Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu am camera,am senzor electromagnetic.Am vazut mai sus ca esti interesat si pentru asta am postat.
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:este acel bip care te informeaza ca sa pus in marsalier!atat....doar un singur bip!
eu am modelul fara display doar cu buzzer..adica bipuri!la inceput bipuia in permanenta acuma a incetat..chiar si daca am obstacol in spate!

Salut. Cred ca acelasi tip de senzor de parcare am si eu ...pe astra mea.
Si am aceeasi problema. De 2 ori am patit : o data a plouat f tare si de pe garaj a picat apa direct pe bara...cred. Si-a revenit in aprox 2 zile.
Acum, de Craciun, mi-a facut la fel dupa ce am fost la spalatorie. Si-a revenit dar acum iar nu merge. Aud doar acel beep Pul pe bord. A rezolvat cineva? stie careva care e cauza?

Multam,
Seara buna
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
azi am spalat masina, afara 10 grade ... au inceput sa mai miste senzorii...care e problema lor? exista vreun contact care se strica... ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai senzor electromagnetic?
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Ai senzor electromagnetic?

pp ca da, este exact cum zicea colegul shaftt24 intr-un post anterior ("este acel bip care te informeaza ca sa pus in marsalier!atat....doar un singur bip!
eu am modelul fara display doar cu buzzer..adica bipuri!la inceput bipuia in permanenta acuma a incetat..chiar si daca am obstacol in spate!")

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu ºtiu ce sã zic. La mine cand a nins, acel sunet s-a auzit continuu, pe perioada in care mergeam inapoi. ªi-a revenit de la sine. In mod normal acel bip semnificã faptul cã sistemul a fost verificat ºi funcþioneazã in parametrii. Mai ai puþinã rãbdare, poate revine ºi la tine.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Nu ºtiu ce sã zic. La mine cand a nins, acel sunet s-a auzit continuu, pe perioada in care mergeam inapoi. ªi-a revenit de la sine. In mod normal acel bip semnificã faptul cã sistemul a fost verificat ºi funcþioneazã in parametrii. Mai ai puþinã rãbdare, poate revine ºi la tine.

m-am cam saturat sa astept. am mai si atins o masina dand cu spatele . recunosc ca de cand am senzori m-am obisnuit f mult cu ei. sunt de mare ajutor, mai ales noaptea (oglinda heliomata = nu vezi nimic)
merci pt raspuns.
ps ; la mine se aude un pâc, apare martorul pe bord (P/\) si atat. senzorii practic nefunctionand.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
respected a scris:ps ; la mine se aude un pâc, apare martorul pe bord (P/\) si atat. senzorii practic nefunctionand.

Ce fel de martor este este acela pe bord?
Ai dreptate, dupã ce te obiºnuieºti cu ei ( senzori ) este mai greu fãrã ei. Ca un sfat: scoate firul de la antenã care intrã in unitatea principalã, dupã care pune firul la loc ºi vezi ce se întâmplã. Poate s-a blocat ºi astfel revine la normal. Numai bine
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
merci pt sfat dar habar n-am care e firul. si sa umblu aiurea poate mai stric ceva...
LE: martorul e facut de mine in paint. sigur e un P ...si ceva liniute
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
respected a scris:merci pt sfat dar habar n-am care e firul. si sa umblu aiurea poate mai stric ceva...
LE: martorul e facut de mine in paint. sigur e un P ...si ceva liniute

Dacã se aprinde acel martor in bord, inseamnã cã ai senzori din fabricã GM. In acest caz nu mai este valabil cea ce þi-am scris mai sus, pentru cã senzorii montaþi in fabrica nu sunt senzori electromagnetici. Cautã un electrician la reprezentanþã ºi vezi pãrerea lui in legãturã cu problema ta. Numai bine.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
merci de sfat.
ideea e ca m-am confruntat de 2 ori cu aceasta problema :
1-a plouat extrem de tare afara : si-a revenit in 1-2 zile2
2-in urma unei spalari , nu au mai mers (de pe 24 dec. Azi, 9 ian, au inceput sa mai mearga ... dar problema persista in 90% dintre cazuri)
as mai astepta , poate-si revin.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
respected a scris:merci de sfat.
ideea e ca m-am confruntat de 2 ori cu aceasta problema :
1-a plouat extrem de tare afara : si-a revenit in 1-2 zile2
2-in urma unei spalari , nu au mai mers (de pe 24 dec. Azi, 9 ian, au inceput sa mai mearga ... dar problema persista in 90% dintre cazuri)

Pãrerea mea este cã problema vine de la senzorii montaþi in bara de protecþie care au avut contact cu apa. Modulul de comandã al senzorilor este montat in interiorul maºinii, deci nu poate intra in contact cu apa. Mergi la electrician sã verifice senzorii. Numai bine.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mascatu a scris:Mda, am urmarit discutia voastra referitoare la senzori, as dori sa-mi pun si eu senzori de parcare, pe spate, mai ales ptr sotie, am gasit pe net dar vad ca sunt ceva probleme cu acesti senzori, ce sfaturi imi puteti da cu referire la achizitionare si montaj? Question Si nu prea am inteles care sunt mai buni cei electromagnetici sau ............. Rolling Eyes In speranta unor raspunsuri si sfaturi , multumesc anticipat.



@mascatu eu am senzor electromagnetic pe care ti-l recomand.Avantajele ar fi montarea usoara/rapida si accesibila oricui(dai bara jos,o speli,degresezi,lipesti banda,faci conectarile conform schemei).In afara de asta la modelul postat de tine,nu am vazut nicaieri ceva reusit.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mda, am rugat un moderator sa stearga posturile mele REPETATE, dar se pare ca mi-a sters tot. @CapellaCt: sa-nteleg ca senzorii care i-am gasit pe net sunt "praf", te rog, sprijina-ma cu un sfat sau un site, ai tai ce marca sunt? . Ms anticipat. Rolling Eyes
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@mascatu nu pot spune ca senzorii la care te referi sunt ²praf² decat din punct de vedere estetic,eu cel putin nu am vazut nicaieri senzori aftermarket montati ²bine².
Posibile probleme si aspecte la care trebuie sa ai grija:nu sunt de culoarea barii,sunt iesiti in exterior,se misca in gauri sau chiar cad,trebuie sa fie pozitionatia corect(inaltime si inclinatie).
Nu vreau sa promovez senzoriul electromagnetic,dar eu am montat si nu am avut nici o problema in afara faptului ca am dat peste cap becurile de la frana/pozitie(pentru ca nu am stiut cum sa-i alimentez corect).
Legat de marca si de unde am cumparat iti spun maine,am cutia in garaj.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@mascatu, ºi eu am montat senzor de parcare electromagnetic ( EPS ). Este simplu de montat, nu trebuie sã gãureºti bara si la preþ cred cã sunt Ok. Dacã ai cârlig de remorcare nu primeºti alarme false. Trebuie sã ºtii cã te avertizeazã doar in momentul in care maºina este in miºcare, dacã opreºti maºina dispare ºi avertizarea ( cei cu ultrasunete te avertizeazã ºi atunci când maºina stã pe loc ). Sunt douã tipuri: cu buzzer ( sunet care se accentueazã in momentul in care te apropii de un obstacol ), precum ºi cu display ( aceºtia au in plus si un mic display cu LED-uri pe care se observã ºi vizual apropierea de un obstacol. Avertizarea incepe pe la 80cm distanþã faþã de orice obstacol, ºi la 15cm ai avertizarea de STOP. Este bine sã fie montat la o inãlþime de 60cm faºã de sol. Uite de unde poþi cumpãra, precum si un mic film despre cum funcþioneazã:
http://www.xenonshop.ro/Sis...ntru-parcare.html
Iar aici poþi vedea cum aratã cel cu display montat pe maºinã:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Dacã vrei mai multe poze, despre montare anunþã-mã.
Aºteaptã sã vezi de unde a cumpãrat ºi colegul @capellaCt, dupã care tu decizi ce este mai bine pentru tine.
Numai bine.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare,
Daca am senzori din fabrica, si unul dintre ei este stricat (asa mi-a zis maiandrei cu ajutorul diagnozei) pot sa-l schimb? sau trebuie tot setul ? trebuie data bara jos?
Un sfat va rog.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
respected a scris:salutare,
Daca am senzori din fabrica, si unul dintre ei este stricat (asa mi-a zis maiandrei cu ajutorul diagnozei) pot sa-l schimb? sau trebuie tot setul ? trebuie data bara jos?
Un sfat va rog.

Poti schimba doar unul. Nu poti lucra fãrã sã dai bara jos: nici nu vezi, nici loc nu ai pentru mânã. Numai bine.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate schimba senzorul si fara sa dai bara jos.Ei sunt fixati in orificiul barei cu niste clipsuri laterale ,ce se gasesc pe senzor.au fost bagati prin presare .Cu ceva mai lat si subtire se scoate senzorul afara si se trag firele atit cit sa se poata schimba .
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@CapellaCt si @Edwin: va multumesc ptr sfaturi, intradevar super tare sistemul, mai ales ca nu treb sa gauresti bara, as dori cateva poze cu montarea displayului, banda adeziva cu senzori am inteles cum se monteaza, cu displayul sunt in "ceata". O intrebare: nu se dezlipesc de pe interiorul barii de la apa (in timp)?
Astept si de la @CapellaCt sa-mi spuna de unde ia cumparat. De aia iubesc eu aceasta comunitate. Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR