Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Poate e mai frumos, dar nu se compara. Nu au zis nu se compara ceasurile, manerele de la usi, parbrizul etc. Pe ansamblu. Nu ma intereseaza ca astra o avea ea ceasuri mai frumoase, nu se compara per ansamblu si asta e clar. Iar volanul ala urat de care zici tu in 4 spite este genial in afara. Indiferent daca mergi relaxat sau sport
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:No bine... La mine am airbag la pasager, habar n-am cum e mascat sau cum isi face treaba. Stiu ca e acolo si atat.

Nu-mi trebuie butoane de comanda geamuri pe usa soferului, mi s-au parut o prostie maxima cand avand o Bora la servici si fiind cu geamul lasat s-au umplut efectiv cu apa de la o ploaie buna.

Ceasurile din bord sunt inca frumoase, bordul e masiv poate imbatranit dar e solid. Butoanele consolei sunt la indemana. Aerul din aeratoare e impins cu putere, la Vectra B ai caldura pe iarna o gramada deja de pe viteza a 2-a a ventilatorului. Consola e ok, eu am schimbat suportul de pahare cu suport de ochelari si acolo imi pun telefoanele. Scaunele sunt confortabile, volanul e ok asa clasic cum e, sincer nu pot sa zic ca nu-mi place ceva la el. Sunetul boxelor stock este suficient, daca vrei mai mult poti sa mai pui inca 4 difuzoare originale si atunci este chiar ok.

Ce sa-ti mai zic ? Hai cu nemultumirile tale si iti spun la modul cel mai sincer care este parerea mea de posesor de Vectra B. Nu am condus Vectra B pana la achizitionarea masinii din semnatura, am fost de cateva ori pe scaunul din partea pasagerului la un X20XEV din '96 care era facut sport cu tot ce trebuie (directie, suspensie, kit exterior) si care efectiv 'm-a socat' cand am vazut ca a facut 120km/h intr-a 2-a ! Cand mi-am luat masina din Austria nu am inteles nimik (am condus 2 strazi), dar dupa ce am mers cu ea am inteles ca e o masina solida facuta inca pe normele vechi cand masinile erau construite pe termen lung (15-20ani).


E de apreciat cum spui "poate imbatranit"deoarece cele mai mari nemultumiri le am din partea interiorului:
- nu suport volanele in 4 spite si sigla aia gen cum se pune la capacele masinilor - sunt multi posesori de Vectra B care isi doresc volan sport in 3 spite , ala de seamana cu cel de Astra,dar e cam rar,desigur iarasi aici veti spune ca e mai frumos ala simplu,daca era mai frumos si comenzile audio aratau mai bine il puneau pe ala pe varianta sport ( ca tot se lauda atata varianta asta)
- nu-mi place pozitia butoanelor de geamuri,daca ai 4 geamuri electrice si le deschizi pe toate 4 ,stai sa faci inconjurul schimbatorului apasand pe butoane,la Astra cu 2 degete le-ai urcat toate si gata,deci solutia la vectra nu e practica deloc si asta se vede si la masinile moderne,butoanele geamurilor sunt pe panouri
- ceasurile imi aduc aminte de cielo,desigur acum o sa ziceti ca nu e asa........nu vin si in varianta alba,nu au inele cromate ( si asta o chestie ce tine de aspect)
- Tid-ul pica cam aiurea,adica prefer ca un display in masina sa fie central si sa fim realisti masinile moderne nu au asa amplasament aiurea cum e pus Tid-ul la Vectra, la Vectra C se vede ca au adoptat si o pozitie corecta
- Cd playerului cu butoanele alea in jur pot spune ca nu-i sta prea bine,in schimb imi plac scrumiera,suporti de pahare
- Aeratoare din cauza Tid-ului iarasi au o pozitie cam aiurea si sincer sa fiu sunt cam mari-badarane
- Nu suport forma bordului-cozorocul ala de pica pe el ,seamana cu cel de supernova - am mai facut comparatia asta pe prima pagina
- Torpedoul din ce vad cred ca se trage de la Astra F
- Volanul nu este reglabil decat pe inaltime nu si pe adancime
- Desi nu e ceva econom apreciez la o masina sa mascheze airbagul ala al pasagerului,pe langa faptul ca nu e mascat cand lipseste chiar seamana cu loganul



La exterior nu-mi place asa :
-nu-mi inspira putina agresivitate botul ala,nu prea ai ce bad boy look sa-i faci
- la B1 nici macar farurile nu erau clare
-stopurile nu sunt clare - stiu ca voua nu vi se par aspecte importante si bine nu sunt cu adevarat,dar pentru look conteaza mult si masinile moderne tot clare le au,deci aici Astra mai capata un pic de "modernizare"
-imi plac oglinzile e o chestie futuristica si de apreciat

Ma repet nu am denigrat niciodata Vectra B-ul adica nu e o masina care o poti numi urata,urata se poate numi Agila,dar este o masina mai tipica anii '90 cu un aer mai imbatranit si pentru oameni cu familie etc., nu zic ca astra G ar fi vreo ultima conceptie dar are multe repere care o situeaza dupa anii 2000 si chiar mai sportiva, eu ca tanar mai degraba continui cu gama Astra si daca ar fi sa-mi iau o masina mai noua din gama Opel tot Astra ar ramane,momentan nu am nevoie de spatiu cine stie ce etc.


Ultima modificare facuta de vallyyy la Vin 20 Jul, 2012 10:00 pm
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ti-am mai zis odata ca esti tanar, de aici si diferentele de estetica. Foarte bine, ma bucur ca-ti place Astra ta !

Airbag-ul meu e cu sigla de Vauxhall, nu mi se pare deloc aiurea sigla sau forma. TID-ul e foarte bine pozitionat acolo unde este el, din nou nu mi se pare ca e pozitionat aiurea. Imi place ca nu dau cu cotul in cotul pasagerului din fata-dreapta, e loc destul pe lateral pentru 2 persoane in fata si 3 persoane in spate. Portbagajul de 500l e imens.

Dar, pana la urma orice comparatie e o chestiune de gusturi si e foarte bine ca nu ne dorim toti aceleasi lucruri, ca s-ar termina pe lumea asta. Asa, fiecare e fericit daca isi doreste acel ceva si il si obtine, asta genereaza un sentiment interior de multumire si este cel mai bine asa.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Vin 20 Jul, 2012 9:53 pm, modificat de 3 ori in total
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing de asta cei care au astra g si s-au urcat in a mea au zis ca nu compara Laughing
Hai s-o lasam asa, nu are rost comparatia. In primul rand nu compara un hatch, o taietura, cu o berlina. CLAR!
In al doilea rand, si mie imi plac mai mult ceasurile la astra, "frana de mana si schimbatorul", dar e vorba despre aerul pe care il dau in terior. Desi are ceasuri urate, bord din topor, etc, te simti mult mai bine decat intr-o astra. Asta e clar. Am mers cu ambele masini, atat cu cele mai putin dotate cu si cu cele care bat spre top. Nu le poti compara, nu ma pierd in detalii gen ceasuri, volan, etc. Este vorba de pur si simplu cum te simti in ea si cum stai la volan, de spatiu, aspect, asezare, tot.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Ti-am mai zis odata ca esti tanar, de aici si diferentele de estetica. Foarte bine, ma bucur ca-ti place Astra ta !

Airbag-ul meu e cu sigla de Vauxhall, nu mi se pare deloc aiurea sigla sau forma. TID-ul e foarte bine pozitionat acolo unde este el, din nou nu mi se pare ca e pozitionat aiurea. Imi place ca nu dau cu cotul in cotul pasagerului din fata-dreapta, e loc destul pe lateral pentru 2 persoane in fata si 3 persoane in spate. Portbagajul de 500l e imens.

Dar, pana la urma orice comparatie e o chestiune de gusturi si e foarte bine ca nu ne dorim toti aceleasi lucruri, ca s-ar termina pe lumea asta. Asa, fiecare e fericit daca isi doreste acel ceva si il si obtine, asta genereaza un sentiment interior de multumire si este cel mai bine asa.


La sigla nu e vorba de forma, e vorba de materialul ala folosit,per total sigla seamana cu cea pusa la roti(poza mai jos-acum zic si eu ai aceeasi treaba si pe volan si pe roti ca material,puteau naiba sa puna si ei una normala ca la celalalte modele,cel putin pe B2 sa fi pus ca e mai noua)
Acum Vectra B frumusete + familie parca ar fi best-buy alegerea corecta,dar pentru un familist convins Zafira ramane alegerea potrivita



Steffano a scris:Laughing Laughing de asta cei care au astra g si s-au urcat in a mea au zis ca nu compara Laughing
Hai s-o lasam asa, nu are rost comparatia. In primul rand nu compara un hatch, o taietura, cu o berlina. CLAR!
In al doilea rand, si mie imi plac mai mult ceasurile la astra, "frana de mana si schimbatorul", dar e vorba despre aerul pe care il dau in terior. Desi are ceasuri urate, bord din topor, etc, te simti mult mai bine decat intr-o astra. Asta e clar. Am mers cu ambele masini, atat cu cele mai putin dotate cu si cu cele care bat spre top. Nu le poti compara, nu ma pierd in detalii gen ceasuri, volan, etc. Este vorba de pur si simplu cum te simti in ea si cum stai la volan, de spatiu, aspect, asezare, tot.


Da inteleg perfect si chiar iti dau dreptate,dar eu nu merg doar cu confortul, stii tu ce-i place ochiului cumperi,apoi vin celelalte,d-aia mi-am luat Astra mi s-a parut mai tinereasca,mai peste anii 2000 asa.Daca ti-au zis ca nu se compara s-au referit la aspecte ce tin de confort,spatiu etc. , dar nicidecum la frumusete
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am jantele astea :



si capacele astea pentru jantele de iarna :



Acuma, ce ar trebui sa zic de rau de sigla de pe jante, capace roti si sigla de pe volan (am mentionat anterior ca am de Vauxhall) ?




Ultima modificare facuta de ahappyuser la Vin 20 Jul, 2012 10:07 pm, modificat de 2 ori in total
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Butoanele la Vectra sunt exact puse pentru a putea fi folosite si de pasager.Nu numai de sofer.Eu zic ca sunt bine gandite.
Iar interiorul de la Vectra m-i se pare mai spatios.
Exteriorul cu oglinzile prelungite din capota da foarte bine desi nu e practic caci nu prea poti plia oglinzile.Dar nu toata lumea circula pe drumuri inguste.
Iar masina per total la exterior are o forma mai aerodinamica fata de Astra G.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca erau asa practice le montau si la ora actuala pe schimbator,ce treaba are pasagerul sa-mi deschida mie geamul ? Daca deschizi 4 geamuri electrice pe Vectra si opresti masina sa pleci,faci inconjurul schimbatorului( cu mana evident) sa le inchizi unde la Astra cu 2 degete le poti ridica pe toate 4,deci sunt mult mai practice pe panou si asta nu o zic eu,se vede la majoritatea producatorilor de masini
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ai uitat de modul comfort, te dai jos din masina si din telecomanda inchizi tot geamuri, trapa, incui usile si armezi alarma.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dar daca pasagerul ramane in masina ca tu te-ai dus pana la magazin si vrea sa inchida geamurile ce face?
Acum nu se mai monteaza pe consola centrala pentru ca nu mai e loc.Si majoritatea au consola prea inalta pretru a mai fi ergonomic montarea butoanelor acolo.
Pana in momentul actual nimeni nu a mai montat asemenea oglinzi.Asta inseamna ca erau urate?Sau ca nu erau practice?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stiti ce varsta avea designer-ul care a gândit caroseria de Vectra B ? Avea 60 ani si dupa ce s-a lansat Vectra B omul a iesit la pensie.

Omul asta a facut cea mai frumoasa caroserie din cariera lui, si evident a facut-o la batrânete dupa ce a acumulat experienta necesara de o viata pe design. Oglinzile sunt unicat si pe mine ma impresioneaza chiar si acum acest design capota-oglinzi. Si uitati-va numai ce coeficient aerodinamic are Vectra B (Cx=0.28 ), cu caroseria stock! E un filmulet pe internet, il postez inca o data aici :


Uitati-va la testul aerodinamic din tunel facut la scara 1:1 ce efect aerodinamic au oglinzile in prelungirea capotei, cum se lipeste aerul de caroserie trecand peste oglinzi, oglinzile de Vectra B sunt frumoase si contribuie la aerodinamica caroseriei, in ansamblu.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Vin 20 Jul, 2012 10:51 pm, modificat de 7 ori in total
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Ai uitat de modul comfort, te dai jos din masina si din telecomanda inchizi tot geamuri, trapa, incui usile si armezi alarma.


Nu am uitat,dar majoritatea nu beneficiaza de inchidere din telecomanda (decat pusa ulterior),asa am si eu pusa ulterior

cangri a scris:Dar daca pasagerul ramane in masina ca tu te-ai dus pana la magazin si vrea sa inchida geamurile ce face?
Acum nu se mai monteaza pe consola centrala pentru ca nu mai e loc.Si majoritatea au consola prea inalta pretru a mai fi ergonomic montarea butoanelor acolo.
Pana in momentul actual nimeni nu a mai montat asemenea oglinzi.Asta inseamna ca erau urate?Sau ca nu erau practice?


Pai practice dupa cum spune un posesor mai sus nu prea sunt - nu merg rabatate
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ie urata si atat, magazia aia de cd pusa la nasoleala in fata, nichelul ala la ceasuri,zici ca e retro,e mai frumoas un f.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Se vede ca esti in cunostiinta de cauza cand scrii aici,magazia de cd-uri la astra G se afla in torpedou,probabil faci referire la suportul de cd-uri ( desigur nu vin toate echipate cu asa ceva ca pana la urma e si asta un moft),ma rog,am inteles ideea ta: Astra G e un faras urat cu un aspect retro,masina mea are km masluiti si ii curge caseta din cauza asta si Astra F-ul e mai frumos,altceva mai doriti sa completati domnu' rcd ? Smile)
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Super filmuletul, nu il vazusem. Inca un plus la vectra avem lampi in buzunarul portierelor si suportul de pahare care e suficient fe util.


Ultima modificare facuta de fratelo4u la Vin 20 Jul, 2012 11:28 pm
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asta da, e ceva ok si e de recunoscut ca tin de aspect nu doar de utilitate
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bre, toate ca toate, dar volanul ala de la Vectra B e urat cu spume.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
N-auzi ca e elegant
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Bai Walyy tu nu prea mergii deloc cu masina o ti de bibelou" i-o nu prea merg cu confortul" da cu ce mergi cu vatraiul?/? Laughing Laughing asa e e urat rau volanul,mai frumos e unul de tractor, masina oricum este placuta din toate punctele de vedere, o masina buna, astra sa fabricat pana in 2009, pentru ca e mai accesibila pentru tot saracul,vezi una isi i-a toti sa fie frate "FUTURISTI".
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ma dar nu inteleg de unde deduci tu ca nu merg cu masina ? Fac 10 000 pe an nu sunt de-ajuns ? Nu am serviciu,facultatea e pe liber fiind vacanta,unde vrei sa ma duc toata ziua ? sa ma plimb asa aiurea sau ce vrei sa fac ?
Daca oamenii aia zic ca s-a produs pana in 2009 din cauza cererii eu nu stiu ce-ti mai zic altceva, e totusi bine ca ii poti contrazice tu ca a fost facuta sa-si ia tot saracul si futuristul


Ultima modificare facuta de vallyyy la Vin 20 Jul, 2012 11:41 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR