Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc Emil!
Aici dovada: https://youtube.com/watch?v=6do8zvA4_CQ
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin, nu ma asteptam sa alunece carpa ...
Vreau si eu asa ...
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Ceara "Formula 1" , rabdare multa, (2.5-3h), probabil si mai repede, dar eu sunt tipicar de fel si pana a iesit cum mi-a placut a durat ceva mai mult.
Repet: mare grija sa nu atingeti plasticele negre sau chederele. Am atins numai putin plasticul acela negru de pe capota si imediat s-a albit.. o sa iasa in timp, nu-i bai Smile)
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Poza motivationala pentru Moli Smile)


Da-i bataie bro, fara frica!😉
Skip ads

  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Intrucat la livrare anvelopele comandate aveau dot 1116 am refuzat comanda. Cu ocazia asta am comandat alte anvelope (pe care le vroiam initial dar nu erau pe stoc) si pe care le-am primit ieri cu dot 2717.

  • CCuiava

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Urmeaza sa plec din tara pentru o perioada nedeterminata si neavand un garaj unde sa las masina, m-am gandit ca singurul lucru bun ce pot sa fac pentru a o proteja oarecum - e sa cumpar o husa sau prelata auto.
Puteti voi sa-mi recomandati o husa/prelata pentru Opel Astra Sedan ?
Singurul lucru bun , oarecum, e ca unde stau am parcare privata inchisa si masina e parcata in fata balconului unde sotia o poate vedea in fiecare zi.
Deasemenea inainte sa plec as vrea sa-mi cumpar niste jenti de tabla , trebuie sa cumpar si senzori presiune ?
Chiar nu ma pricep, ma gandeam ca senzorii se pot muta de pe o janta pe alta.

Mutumesc .
  • CCuiava

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:Intrucat la livrare anvelopele comandate aveau dot 1116 am refuzat comanda. Cu ocazia asta am comandat alte anvelope (pe care le vroiam initial dar nu erau pe stoc) si pe care le-am primit ieri cu dot 2717.




Alex cat te-au costat gumele ?
  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Anvelopele au fost 370 lei / buc
Skip ads

  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
CCuiava a scris:Salutare tuturor,

Urmeaza sa plec din tara pentru o perioada nedeterminata si neavand un garaj unde sa las masina, m-am gandit ca singurul lucru bun ce pot sa fac pentru a o proteja oarecum - e sa cumpar o husa sau prelata auto.
Puteti voi sa-mi recomandati o husa/prelata pentru Opel Astra Sedan ?
Singurul lucru bun , oarecum, e ca unde stau am parcare privata inchisa si masina e parcata in fata balconului unde sotia o poate vedea in fiecare zi.
Deasemenea inainte sa plec as vrea sa-mi cumpar niste jenti de tabla , trebuie sa cumpar si senzori presiune ?
Chiar nu ma pricep, ma gandeam ca senzorii se pot muta de pe o janta pe alta.

Mutumesc .


Salut, eu am cumparat husa, o sa las mai jos linkul. Mi se pare ok, am tinut-o 10 zile pe masina cat am fost in concediu, dar apoi am folosit masina aproape in fiecare zi, nu mai merge, trebuie sa fie curata de fiecare data cand pui prelata.

In cele 10 zile cat a stat sub prelata a si plouat, dar nu au fost probleme, masina a stat foarte bine acoperita.
Totusi ar fi o problema, pe ambalaj e recomandat sa nu o tii mai mult de 5-6 zile acoperita, sa o dai jos doua ore si apoi poti sa o pui la loc. La mine nu au fost probleme dupa 10 zile. Husa acopera aproape 100% masina, mai ramane o palma la jante. Pe mijloc, intre cele doua portiere, are un inel din cauciuc, sa o poti prinde cumva sub masina. Acel inel e cusut destul de prost si s-a descusut din prima. Le-am cusut pe amandoua cu mai multa ata si nu sunt probleme. Am prins-o cu un snur pe sub masina, si desi au fost ploi si vanturi in acea perioada, nu a am gasit-o desprinsa deloc.
O sa merg sa o pun si o sa fac si niste poze.

Prelata Auto


AleXXander a scris:Anvelopele au fost 370 lei / buc


Am luat aceleasi anvelope anul trecut, BFGoodrich G-Force Winter 2, 205/60/16, luate cu 290 lei bucata. Vad ca ale tale au 215 si sunt XL.
  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Poza motivationala pentru Moli Smile)


Da-i bataie bro, fara frica!😉

Discutand cu un tip ce face detailing profesionist, acesta mi a zis ca sealantul ( ala de calitate) e mult peste ceara. Eu am avut dat cu sealant de la Sonax si m a tinut destul timp. Acu nu zic ca ceara nu e buna, doar am spus ce mi a zis.
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfat, Soldy. Cand o sa o pregatesc de iarna peste 2 luni si ceva, voi aplica sealant 😊
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Apropos de anvelope: mi-a spus si mie un tip care are Insignia ca la senzorii de presiune de la roti, capacelele sunt unele speciale, cu o insertie metalica... Cica daca pui capacele obisnuite, acestea se incalzesc si aproape ca se lipesc de valva, ceea ce face foarte grea, daca nu chiar imposibila, desurubarea acestora, stricand valva cu senzor de presiune. Din acest motiv, capacelele originale fiind mai speciale, se cam fura, ele nefiind deloc ieftine.
Voi stiti ceva pe aceasta tema?

De asemenea, mi-a spus ca gumele de iarna Michelin fac toti banii, chit ca sunt printre cele mai scumpe si sa nu ma ieftinesc la malai si sa ma scumpesc la tarate cand voi lua gume de iarna. Cica stabilitatea cu Michelin iarna este comparabila cu Good Year (cu astea i-a venit masina) pe jante de 19 vara... si tipul o cam calca, il ajuta si masina, fiind 4x4...
Oare chiar asa bune sa fie Michelin?
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@PEmil
Nu exista capacele speciale ....la K , tpms-urile au venit cu niste "pocnitori" de capacele din plastic, asa ca..... ! La J si acum la K, am luat de pe olx capacele din cupru, nichelate, cu logo Opel ....au garnitura pe interior, nu se "sudeaza", sunt foarte ok ! A...si daca esti interesat sa-ti "tunezi" masina cu leduri, da-mi un mesaj !


Ultima modificare facuta de mariocb la Sam 02 Sep, 2017 8:05 pm
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Atasez si niste imagini cu prelata.






  • AleXXander

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:Anvelopele au fost 370 lei / buc


Am luat aceleasi anvelope anul trecut, BFGoodrich G-Force Winter 2, 205/60/16, luate cu 290 lei bucata. Vad ca ale tale au 215 si sunt XL.[/quote]


Eu am in carte trecute anvelope doar 215/60r16. La aceasta dimensiune marea majoritate sunt XL. Apropo ai fost multumit de ele? Eu am avut pe alta masina si bf winter1 si apoi winter 2 si au fost f bune


Ultima modificare facuta de AleXXander la Sam 02 Sep, 2017 8:17 pm
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@PEmil
Nu exista capacele speciale ....la K , tpms-urile au venit cu niste "pocnitori" de capacele din plastic, asa ca..... ! La J si acum la K, am luat de pe olx capacele din cupru, nichelate, cu logo Opel ....au garnitura pe interior, nu se "sudeaza", sunt foarte ok ! A...si daca esti interesat sa-ti "tunezi" masina cu leduri, da-mi un mesaj !


Cam cat ar costa, fara faza lunga si faza scurta?
Adica la interior cele 2 plafoniere si parasolarele iar la exterior fara cele 2 faze.
Nu vor fi probleme la garantie sau la ITP, filtre ale politiei cu RAR?
Cu tipul din Galati?
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
AleXXander a scris:
Eu am in carte trecute anvelope doar 215/60r16. La aceasta dimensiune marea majoritate sunt XL. Apropo ai fost multumit de ele? Eu am avut pe alta masina si bf winter1 si apoi winter 2 si au fost f bune


Am fost foarte multumit de ele, pe stradute a fost zapada cateva saptamani si nu am avut probleme. Plus un drum la munte, pe zapada/gheata/polei si s-au comportat bine. Nici eu nu am fortat, ce-i drept.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
mariocb a scris:@PEmil
Nu exista capacele speciale ....la K , tpms-urile au venit cu niste "pocnitori" de capacele din plastic, asa ca..... ! La J si acum la K, am luat de pe olx capacele din cupru, nichelate, cu logo Opel ....au garnitura pe interior, nu se "sudeaza", sunt foarte ok ! A...si daca esti interesat sa-ti "tunezi" masina cu leduri, da-mi un mesaj !


Cam cat ar costa, fara faza lunga si faza scurta?
Adica la interior cele 2 plafoniere si parasolarele iar la exterior fara cele 2 faze.
Nu vor fi probleme la garantie sau la ITP, filtre ale politiei cu RAR?
Cu tipul din Galati?


Nu sunt probleme la garantie/politie/itp/etc...e un coleg din Br....la J am avut : 5 la plafoniere, 1 portbagaj, lumini de zi, lampi dedicate nr. inmatriculare ( la parasolare nu am avut, e ceva mai dificil de gasit tipul ala de bec pe led)...pret, in functie de cat de performant iti doresti sa fie ledul...eu le-am luat pe cele mai performante ( cree cu racire) ! La K am pus la plafoniere, portbagaj, nr. inmatr. si marsarier ! Toate canbus, fara erori ! Vezi pozele mele la sectiunea K !
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@mariocb, acum cam sunt intr-o jena financiara, pe 11 aug. am platit diferenta la masina, CASCO, RCA, am fost in CO, am avut o nunta, urmeaza gume de iarna..., ma intelegi..., cred ca astea raman pe anul viitor..., multumesc.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Intrebare intrebatoare: se poate inlocui oglinda retrovizoare cu una mai mare? sau senzatia e din cauza lunetei? Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR