Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvat problema schimbat placute. A venit un var de afara care acolo lucreaza in asa ceva si din aeroport mia zis ca sunt placutele uzate. Cand leam desfacut mi-am dat seama si eu ca au o tablita care face acest zgomot sa te atentioneze ca mai ai putin si ajungi la fier Exclamation . Mersi tuturor si sper sa ajute si altora.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asta in caz ca nu ai senzori de uzura care sa-ti aprinda beculetul pe bord.
  • Ciprica

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti , sunt nou proprietar de Opel Vectra C fab. 2005 92k KM
si am sesizat astazi la 5 zile dupa ce l-am cumparat un zgomot ciudat
la frana spate.
Cand pun frana ...majoritatea timpului la viteze mici se intampla...de
fapt mereu daca nu ma insel se aude ca un uruit parca freaca ceva .
Ce credeti ca ar putea fi...o sa ma duc sapt asta la Opel sa vad ce are
dar sunt curios daca stie cineva la ce sa ma astept. Confused
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sabotii de frana uzati (sau placute daca ai discuri pe spate)
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sau murdarie?!
sau placutze ecologice.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. De vreo saptamana mi-a aparut un zgomot ciudat la masina de undeva din zona amortizoarelor cred...ca si cum ar fi distruse..."un scartait" la coborat de pe borduri sau la denivelari unde sunt solicitate mai mult amortizoarele.Se aude si pe fata si pe spate. Cineva mi-a zis ca este nu stiu ce tampon de cauciuc care de la umezeala face asa. Ce-i drept a cam plouat 3-4 zile la rand si am mers pe ploaie dar asta nu cred ca este un motiv sa faca asa. Amortizoarele au 4 luni si pana acum nu au facut asa si nici nu se simt ca s-ar fi inmuiat. Poate se pricepe careva si ma ajuta si pe mine ...
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la mine se aude un zgomot ca si cum "ar scapa un arc tensionat " cand trec peste denivelari dar ciudat e ca nu intodeauna offf
  • reluuu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si mie mia aparut un zgomot dar dupa ce am schimbat placutele ;poate sa fie ceva la suspensia spate ca la gropi cam troncane spatele?sau la brate?poate ma ajuta cineva
Skip ads

  • andrebogdan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la un vectra 2005 2.0 DTI, dar la mine sunetul este constant, cand trec peste orice denivelare, indiferent de viteza.
Cei de la service spun ca totul e ok, dar e ciudat.
  • stefanLCS

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 2.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
asa mi-au spus si mie la service ....
  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nydu2007 a scris:Salutare. De vreo saptamana mi-a aparut un zgomot ciudat la masina de undeva din zona amortizoarelor cred...ca si cum ar fi distruse..."un scartait" la coborat de pe borduri sau la denivelari unde sunt solicitate mai mult amortizoarele.Se aude si pe fata si pe spate. Cineva mi-a zis ca este nu stiu ce tampon de cauciuc care de la umezeala face asa. Ce-i drept a cam plouat 3-4 zile la rand si am mers pe ploaie dar asta nu cred ca este un motiv sa faca asa. Amortizoarele au 4 luni si pana acum nu au facut asa si nici nu se simt ca s-ar fi inmuiat. Poate se pricepe careva si ma ajuta si pe mine ...

Acelasi zgomot se aude si la mine. Am o Vectra C noua, de trei luni (3000 km)!
Cei de la reprezentanta Opel Pitesti spun ca este normal, darnu vreau sa las lucrurile asa.
Am sa cer reprezentantei generale Bucuresti lamuriri oficiale, iar daca sunteti de acord pot sa discut si in numele dumneavoastra. Astept propuneri!
Marian
  • jhn

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
MARIAN R a scris:
nydu2007 a scris:Salutare. De vreo saptamana mi-a aparut un zgomot ciudat la masina de undeva din zona amortizoarelor cred...ca si cum ar fi distruse..."un scartait" la coborat de pe borduri sau la denivelari unde sunt solicitate mai mult amortizoarele.Se aude si pe fata si pe spate. Cineva mi-a zis ca este nu stiu ce tampon de cauciuc care de la umezeala face asa. Ce-i drept a cam plouat 3-4 zile la rand si am mers pe ploaie dar asta nu cred ca este un motiv sa faca asa. Amortizoarele au 4 luni si pana acum nu au facut asa si nici nu se simt ca s-ar fi inmuiat. Poate se pricepe careva si ma ajuta si pe mine ...

Acelasi zgomot se aude si la mine. Am o Vectra C noua, de trei luni (3000 km)!
Cei de la reprezentanta Opel Pitesti spun ca este normal, darnu vreau sa las lucrurile asa.
Am sa cer reprezentantei generale Bucuresti lamuriri oficiale, iar daca sunteti de acord pot sa discut si in numele dumneavoastra. Astept propuneri!
Marian

salut am o astra 1.7DTI din 2003 am avut aceasi problema si un mecanic mi`a sugerat urmatoarea chestie:
am luat o siringa cu ac mai mare cu niste ulei de masina de orice fel si am intepat putin cauciucul de la bucse si fatza si spate , si astfel nu am mai avut probleme.
Skip ads

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Va rog frumos ajutati-ma k am innebunit de cap!

Am un opel vectra A din 93 si akm cateva luni au inceput sa guitze franele urat rau.M-am uitat la placutzele de frana am fost si la mecanic si a zis ca franele au carne pe ele insa nu stie de ce scartzaie!

Toate bune si frumoase am lasat-o asa a strans framiu din fese si a luat niste placutze la 1 mil 200 sau ceva de genu.O zi sau ceva de genu a mers bine apoi iara scartzaitu asta enervant care persista de saptamani (deci a avut timp sa se acomodeze si tot face k toti dracii!) si placutzele sunt noi luale-ar dreq de placutze.

Simptomele sunt asa mai ales la viteze mici cand apasa frana usor incepe scartzaitu din ce in ce mai tare...iar la franare mai tare sau oprire se opresc...nu mai stiu ce sa le fac si innebunesc am citit si o gramada de posturi da nu prea stiu ce sa cred...pls help!
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tiuitul la franare la astra e normal pana pe la 12000 km! Asa mi s-a spus si mie la opel Roma!
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
este un tacanit la relenti, care se aude des si indiferent de incalzirea motorului,se opreste cand apas ambreiajul si pare ca vibreaza ceva ca un colier,se opreste si reincepe oricand. ce credeti ca poate fi ? si daca stie cineva un mecanic serios nu genul : asa fac toate sau las-o asa si mai vedem....multumiri anticipate.si mai este ceva -nu stiu dc au legatura-pe la 70km/ora se scutura masina dar nu din volan sau roti(cauciucuri noi si genti ruluite si echilibrate) ci parca de la motor,o fi volanta,oricum dispare la alte viteze
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Laughing deci acelasi zgomot se aude si la mine in stanga fata la roata, se opreste cand calc ambreiajul si apoi nu se mai aude, mai incepe cand si cand insa masina in mers nu face probleme ca la tine ... e ceva la cuplu, rulmentul de presiune, discul sau chiar volanta, nu am fost la mecanic insa banuiesc ca acolo e buba, sa vedem ce mai posteaza si altii ...
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
probabil ca sunt 2 chestii separate,fara legatura intre ele,oricum ambele sunt neplacute si trebuie rezolvate si mai ales unde naiba gasim si noi mecanici cu adevarat seriosi?
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca zgomotul din partea stg dispare cand calcati ambreiajul, problema e la rulmentul de presiune.
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
rastafarianul:si in cazul asta dispare cand vrea el si nu e continuu?si ce implica schimbare lui ca manopera si pret?
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E posibil, dar cel mai bine ca sa il poti localiza e sa urci masina pe un elevator
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR