Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
7.6 mixt cu 32km/h condus normal, nu mai simt nevoia de a merge sportiv cu benzinarul cum mergeam cu dieselul de ii dadeam pana in limita turatiilor zilnic. Motivul? Treptele foarte lungi (tr2 merge pana in 100km/h vs diesel unde era 80) si faptul ca distractia incepe de abia dupa 3000rpm dar pana acolo este un adevarat melc.
Sa nu deschid alta discutie: voi aveti scut pe sub motor? Eu am doar pe laterale si ma gandeam sa imi cumpar scut. Cu astraj a venit si un sasiu sport coborat asa ca nu mi-ar strica un scut. Ca variante de pret: metal 250 si ceva, nou afm 200 si ceva desi sunt reticient la a cumpara acest scut sau dezmembrari doar ca nu gasesc scut conform VIN si nu imi gaseste nici un program codul piesei ca na, a venit din fabrica fara.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am scut metalic aftermarket.
problema e ca nu se potriveste cum trebuie la busonul de ulei din baie (probabil e de pe alta motorizare sau e facut in sictir)...
de fiecare data trebuie dat scutul jos ca sa nu faci balta de ulei (uleiul nu se scurge tot prin gaura ci mai da si pe alaturi pe scut).
eu mai merg si pe drumuri de tara, si iarna, si cand ploua, si cand e vremea naspa si si vreau sa-ti zic ca dupa 3 ani e cam ruginit...

la vectra am scutul original din plastic si nu cred ca o sa-l schimb vreodata cu scut metalic din considerentele de mai sus.
daca o fi sa-l sparg, tot de plastic, original, sh din dezmembrari
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Si eu am aftermarket si la service opel m-a ajutat mecanicul cu o decupatura la capac sa nu mai dau scutul jos. Zicea ca asa a procedat la toate cu astfel de scut.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ca rugineste nu ma prea intereseaza, la cat costa il pot schimba tot la 2-3 ani, cu gaura o rezolv usor, o carota de 10 lei si gata gaura de scurgere. voi aveti sasiu sport coborat? mie de exemplu abia imi intra cricul de astra h sub masina si este cric oem, cred ca este doar o chestiune de timp pana voi freca cu baia de ulei pe drumurile patriei
aftermarket de plastic sau de metal? pe mine ma enerveaza ca nu stiu daca este compatibil cu masina si atunci este o durere de cap sa cumpar ceva si sa nu mi se potriveasca
Skip ads

  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Aftermarket metalic, aprox 200ron. Daca nu se potriveste il dai retur. Sunt din Harghita cei de unde am luat eu. Poti suna la ei sa intrebi.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
aham, deci nu este cel aftermarket din plastic, atunci voi alege metal.
ma gandesc ca asta e, cel putin firma este din harghita
https://www.scutmotor.org/12...stra-j-sedan.html
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:(probabil e de pe alta motorizare sau e facut in sictir)...

Nu e adaptat pe motorizari, la mine la 1.6 aspirat gura de vizitare e la fix.
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
horaa a scris:aham, deci nu este cel aftermarket din plastic, atunci voi alege metal.
ma gandesc ca asta e, cel putin firma este din harghita
https://www.scutmotor.org/12...stra-j-sedan.html


Asta e.
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Pentru montare scut recomand piulitele GM 13342266 x 4 buc

O zi buna
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
corneda a scris:
jgyprime a scris:(probabil e de pe alta motorizare sau e facut in sictir)...

Nu e adaptat pe motorizari, la mine la 1.6 aspirat gura de vizitare e la fix.
eu zic ca e diferit de la motorizare la alta deoarece gaura pentru a scurge uleiul nu e mare si sunt 100% convins ca busonul de scurgere nu e in exact aceeasi pozitie la toate motorizarile de pe J...
eu m-am uitat si la mine busonul de scurgere al uleiului de pe baie nu e fix in mijloc ci intr-o parte.
din cauza asta si curge pe scut uleiul.
horaa a scris:cu gaura o rezolv usor, o carota de 10 lei si gata gaura de scurgere
la mine unde vine gaura de scurgere are un capacel (probabil ca sa nu intre murdaria la motor, nu ca nu ar avea pe unde, dar macar sa nu intre prea multa)... asa ca daca o largesc nu o sa mai vina capacul cum trebuie.
  • RLazar800

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
ÃŽmi cer scuze daca deranjez cu postul insa am nevoie de un mic ajutor.
Ieri trebuia sã mã duc în vizitã la un prieten. Unde sta el în cartier rezidential 🤦‍♂️ este o portiune de drum de tarã. Da, exact. Drum de tarã ca la mamaie.
Fix cu 200 de metri înainte sã ajung, am rãmas cu masina întepenitã in noroi 😄😄😄😄. Pânã a ajuns prietenul meu sã mã tracteze de acolo am incercat sa o scot însã fãrã succes. Masina evident cã s-a umplut de noroi.
Cum am iesit de acolo direct in spãlãtorie m-am oprit cu ea.
Toate bune si frumoase pânã am ajuns acasã si am observat cã mi-au ramas pete pe capotã exact cum a sarit noroiul pe ea.
A mai pãtit cineva asa? Cum a rezolvat? Se duc in timp?
Mã gândeam sã mã duc la polishat cu ea.
Mã doare sufletul când o vãd cu petele alea pe ea.
Multumesc anticipat ptr rãspunsuri
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, lacul este mai mult decât sensibil...dar nici asa.
Bãnuiesc ca era noroi normal nu cu ulei sau alte soluții prin el. Eu zic sa încerci o degresare serioasa și un spãlat la perie. La Petrom iei o spãlare clasica cu extra prespãlare și de doua ori insecte😁(asa se cheamã programul). Dacã nu iese la nseamna ca e atacata vopseaua/lacul.

PS:ce culoare este masina?
Skip ads

  • RLazar800

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2020

  • Mesaj Privat
E neagrã. Asta e cel mai nasol. Cã se vad toate petele 🤦‍♂️😄😄.
Nu cred cã avea ulei noroiul.
O sa incerc sa ii fac o degresare mai serioasã
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Se rezolva. ÃŽncearcã la perie la Petrom. O și usucã și se vede dacã a ieșit sau nu.
Ne ți la curent dacã a ieșit sau nu...în cazul în care mai sunt și alții în situația ta. 😁
  • RLazar800

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Cu siguranțã.
Partea mai nasoalã e cã e masina lui nevasta-mea 😄😄😄.
M-a damblagit cã sã-i aduc mașina înapoi intactã 🤦‍♂️😄😄😄.
Maine mã ocup de ea.
  • RLazar800

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Se rezolva. ÃŽncearcã la perie la Petrom. O și usucã și se vede dacã a ieșit sau nu.
Ne ți la curent dacã a ieșit sau nu...în cazul în care mai sunt și alții în situația ta. 😁



Am reușit sã o scot la capãt.
Am dus-o la o spãlãtorie mai bunicicã la mine in zonã. Mi-au fãcut-o bãieții ãia brici. Le-am explicat ce am pãțit și mi-au frecat-o bine de tot cu o cârpã subțire și a dat cu nush ce soluție (cicã specialã ptr îndepãrtarea diferitelor tipuri de pete. Desi bãieții mi-au zis cã dacã a fost ulei sau ceva de genul în nãmol nu o sa îmi iasã) . Asta a fost dimineața dupã ce am scris problema aici.
M-am uitat din toate unghiurile la ea...nici mãcar urmele de ganiaț nu le mai gãsesc acum 😄😄😄. Deci se pare cã am rezolvat-o.
Asta e partea bunã a lucrurilor 😄😄😄😄. Și de aici lucrurile au luat o întorsãturã neașteptat de proastã.
Am descoperit cã a început sã îmi scârțâie foarte rãu când frânez. Pe partea stângã. (Partea stângã s-a dus mai adânc în nãmol și a stat ceva pânã am reușit sã o scot de acolo).
Discurile ies din discuție sa trebuiascã sã le schimb ptr cã pânã azi nu au scos nici cel mai mic scârțâit. Mã gândesc sã fi intrat nisip pe la plãcute sau ceva de genul. Mâine nu am cum sa ajung cu ea la service, însã marți sau miercuri o duc. Mã dispera sunetul ãla când pun frânã.🤦‍♂️
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Bine ca ai rezolvat. Scârțâie de la nisip intrat la plãcute. Sa dai cu jet de apa de la jeton sau tot la spãlãtorie. Pana nu iese nu o sa scapi de scârțâit 😁sau câteva frâne mai tari și gata. Scapi
  • RLazar800

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Am dat câteva frane destul de sãnãtoase. Nu mã pricep la mecanicã însã am mai avut mașini ce au avut probleme pe la discuri , plãcute etc.
Le-am luat prin eliminare: nu vibreazã volanul la franare. Sta drept volanul când franez. Nu aud niciun fel de bãtaie când virez incet cu ea stânga sau dreapta. In schimb scârțâitul ãla mã disperã. Cred cã o duc mâine sã ii bag câteva jeturi sãnãtoase, și dacã am aceeași problemã mã duc cu ea la un service. mi-e sa nu i se buleasca discul in timp.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
E prea mica pietricica. E gen fir de nisip intrat acolo. Se duce. Asa am pãțit cu Logan ul de la munca când am intrat în noroi apa et. Pana aproape de cânte. Scartia de te lua capul. Bine a tras și putina apa la filtru de aer. Noroc ca trebuia sa ii fac revizia peste o sãptãmânã. Nu au rãmas semne pe disc. Stai liniștit.
Dacã tot persistã mergi la un Nea mecanicul sa iti dea jos placutele și sa le punã la loc. ÃŽți ia 50 lei. La service dai cat nu face.
  • RLazar800

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Mersi mult ptr sfaturi. 🤝🤝🤝🤝.😊
Raman dator 🤝🤝
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR