Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut comunitatea!

Se vinde Opel Zafira B, fabricatie 2006, motorizare 2.0 turbo benzina - 200 CP (cod motor Z20LER). Masina se afla in Bucuresti.
Nr. km pe bord ~168000, reali ~218.000. Asa am cumparat masina, cineva a magarit-o inainte. Reconditionare totala a motorului a avut loc la ~130.000 km in bord, deci are parcursi de atunci maxim 40.000 km. Are si instalatie GPL autorizata, cu rezervor nou si reviziile la zi.
Nr mic de km efectuati din 2015 pana in prezent se explica prin faptul ca am folosit-o doar pentru concedii sau drumuri extra-urbane, mai detin 2 masini mai mici cu care ma misc in oras.
Masina are topic pe forum, inca de la achizitie din 2015, unde sunt detaliate aproape toate lucrarile de mentenanta si restaurare, exceptand poate unele revizii periodice, pe care e posibil sa le fi scapat din vedere (insa detin facturi pentru majoritatea pieselor si a interventiilor in service pe parcursul timpului).
Aici este topicul masiniiL https://www.clubopel.com/vie...35644&start=0
Masina este foarte dotata de fabrica, gasiti pe topic decodarea VIN cu toate dotarile.

Printre investitiile importante in masina, aveti detalii mai jos, le regasiti si pe topicul masinii impreuna cu chestii mai tehnice:
- reconditionare totala motor in 2015, dupa ce am intrat in posesia ei, cost 1000+ Euro. Masina nu mananca ulei intre schimburi, eu fac foarte putini km intre revizii, de obicei maxim 5000 km pe an (exemplu: uleiul si filtrele sunt schimbate in August 2022, se face anul imediat si am maxim 2500km de atunci).
- vopsitorie si tinichigerie integrala in Feb 2021, cost ~1000 Euro. Toate problemele majore cu rugina au fost rezolvate, exista totusi o mica umflatura de rugina pe aripa fata dreapta, ar fi trebuit schimbata si nu mai era cash, asa ca am optat doar pentru o reparatie, care se pare ca nu a tinut.
- reconditionare totala a casetei de directie in 2018. Cost ~2500 Ron.
- distributie noua, montata in Septembrie 2022 in service dedicat Opel + antigel nou si niste maruntisuri - cost 1600 Ron.

Masina nu necesita absolut nici o investitie in viitorul apropiat, a fost verificata din bara in bara recent, la service dedicat Opel si nu s-a gasit nici o problema iminenta. Singurul avertisment, a fost ca amortizoarele fata au inceput sa curga, insa momentan functioneaza bine.
Accept testare in orice service doriti in zona Bucuresti.
Singurul lucru care nu functioneaza pe masina, este actionarea electrica a perdelutelor de la plafonul panoramic. Motorasul functioneaza, insa perdelutele sunt sarite de pe cablurile actionate de motoras. Va pot recomanda si unde le puteti repara in caz ca doriti neaparat.

Masina se vinde cu 2 seturi de roti, jante Penta Ronal cu anvelope foarte bune de vara 225/45/R17 Bridgestone Turanza si jante aftermarket (nu stiu precis modelul) cu anvelope de iarna 205/55/R16 (2 bune - Tristar, 2 ar necesita schimbate - Nokian).
De asemenea, mai am o sumedenie de accesorii originale si piese de schimb bune sau aproape noi care vin la pachet cu masina, intre care enumar:
- scut metalic motor original (eu l-am dat jos deoarece nu observam pete cand am avut o pierdere de ulei pe la baie - rezolvata bineinteles).
- 2 bielete de directie Febi Bilstein cred, montate pe masina doar cateva luni, insa cand am reconditionat caseta de directie mi-a fost impusa montarea de bielete noi, altfel nu mi se acroda garantie.
- 2 bascule care necesita doar schimbul bucsei mari, insa pivotul si bucsa mica sunt super ok
- plasa de prindere bagaje originala
- diverse nimicuri (becuri si sigurante de rezerva, 1 litru ulei YACCO 5W30 de rezerva, 1 litru antigel G12 Hepu de rezerva, etc).
Masina are ITP si RCA valabile, urmeaza sa fac un concediu in Italia cu ea daca nu se vinde pana atunci.

Pret 5000 Euro, usor negociabil (mai ales daca pot pastra eu jantele R16 de iarna, ca am ce face cu ele).
Contact : 0766.440.555 - Bogdan sau mesaj privat aici pe forum pentru detalii suplimentare.
Sa auzim de bine!





  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
UP!
Masina a facut un concediu de ~5300 km (un tur scurt al Italiei) fara nici o problema.
Nu consuma gram de ulei, desi a fost alergata tare pe autostrazi si drumuri virajate + serpentine.
Skip ads

  1. Home
  2. Vand / Cumpar Masina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR