Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da am gasit in buc -str. prelungirea ghencea la o firma G&Gautomotive si cer 2100ron pt tomassetti - pret OK,
de autogaz am citit pe un forum unde spunea ceneva ca nu a fost deloc multumit de ei si nu ii recomanda, s-a exprimat la modul : "feriti-va de cei de acolo"
si cei la care merg pun stag cu tomsseti, si milano si altele, dar el mi-a recomandat OMVL -calitate la un pret bun, daca vreau neaparat imi poate pune si tomasitti dar mi-a explicat ca nu am nici un avantaj.
uite ca nu stiu sigur dar cred ca OMVL are calcuratorul ei si nu cred ca poate avea si stag- repet nu stiu sigur.
pun in pitesti caci acolo a mai pus un prieten cu o vectra b si au fost ok, mai discut pretul desi cu ce dau pe drum tot pe acolo ies
eu lucrez in bucursti dar de fel sunt din Olt si mai pot ajunge prin pitesti desi merg acasa prin Alexandria tot timpul si nu pe A1 -motivul- sunt prea multi soferi disperati/distrusi pe km pe A1, grabiti si viteji.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
stag e calculator de gpl. in mai multe configuratii= stag50,100,150,200,300
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da am aflat ce e stag, multumesc oricum
la autogaz costa tot de la 2100ron cu calc stag200 - acela din plastic cum zic ei, desi nu cred ca are prea multa importanta, instalatia fiind tomasseto
totusi eram curios daca stie cineva ceva despre aceste instalatii OMVL?
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
victorniculescu a scris:totusi eram curios daca stie cineva ceva despre aceste instalatii OMVL?

asa cum ti-am promis pe pm revin pe forum...eu nu am montat OMVL pe masina asta vara pe motiv ca nu existau sau erau prea rare, nici nu mai stiu...oricum eu tot pe vectra B, X16XEL, am pus Intergas pt ca astea erau mai ieftine...tot ce pot sa iti spun este ca la pretul ala nu mai gasesti nicaieri OMVL, iar acum sunt cele mai cautate pt fiabilitate...aproape toti taximetristii in Pitesti au pus din astea si dau randament...am colegi care se programeaza cu o saptamana inainte ca sa astepte aceste modele....acum nu or fi cele mai bune din lume, dar ca raport calitate/pret merita...daca esti scpetic insa mai sunt si alte variante apropiare LandiRenzo, tomasseto, dar deja stii asta...
oricum ar fi rezultatul e acelasi...castig la buzunar
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles, multumesc pt sfaturi
O sa imi montez aceasta instalatie OMVL, am deja programare, vineri voi fi acolo sa o monteze, pretul este asa pt ca e oferta ca pt studenti Smile
Am si varinata LandiRenzo insa la alt pret probabil, cred raman pe OMVL
ma mai gandesc,
Ce nu stiu e cat de riscant este sa pui butelie toroidala? , in caz de un accident ce se intampla cu ea, stiu ca roata de rezerva se indoaie intotdeauna, deci si butelia e la fel de expusa, poate exploda sau doar iese din lacasul rotii de rezerva? sa optez pt o butelie clasica in spatele banchetei (mai ieftina) sau una toroidala mai scumpa, pana la urma care e mai sigura?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ambele sunt la fel de sigure.nu sar in aer.altfel nu ar fi omologate.se monteaza si in alte tari toroidale.eu zic sa te gandesti la spatiu nu la siguranta.aia toroidala salveaza spatiu , dar e mai mica deci autonomie mai mica.
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Confirm, sunt la fel de sigure ambele tipuri...eu am toroidala si sunt supermultumit ca nu am blocat portbagajul....asta de fapt puteam si vroiam sa iti arat...autonomia cu o butelie e de cca 300km…eu la fiecare 250-270 km intru la statie, sa fiu sigur, si alimentez cam de 50-55 lei, pe o medie de 9%…am pus si niste poze, daca te ajuta cu ceva....eu am optat pt doua rampe de cate 2 injectoare in loc de o rampa cu 4 injectoare….asa mi s-a parut ca se preteaza mai bine…cum spuneam, eu am luat roata de rezerva mica (40-50lei) si o tin intr-o plasa (punga) rotunda cu manere, in portbagaj (foto), iar cand am nevoie de spatiu in portbagaj, o iau si o pun in fata sau la banchete...nu ma murdaresc si e foarte usoara...
Nu cred ca trebuie sa iti spun eu cat de serioasa e tabla pe Vectra, iar la accidente riscul e minim, intrucat buteliile sunt destul de rezistente la impacturi, probabil prinderea ei va ceda prima...iar multivalva de pe ea "taie" imediat gazul in caz de pierderi majore...
...La ce firma montezi tu alegi, functie de pret, normal...si cred ca acum se dau 2 ani garantie, sa intrebi si sa ceri...

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru sfaturi, cred ca voi opta pt o butelie toroidala Smile.

citony2004 exact cu ai pus tu mufa de alimentare ma gandeam si eu sa o pun si de altfel butonul din bord, o sa tin cont si de celalalte idei pe care mi le-ai dat, multumesc inca odata.
roata de rezerva mica am deja , pe 15inch luata cu 40lei - apoape noua
Skip ads

  • pispidenie

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare........ajutati-ma si pe mine cu gpl-u de pe o vectra b din 2001 cu motor de 1,8 euro 4.Instalatia este montata la nord service in craiova si am mari probleme cu ea.Nu vrea nici de-a dracului sa merga bine...dupa de o regleaza merge ok 100km si dupa incepe sa nu se mai accelereze...o pune in bot,cand e motorul rece nu vrea nici moarta sa treaca pe gaz,dar cand o apuca nici cand e cald nu mai vrea sa treaca pe gaz.Nu stiu ce sa-i mai fac..........
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pispidenie a scris:Nu stiu ce sa-i mai fac..........
pai tu nu trebuie sa-i faci nimic, stai pe capul alora pana o face sa mearga, daca nu, sa schimbe instalatia. ce instalatie ai?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pispidenie a scris:salutare........ajutati-ma si pe mine cu gpl-u de pe o vectra b din 2001 cu motor de 1,8 euro 4.Instalatia este montata la nord service in craiova si am mari probleme cu ea.Nu vrea nici de-a dracului sa merga bine...dupa de o regleaza merge ok 100km si dupa incepe sa nu se mai accelereze...o pune in bot,cand e motorul rece nu vrea nici moarta sa treaca pe gaz,dar cand o apuca nici cand e cald nu mai vrea sa treaca pe gaz.Nu stiu ce sa-i mai fac..........

Cand e rece motorul nu trece instalatia pe gaz ca asa e conceputa. Du-te pe capul celor de la Nord Service pana o pun la punct. Pe benzina merge bine?
  • pispidenie

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pe benzina merge super....trage super bine motorul.uitasem nici becul ala de la motor nu se stinge DELOC. Ms!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca se aprinde check engine la functionarea pe benzina du-o la un tester sa vezi care e problema. Abia dupa ce o pui la punct bine la functionarea pe benzina poate fi reglata instalatia cum trebuie. Daca se aprinde numai la functionarea pe gaz poate fii fara insemnatate desi o instalatie reglata bine nu ar trebui sa aprinda check engine.
  • pispidenie

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pai dak ii desfac firul acela de la senzorul de pe vibrochen acela de l-au legat la montajul gpl-ului se stinge
  • pispidenie

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
vreau sa spun k are si momente cand merge bine si pe gpl...
de exemplu azi: am plecat de la craiova la dragasani si a mers f bine super bine, la intoarcere, la iesire din dragasani incepu sa nu se mai accelereze sa se inece.crezui k nu mai are gaz, ii facui plinul in slatina(eram in drum spre buftea) si reusii sa mai merg k aprox 5 km dupa care incepu iar sa se inece, la pitesti ii facui iar plinul si nimic, la fel de prost merse. Inrai pe autstrada si nu merge dect dak o acceleram foarte putin mergea pe "miros de gaz" , o dadui p benzina si dupa incercai s-o dau iar p gaz dar se oprea motorul....reusii sa o dau p gaz in mogosoaia si...supriza... p ultimi 7 km merse super....AJUTATI-MA CA MOR DE INIMA!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mie imi facea asa de la sonda lambda. Dar poate merge asa din multe cauze. Fa o verificare pe tester sa vezi daca masina functioneaza bine pe benzina apoi cu rezultatul du-te peste cei de la Nord Service sa o rezolve. E problema lor sa o faca sa mearga cum trebuie. Asa eu iti recomand pe cei de la Alin si Doru Gaz de pe Canal(aproape de spitalul 1). Sunt adevarati profesionisti si au un extraordinar bun simt. Nu stiu insa daca se baga la o masina facuta de concurenta.
  • pispidenie

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sa stii ca nu esti singurul care mi-a recomandat sa merg la alin si doru.merci!
merge perfect pe benzina am pus-o pe tester
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cu placere. La mine au pierdut o zi intreaga sa mi-o puna iar la punct si nu era vina lor. Era apa in gaz. Si nu au acceptat bani nici de o bere. Sunt adevarati profesionisti la reglaje. Adica masina merge impecabil si pe gaz, nu se aprinde check engine, nu se opreste motorul, merge si cu 180-190 fara nici o greata, consum super mic(daca merg la 90 de km/h constant scot si sub 6%). Incearca si la ei desi nu stiu daca se baga la masinile puse la concurenta.
  • dragoshionel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal
sunt nou pe forum si as vrea sa stiu si eu daca se poate monta instalatie gpl secventiala pe motor x 1.6 xel din 98, euro 2.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dragoshionel a scris:motor x 1.6 xel din 98, euro 2.

sigur se poate, ai cateva exemple chiar aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR