Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
aici il sustin pe kapix Smile)
Skip ads

  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
kapix ... da, ai dreptate Smile
vad ca stau cam prost cu geometria la ora asta ...
intr-adevar ... sunt 360 de grade.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,005
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cam multe grade, nu credeti.
No offense Kapix, dar poza ta deruteaza.
Desenul din mijloc, desi l-ai marcat cu 180 grade, este de fapt o linie dreapta. Nu implica nici un viraj.
Desenele laterale reprezinta viraje. Dupa parerea mea cel din stanga are 90 grade, iar cel din dreapta 180 grade.
Personal nu am intalnit curbe de 360 de grade. Ar insemna o spirala.
Ba ma contrazic. La Oradea, Cladirea Dacia Service are o spirala pentru accesul masinilor la diferitele etaje. Tin minte de pe vremea and aveam o Dacie.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
libra a scris:cam multe grade, nu credeti.
Desenul din mijloc, desi l-ai marcat cu 180 grade, este de fapt o linie dreapta. Nu implica nici un viraj.

Asta ma chinui sa explic si eu Very Happy Pana aici avem dreptate.
libra a scris:
Dupa parerea mea [...] cel din dreapta are 180 grade.

Din pacate sau din fericire geometria este o stiinta exacta, nu prea tine cont de parerile noastre. Laughing
libra a scris:
Personal nu am intalnit curbe de 360 de grade.

Nici eu nu am intalnit elani pe sosele, totusi ei exista. Si uneori chiar traverseaza soseaua.

Lasand gluma la o parte, spirala de care vorbesti deja se incadreaza la geometria in spatiu. Dar acum te intreb altceva, la modul serios. Daca intri intr-un sens giratoriu si te intorci pe soseaua pe care ai intrat cu cate grade te-ai intors? Situatia este similara, diferenta este numai de raza. Si sper ca esti convins ca sensul giratoriu are 360 de grade.
Si daca nu te-am convins poti desena figura din dreapta pe o hartie si cu un raportor sa incerci sa masori unghiul. Daca reusesti sa obtii 180 de grade (tinand corect raportorul Wink ) te rog sa imi trimiti acel raportor prin posta si promit ca il inghit.
Desenul este derutant datorita unghiului de 90 de grade. Mergand prin analogie, unghiul de 360 ar trebui considerat de fapt unghi de 0 grade. Dar ar suna prea ciudat, probabil am crede gresit ca nu este curba. Alta varianta ar fi ca unghiul de 90 de grade sa il consideram de 270, dar iarasi ar suna ciudat. Si atunci conventional se utilizeaa unghiurile asa cum le-am descris eu.
Skip ads

  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Astea deja sunt discutii la un pahar de bere Smile
Dau eu berea ... ca am deschis subiectu' Wink
  • adyp2003

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Adica cei care fac intoarceri cu frana de mana le fac la 360 de grade, nu la 180?
Eu cred ca este corecta varianta cu 180 de grade deoarece axa imaginara fata-spate a masini, in virajul considerat, va executa o intoarcere de 180 de grade. Ceea ce spuneti voi, in legatura cu 360, nu pot pricepe...
Haideti sa ne gandim la o situatie mai des intalnita: un om care se intoarce (pe loc). Daca a ajuns cu fata unde era inainte cu spatele, cum se numeste? Eu cred ca sunt doar doua variante: ori 180 de grade, ori e gay Smile. Daca se roteste in continuare, pana ajunge cu fata unde era in situatia initiala, se fac 360 de grade, si nu 720, corespunzator teoriei voastre.
Asa se intampla si cu masinile, doar ca nu se rotesc pe loc (parerea mea). Pur si simplu, se face abstractie de la acest amanunt.
Si referitor la sensul giratoriu, daca il ocolesti complet, si te intorci pe unde ai venit, eu zic ca sunt tot 180 de grade. Daca erau 360, cum spuneti voi, ce se intampla daca mergeam "inainte" prin sensul giratoriu? Faceam 180 de grade? Puteti sa ma impuscati, dar nu cred asa ceva.

PS: Am si eu pretentia (cel putin imi place sa traiesc cu ea Smile) ca nu mi-am tocit coatele prin bancile scolilor de f*tu-i pomana 15 ani de zile (si inca mai am...).

PS2: Scuzati post-ul kilometric, am facut si eu insolatie, deh... Smile
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
daca ma pot baga si eu...intr-adevar e doar o impresie ca ai facut 360 grade,de fapt sunt jumate.Exemplul cu sensul giratoriu e f bun,curba de care spuneai(in care te-a depasit ala) era un ac de par mai mult ca sigur.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
1 + 1 = 4 ... pentru valori extrem de mari ale lui 1 Smile
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, cand te intorci cu frana de mana asa cum spui, te intorci cu 180 de grade. Dar unghiul ABC unde A= punctul de plecare, B=punctul de intoarcere si C = punctul de sosire este de 360.
Acum ma contrazic pe aceeasi tema cu un prieten. Intoarcerea pe care o efectueaza masina este de 180 de grade intr-adevar, dar unghiul format de cele trei puncte este de 360.
Pana la urma sunt doar optici diferite. Deci trebuie sa le dau dreptate si celorlalti. Depinde ce masori, unghiul descris de masina sau unghiul descris de axele drumurilor.

PS Scuze, ii raspundeam la prima intrebare, cu frana de mana... Intre timp au aparut celelalte doua..
  • adyp2003

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
De acord cu tine... depinde din ce punct de vedere privesti problema. Cele 360 de grade iti ies doar daca tu consideri ca, in drumul pe care il descrie, masina este "perpendiculara" pe raza de curbura (impropriu spus).

Putem face o alta analogie mai usor de inteles: sensul giratoriu este cadranul unui ceas. Initial masina se afla la ora 06:00, iar dupa ce te intorci, ajungi la ora 18:00.

Astfel, am demonstrat ca nu e bine sa intorci masina (12 ore... cam mult, nu? Smile).

Totusi, sunt de parere ca mai corecta e ipoteza in care consideram ca masina "sta pe loc", si urmarim de fapt doar rezultatul final (intoacerea la 180 de grade).
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Kapix, tot nu ai dreptate.
Cu unghiul ABC ai dreptate, este de 360 sau 0 grade.
Dar unghiul descris de axele drumurilor si masina care se deplaseaza este de 180 grade si cu asta basta. Ce omiti tu este sensul de deplasare.

M-as fi chinuit prea mult ca sa fac si mai relevanta imaginea, ar fi trebuit ca la fiecare din unghiurile diferite de 0 sa desenez punctata deplasarea in linie dreapta, apoi sa evidentiez unghiul descris... de exemplu la curba de 45 - masina a descris un unghi de 45 de grade, nicidecum de 135!


Nu am vrut sa intervin pana acum pentru ca discutia asta este off-topic, insa deja s-a ajuns prea departe.


Ultima modificare facuta de maiandrei la Dum 21 Aug, 2005 10:19 pm
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am dreptate pana la urma Smile
maiandrei ... dau o bere cand ne vedem Smile
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
taximetristii care OPRESTE UNDE VREA MUSCHII LUI CA ARE CLIENT apoi ce de pe microbuzele de MAXI TAXI si cele ce fac legatura intre orase.acestia conduc foarte agresiv pe motiv ca sunt mari(au gabarit)daca in codul rutier ar fi ceva legat de comportamentul agresiv la volan si politia si-ar face treaba acestia ar trebui lasati fara PIINE ca altfel nu se invata minte .si in fine nu in ultimul rind acele "doamne" care au dat examenul in alta parte decit soferii obisnuiti si care sunt un real pericol.(am un specimen de genul acesta in bloc si daca vreau sa ma distrez un pic astept sa vina sa parcheze masina , este circ nu alta)
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
iulius a scris:si in fine nu in ultimul rind acele "doamne" care au dat examenul in alta parte decit soferii obisnuiti si care sunt un real pericol.(am un specimen de genul acesta in bloc si daca vreau sa ma distrez un pic astept sa vina sa parcheze masina , este circ nu alta)


LOL Smile
Fa un film si pune-l pe net sa ne radem si noi un pic Smile
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
zero a scris:
Acu 2 zile, puteam sa trag dreapta de volan si sa il bag in prapastie pe idiot. Si spuneam la Politie ca ma depasea pe dreapta de nebun .. si eram nevinovat.


Sper ca nu vb serios cand zici ca puteai sa iei dreapta de volan samd... nu e o chestie cu care sa glumesti. Si a-propos de asta, mergeam undeva cu autocarul si tipul de langa mine, sofer de tir, se lauda cum i-a dat o corectie unuia care iesise cam tarziu de pe un drum lateral si-l obligase sa franeze. Ce-a facut boul de sofer: l-a depasit si a revenit pe banda putin mai devreme, "ca sa-l sperie"... dar cu ditamai tirul l-a "sters" putin de i-a busit toata partea stanga (parca era dacie papuc). si se mai lauda nemernicul ca avea pile la politie si ca i-au retinut permisul dar nu se stresa, a mers fara.

si ca sa fiu on-topic, ma mai enerveaza unii care taie curba la stanga chiar daca pe celalalt sens circula o masina pe care o obliga sa circule aproape de margine. asta in general masinile mari, microbuzele dar mai prind si cate o solenza. Astia se cred profesionisti, smecheri...

Pacat ca aceste mici chestii f. suparatoare nu pot fi probate si sanctionate.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Faza cu tirul am patit-o si eu.
130+ noaptea, si ala era pe banda 2 in paralel cu mine. Se termina banda 2. Ala pur si simplu o tras de volan dreapta.
Aveam si ceva masini in spate.
A fost nevoie de mult sange rece.

La alta faza similara m-am scos mai simplu ... blana .. si i-am luat-o inainte.

Eu ma mandresc, prin faptul ca, conduc dupa "linie".
Nu imi place sa tai curbe. Imi place sa stau incadrat intre marcaje.

@io : ma ENERVEAZA idiotii care cu chiu cu vai isi trag masina in paralel cu mine pe stanga/dreapta cum apuca, si apoi trage de volan, si nu am decat sa bag frana in podea pentru looser.
Daca ma depasesti, fa-o. Dar nu ma pune sa bag frana in podea pentru asta.

Stiu ca Tigra "inseala" ... inca nu am avut ocazia sa infig pedala la cat poate masina asta ... si asa, accelerez repede daca ii nevoie.

Recent, era o gagicutza cu un Seria 3. Eu mergeam pe E60 in comuna, regulamentar la 50/h
Tot imi facea din faruri sa ma duc.

A aparut placa de sfarsit de localitate. Ready, steady, go! Pana pe la 150 nu m-am oprit.
Era departe in oglinda Smile
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Padurea Bogatii (Brasov-Rupea) noapte, trecut de 2, trafic linistit, curbe dupa curbe... Shocked dintr-o data vad cate 2 randuri de faruri paralele venind spre mine, in masina erau si copii, primul lucru trag tare dreapta gandindu-ma pe moment ca mai bine imi frec masina de parapet decat sa am o coleziune frontala cu...BESTIA pe 10 sau 12 roti cate o avea. Nebunul ala cu TIR-ul depasea noaptea in curbe si intra cu totul pe contrasens.Din fericire, pe langa speriatura serioasa, am salvat si masina care nu stiu cum am facut dar am reusit so strecor intre parapet si TIR fara alte urmari. Multumesc celui de sus !!!
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe asta se bazeaza asa zisii "soferi meseriasi" ... ca nu o sa iti omori tu familia si sa iti distrugi masina ... asa ca el poate sa faca ce vrea si cand vrea.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca trebuie sa ne ferim si de oamenii in varsta, cu toate ca ei conduc incet.....dar nu prea se uita in oglinzi.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa vedeti femeie la volanul unui taxi Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR