai mare la turatii joase in acest fel, incepe sa semene cu cuplul maxim declarat la 2500 ture, si nu la 3000+ cum il simteam eu!
Totodata nu mai am atatea ezitari.
Consumul e tot cam ala, in schimb nu mai trebuie retrogradat asa de des si cred ca in felul acesta merg cu viteza mai mare.
Daca luam asta in calcul cred ca pot spune ca a scazut consumul.

Inca o chestie care nu am mentionat-o dar este f importanta, AVANSUL SE REGLEAZA CAND MOTORUL ESTE IN STAREA DE TEST CU AGRAFA!
Altfel motorul introduce avans vacuumatic si tot ce masori este de fapt cu eroare de 4-6grade, eroare imensa!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR