Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
legat de range...
asa se intampla si la mine,daca am un consum mediu mare..9 de ex,apare pompita si gange 50!si mai am inca 2 liniutze rosii.nici becul de rezerva nu e inca aprins.posibil ca in rezervor sa mai am cel putin 10 L de motorina,dar,cf BC,mai merg doar 50 km raportat la consumul mediu.
========
ala era ML 55,mai mult ca sigur Very Happy
Skip ads

  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@ Bertone
Daca aflii ceva preturi pt fusta aia, sa imi spui si mie te rog, ca si pe mine ma intereseaza, arata foarte fain.

Cat despre Cruise Control, uite ce zice manualul GM:
(buton m=cel mic, de sus
buton g=cel mic, de jos
buton §=cel mare, din spate)

"Cruise control can store and maintain speeds from approx. 20 to 125 mph (30 km/h to 200 km/h). For safety reasons, cruise control cannot be activated until the foot brake has been activated. Cruise control is operated with buttons m, g, and § on the turn signal stalk.
Do not use the cruise control if it is not advisable to maintain a constant speed (e.g. in situations presenting a danger to yourself and other road users, in heavy traffic or on winding, slippery or greasy roads).
For automatic transmission 3, it is best to only activate cruise control when in D or in stepless automatic mode. When the cruise control is active, reaction times may be increased due to the different position of the feet.
Control indicator m Illuminates for several seconds after switching the ignition on. The system is now ready for operation. When driving, the control indicator m will light up as soon as the system is switched on.

To activate:
Tap button m: the current speed is stored and maintained. The accelerator pedal can be released. Vehicle speed can be increased by depressing the accelerator pedal. When the accelerator pedal is released, the previously stored speed is resumed. Increase With cruise control active, hold down button m or tap it repeatedly: speed is increased continuously or in steps of 1.2 mph (2 km/h) without using the accelerator pedal.
When button m is released the current speed is stored and maintained. Disregard of these instructions may lead to injuries or end anger life.

Decelerate
With cruise control active, press button g or tap it repeatedly: speed is reduced continuously or in steps of 1.2 mph (2 km/h). When button g is released the current speed is stored and maintained.

To deactivate:
Tap button §: Cruise control is switched off, control indicator m goes out and the vehicle slowly dec elerates. To continue driving, depress the accelerator pedal in the usual manner. For reasons of safety, cruise control switches off automatically under certaindriving conditions.
For example:
- the vehicle's speed drops below approx. 20 mph (30 km/h) or
- the brake pedal is depressed or
- the clutch p edal is depressed or
- Automatic transmission selector lever * to N.

Resuming the stored speed
Tap button g at a speed above 20 mph (30 km/h): the speed selected before the cruise control was switched off is resumed.
The stored speed is erased when the ignition is switched off."
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E ca la Astra . Pt ce model de Signum zice asa ? Nu cred ca pt ala de dinainte de 2006
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Manualul se numeste SignumAug2004. Deci....
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Crezi ca mi-l poti da si mie daca l-ai avea in format electronic si englkeza ?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tine pe cheie deblocat si simultan pe butonul de la usa soferului . Era un topic si la Vectra C cu activ / dezactiv. acestei functii
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ai mei caluti s-au nascut in august 2005 si au mers 120.000km, eu am luat-o la 104.000km din Germania.
Referitor la distributie, ma indoiesc ca a fost schimbata si stiu ca se face la 150.000 la motoarele astea (Z19DTH).... ce imi recomandati, cam cand sa o schimb? Sa o mai las si cat sau sa o schimb?
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu la 144.000 am schimbat-o si mecanicul mi-a aratat-o era cea originala a masini pusa de cand a iesit de pe portile fabricii ....si m-am ingrozit cand am vazut ca pe o portiune de 3 4 cm nu mai avea zimti .....deci sfatul meu schimbati-o la 60.000 e mai bine asa
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
danutz22 a scris:Ai mei caluti s-au nascut in august 2005 si au mers 120.000km, eu am luat-o la 104.000km din Germania.
Referitor la distributie, ma indoiesc ca a fost schimbata si stiu ca se face la 150.000 la motoarele astea (Z19DTH).... ce imi recomandati, cam cand sa o schimb? Sa o mai las si cat sau sa o schimb?


In Romania daca ai masina in garantie te pune dealerul sa semnezi de injumatatirea intervalelor de revizie , dat fiind conditiile de trafic
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:E ca la Astra . Pt ce model de Signum zice asa ? Nu cred ca pt ala de dinainte de 2006


signum antefacelift la mine si e exact la fel ca-n manual Smile
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ok, in luna iulie o sa ii dau distribuie noua. Stiti ceva preturi, ceva recomandari producatori si raport calitate/pret?
Cat mai multe, cu atat mai bine! Multam!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Intrebare pt Signum :
Cand intrati pe rosu , chiar la inceput , fara sa se aprinda becul de benzina , cati litri mai aveti ? Eu am 10 l, media de 9,3% si cc-ul imi zice 50 de km.... Dar daca fac plinul intra maxim 50 de litri
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da asa e
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai si daca mai am 10l , cc-ul ala tampit de ce imi arata 50 km autonomie ? Adica el inregistreaza un consum pe ultimii km de 20% ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai bre @bertone, dupa ce vei termina autonomia zisa de el, o sa-ti aprinda becul de la benzina intermitent. Mai ai ceva benzina, numa ca sa spunem ca e un fel de ultima avertizare. Pe undeva citisem ca e recomandat in astfel de situatii neaparat sa alimentezi , evitand astfel functionarea in gol sau cu goluri a pompei de benzina. Evident masina va functiona, dar pompa de benzina se va incalzi - gripa - arde.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am inteles ideea dar de vazut nu am mai vazut masina care cand intra pe rosu are 10 litri de benzina .
  • poll_colin

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un OPEL SIGNUM 2,2 DTI din 2003, cu 210000 km care merge trasnet si fara probleme. As dori daca are careva manual in limba romana sau engleza ca in germana nu ma descurc. Shocked
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca zici ca iti merge transnet atunci lasa si tu ceva o adresa de email unde sa iti trimitem documentatia
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
I-am trimis eu manualul in engleza de la Signum... daca mai e cineva care il doreste. sa imi spuna adresa de mail
Numai bine!
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt posesor de vectra c si am gasit pe un signum macarale electrice spate.Se potrivesc si pe vectra?Din cate am vazut eu geamul de spate nu se potriveste,nici fata de usa,dar macaraua?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR