Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:In iulie am facut si eu RCA tot la Astra-Uniqa si pot sa confirm ca la ei orice "detaliu" conteaza: mi-am "prelungit" asigurarea la ei (al treilea an consecutiv), nu am "beneficiat" de despagubiri din partea lor, varsta (42), astfel ca la un motor de 1598 cmc am platit 183,20 RON pe 6 luni. Sa nu se inteleaga ca fac reclama, sunt doar multumit de pret (in comparatie cu alte societati de asigurari), nu stiu cum reactioneaza in cazul in care trebuie sa suporte niste despagubiri.

La astra nu se ia in considerare varsta. e doar persoana fizica juritica sau pensionar apoi pe categoria de cilindre. atata
Skip ads

  • bennjamin

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:
bennjamin a scris:Astra cu 305 lei pe jumate si euronis 612.00 Ron pe 12 luni


Multumesc pentru raspuns,am facut vinerea trecuta la Generali cu 304 roni. Castig 1 ron...Ma gandeam ca au urcat mai mult dupa data de 15 noiembrie. Problema ca nu stiu cat iau societatile de asigurari in considerare varsta detinatorului(posesorului de permis)...deoarece fetisoara la care am facut asigurarea intai mi-a spus pretul asigurarii apoi cand m-am hotarat,m-a intrebat varsta. As cam fi de acord cu,"cazierul rutier"de care vorbea Cipiotul mai sus. Rolling Eyes

te-ai gandit vreodata care ar fi cea mai scumpa asigurare la momentul actual pentru masina ta? unii se gandesc ca ce e ieftin nu e bun nu e cazul la noi de asa ceva dar am sa iti spun cat te-ar costa cea mai scumpa asigurare cine stie poate vei avea nevoie vreodata.
Asirom 505.50 Ron pe jumatate de an Si tot Asirom 1033.50 Ron pe un an
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asta n-am inteles-o
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@bennjamin. Nu ma intereseaza care e cea mai scumpa asigurare,caci nu-si vor face niciodata treaba cum trebuie,asa cum nu se face nimic cu banii care ii incaseaza astia pe rovignete si care ar trebui sa se duca in drumurile noastre "bombardate". Scuza-ma,dar asta-i cruntul adevar al tarisoarei in care "supravietuim". Rolling Eyes
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
RCA, banii înainte de reparatia masinii
Marti, 23 Februarie 2010

Soferii vor primi banii aferenti despagubirilor din politele RCA înainte de efectuarea reparatiilor, nu dupa ce masina a iesit din service, ca în prezent, iar cuantumul compensatiilor va fi stabilit de asiguratori în functie de preturile practicate de service-uri, nu în baza propriilor evaluari.
[...]

Sursa: http://www.bzi.ro/rca-banii...ia-masinii-159299
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si-a facut cineva la Carpatica in ultima vreme>?Ma bate gandul sa-mi fac la ei(luand in considerare prafu asta)pt ca la un motor de 1,6 pe un an am gasit cel mai bun pret 372 lei.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iti spun din proprie experienta, daca lovesti pe careva vei fi dat in judecata. Tu personal nu rahatica. Rolling Eyes
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@elegance - dezvolta te rog.Sa inteleg ca ai dat pe cineva in judecata?Si de ce din moment ce eu am un RCA valabil?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Poate nu a fost multumit de despagubire. daca vrei mai mult sau nu ti se da cat face reparatia, diferenta o recuperezi de la vinovat.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
luati-va asigurari de 2 bani..genul carpatica si euroins...(si o sa fac anti-reclama pana ma suspenda si cna-ul..Very Happy)...si ne loviti pe noi , care ne reparam masinile dupa 1 an sau 2 cand se gandesc si astia sa plateasca.....
diferenta e ca pentru 20-30 lei pe an, poti sa ajuti daca ai gresit..sau poti sa-l condamni pe cel pe care l-ai lovit la o asteptare vesnica pana asigurarea ii va plati macar o particica din dauna...
......
sunt poatit..se fac 9 luni de zile..si abia luna asta mi-am recuperat dauna de la una dintre societatile de mai sus(si inaintea mea mai sunt 43 dosare de rand la plata...numai la un service...)...
p.s pentru toti : ai casco si ai lovit masina?..iar societatea de asigurare iti da doar 10% din banii necesari de reparatie?..iti convine?..nu...gandeste-te ca daca iti faci un RCA ieftin..asta il asteapta pe cel care va fi lovit..
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ideea e urmatoarea: vinovatul avea rca la rahatica, si-a recunoscut vina dar rahaticii spun ca accidentul nu a avut loc si nu ma despagubesc. CSA spune ca singura cale e cea juridica. Avocatul imi spune ca procesul cu rahatica ma costa ~10000 lei si dureaza minim 1 an, DAR pot sa chem in instanta zgarcitul care a semnat sub "ma declar vinovat", lucru care ma costa un timbru judiciar. Embarassed Fiind vorba de o paguba relativ mica o sa imi repar masina pe banii fraerului care a facut 5 lei economie la rca, pt. ca se teme de proces...
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am preferat sa-mi fac atat RCA-ul cat si CASCo la alte societati decat Carpatica si Euroins. Decat sa fac economie de cateva sute de lei, mai bine stau linistit. Doamne fereste, pentru ca un accident din vina noastra se poate intampla oricand, sa ii pot da pagubitului o asigurare care sa stiu sigur ca ii poate acoperi dauna, sa nu ii stea masina in service nespemii de ani, pana cand o societate d-asta de doi lei care traieste pentru ca mai mult ca sigur, cineva din interiorul ei, este un sus-pus prin CSA. CSA-ul , oricum a devenit in ultimul timp, din aparatorul asiguratilor, paravanul de manevre al firmelor de asgurari. Deci, oameni buni, atunci cand va faceti asigurarile, tineti cont si de un eveniment care s-ar putea intampla si din vina dvs. Oricum la cele doua societati, mai adaug inca una , care vine tare de tot din urma, este vorba de OMNIASIG. Si sa va spun de ce. Un prieten, CASCO la ei, masina de noua, luata in leasing. Are omul un accident, apeleaza la CASCO. I se deschide dosar de daune, se repara masina, dar la sfarsit stupoare, nu il despagubesc pentru ca masina nu are poze la inspectia de risc. Ce vina are el, el si-a platit ratele la zi, polita CASCO incheiata prin Porsche Broker. Cei de la asigurari i-au transmis ca i se poate plati dosarul in conditia in care nu are foto de la inspectia de rsc, dar ii baga pe gat o fransiza de 1500 euro. Intreb, ce vina are el in toata povestea asta? Intr-o tara normala, i se despagubea dauna, iar asigurarea isi lua banii de la broker. Dar traim in Romanica. Asadar , inainte sa va faceti asigurari e bine sa va informati .
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din ce am priceput pana acum, Astra detine undeva la 70% din politele Casco ale masinilor in leasing. Un amic, passat 2007 in leasing, a primit cateva pietre in farul si semnalizatorul drapta si au trebuit schimbate. Astra are un sistem propriu de achizitionare a pieselor asa ca amicul s-a trezit cu far cu sticla striata si reglaj mecanic si cu alt sistem de prindere. A durat mai mult de o luna pana am reusit sa-i convingem sa ne trimita piese identice cu cele de pe masina, fabricate de Valeo, piese care au ajuns abia din a treia incercare. In final semnalizatorul a fost pus cel din tura 2 fabricatie Hella, pentru ca cel de la Valeo era galben iar pe masina erau semnalizatoare albe.
Norocul nostru a fost faptul ca seful de la achizitii piese a raspuns nervos la emailul prin care serviceul anunta refuzul montarii primelor piese (raspuns care a juns la mine prin bunavointa inginerului de la service) si combinat cu timpul lung, o plangere la CSA insemna amenda pentru Astra si pierderea postului pentru el asa ca in final ne-a trimis ce am vrut.
Doar ca exemplu, farul TIC trimis initial costa sub 300 lei iar cel Valeo aproape 1.900 lei. Intelegeti care a fost criteriul de selectie? Si era pe CASCO.
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
suntem romani si asta ne ocupa tot timpul . daca intelegeti ce vreau sa spun ...
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Postez aici, pt a nu mai deschide alt topic; voi ce parere aveti despre asigurarile RCA online?
Recunosc, am facut destule tranzactii online, insa aici m-am cam blocat si spun asta, intrucat am gasit un site cu asigurari RCA unde, in urma calculelor facute imi iese valoarea de 235 lei/an, comparativ cu alte oferte, niciuna sub 300 lei.
Nu stiu daca este indicat sa dau site`ul, desi pe mine m-ar ajuta f mult sa va dati cu parerea legat de autenticitatea ofertelor de pe el Wink.

PS Rog totusi un moderator pt a-mi muta postul catre altul dedicat asigurarilor RCA, pt a nu se considera ca se induce o nota de neseriozitate acestor asigurari online (vezi titlul topicului).
Multumesc.

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu fac selectia on line..sunt mai multe site-uri si apoi merg la asigurator la sucursala...cu o marja de maxim 10-15 lei se incadreaza valorile de pe site cu cele de la sucursala. Mai nou, fac pe brokerul pt prieteni in acelasi mod.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Liviu, asta ar fi site-ul: http://www.asigura.ro/
Sper ca nu se considera reclama.
  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
umbla zvonul prin targ ca Astra este aproape ,.......... foarte aproape de faliment, aviz amatorilor
  • RUO_LET

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2010

  • Mesaj Privat
oricum astra nu platea la timp si cat trebuie nici cand nu era aproape de faliment
si euroins e la fel de bun platnic
ce e cel mai frumos e ca daca ai rca la niste asiguratori "seriosi" care nu platesc pagubitului e posibil ca respectivul sa te dea in judecata si sa platesti din buzunar
trendul la asiguratori a fost la fel la toti in ultimii ani, cei care au cel mai ieftin rca de pe piata dau faliment dupa 1-2 ani...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am un coleg care a fost lovit de un altul asigurat la Rahatica. Azi a primit raspuns negativ la dosar. Motivul? Daunele de la masina lui sunt prea mari fata de daunele de la masina celui care l-a lovit. Asta dupa ce prima oara i-au spus ca spoilerul fatza se lipeste fara probleme. Evident, urmeaza sa-l dea in judecata pe omul vinovat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR