Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pana la bannere,ia sa pun io lista de cumparaturi.Specific ca de restul pana la 2290 RON,am luat o pizza,2 sticle suc si o apa plata la urmatorii baieti ce mi-au fost de cel mai mare ajutor:m1sh,vladutzz,mariusgmg(maine ni se alatura colegul nostru george_fusneica).Maine asigur eu bautura racoritoare Smile .Multumesc din nou sotiei lui mariusgmg...a intrat si ea in hora noastra,precum si d-nului moderator popescu iuliancare nu a venit cu mana goala(a adaugat la zestrea de saci cu haine si el vreo 3).Maine primesc prin curierat,vreo 6 saci de la eduard33 si o suma de bani ptr.etapa a doua a actiunii noastre de ajutorare a sinistratilor de la inundatii.Si banii lui xcuseme sunt pe drum,asa ca ajutati-va colegi dragi semenii...Fii OM,printre oameni.Maine ma intalnesc cu parintele catalin-iasi ce ne va asigura transportul ajutoarelor in jurul orei 11.30-11.45 la Old Time si purcedem catre autoutilitara.Daca aveti nelamuriri asupra listei,veniti la Iasi si dati-mi o "mama de bataie" Surprised ...Doamne ajuta!

Iata lista de cumparaturi mai jos cu specificatia ca ne-au iesit 58 pachete care vor ajunge maine la sinistrati.

Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru efort baieti!
Bravos!
Eu maine va ajut cu drag, m-am invoit sa plec de la serviciu mai repede si am schimbat tura.
As fi mers si eu azi la cumparaturi dar serviciul nu m-a lasat....
Maine revin cu fotografii (era sa uit sa pun acumulatorul la incarcat)
Noapte buna Romania!
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Respect, ma inclin in fata dumneavoastra, Domnilor!
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La sfarsitul lunii septembrie,poate sa se incline si sa-ti ofere respect YuriRO,alt coleg de pe forum.Ptr.ca vom mai organiza un transport in zonele sinistrate.Asa ca...start etapa 2.Eu voi lipsi de pe forum in perioada 08.08.2008 pana pe 14.08.2008(merg la munca campului,sa-mi ajut socrii) si 18.08.2008 pana pe 24.08.2008(plecat la Opel fest-Paltinis),rog colegii ce fac donatii sa-mi trimita un mail la adresa grigsor@yahoo.com cu dovada donatiei(un scan al chitantei de depunere),inclusiv cu numele userului pe forum.

Aici se fac depuneri,de preferat sucursale si agentii BRD:Ajutor sinistrati-Titular cont:Grigore Sorin-cont RO42BRDE240SV03577452400 .Rog la completarea formularului de alimentare cont a se scrie numele depunatorului.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu chiu,cu vai...cu aventuri(eduard33 stie),am reusit sa intru in posesia sacilor cu haine de la Bucuresti.Multumim baietilor ptr.pachete...In acelasi timp,au sosit si banii primului coleg care intra in etapa 2 de ajutorare a sinistratilor de la inundatii,deci lista ramane deschisa:
1.Sorin Sandu (B)-50 ron;
O sa centralizez lista la finalul campaniei noastre(etapa 2) cu toata lumea ce a depus bani in cont.
Total donatii:08.08.2008,ora 10.00--Etapa 2---50 RON.Aici se fac depuneri,de preferat sucursale si agentii BRD:Ajutor sinistrati-Titular cont:Grigore Sorin-cont RO42BRDE240SV03577452400 .Rog la completarea formularului de alimentare cont a se scrie numele depunatorului.
In 2 ore plecam spre Rachiteni...Doamne ajuta!
  • sebyboy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bravooo fratilorrr,la pompieri da-mi 10 ron/om in toata tara.si aia is ceva,daca ne gandim ca suntem mii de pompieri in romania.
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: din Alexandria cui pot trimite si eu un pachet? Sau daca vin personal in Bucuresti, cu cine ma pot intalni, pt a da un pachet si o suma de bani?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu m-am intilnit dimineata cu Catalin in service, eu cu tablaria la Tico si el cu revizia de am mai aflat noutati. A doua oara m-am intilnit cu el la tribunal, am lasat la el 50lei pentru carburant sau daca nu trebuie ii veti folosi pentru etapa 2...ai mina libera Sorin.
Imi pare rau ca nu m-am gindit sa va dau camera, o filmare de calitate se putea folosi pe viitor in diverse scopuri Wink . Pina acum va admir cum va organizati si imi cer scuze dar nu va pot ajuta, abia au terminat baietii de tras tabla si de chituit in mare, de acum trebuie sa ma mai joc eu cu slefuit, chituit adincituri mici, iar slefuit, sprit-chit etc...ce sa fac, fara masina sunt mort.

Revenind la subiect, ce am facut noi este punctual si exact, altii string bani care nu stii cum sunt gestionati si cheltuiti, ajutoare perisabile care stau in soare, se acorda dupa diverse criterii....
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am ajuns acasa! deocamdata atasez cateva poze facute cu telefonul meu. Detalii mai tarziu pentru ca acum sunt destul de obosit.
Nu e nici o problema Dan, l-am avut pe Marshall cu noi cu camera lui video. A filmat destul de mult.








Alte poze vor veni si de la ceilalti colegi de suferinta. Very Happy
  • catalin-iasi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De la ceilalti colegi de suferinta, am sa va rog sa-mi trimiteti si mie fotografii pentru ca eu am lasat camera mea langa usa la plecare.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
28KKZ a scris:Am si eu o intrebare: din Alexandria cui pot trimite si eu un pachet? Sau daca vin personal in Bucuresti, cu cine ma pot intalni, pt a da un pachet si o suma de bani?


eu strang pachete pt a le trimite apoi la baietii de la Iasi...ma gasesti zilnic la munca intre orele 9-19...0721.883.855 / 0743.085.554

toate bune
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu,ii las pe baieti sa se desfasoare,am si eu,dar nu multe poze...veti avea filmuletul promis facut de colegul nostru Marshall...insa omul e obosit si mai pleaca si maine dimineata la mare.Putintica rabdare cu filmul.Dane,am luat motorina din banii ce i-ai trimis prin catalin-iasi...vorbeste cu vladutzz...sambata la intalnire,deci au fost folositi la etapa 1 cu ajutorarea sinistratilor din Moldova.
Etapa 2 de ajutorare a sinistratilor de la inundatii,deci lista ramane deschisa:
1.Sorin Sandu (B)-50 ron;
2.xcuseme (IS)-97 RON...
O sa centralizez lista la finalul campaniei noastre(etapa 2) cu toata lumea ce a depus bani in cont.
Total donatii:08.08.2008,ora 22.30--Etapa 2---147 RON.Aici se fac depuneri,de preferat sucursale si agentii BRD:Ajutor sinistrati-Titular cont:Grigore Sorin-cont RO42BRDE240SV03577452400 .Rog la completarea formularului de alimentare cont a se scrie numele depunatorului.
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dragon Warrior a scris:Ati vazut la televizor ca guvernul a vrut sa ia containerele pe care le-au dat sinistratilor de acum 3 ani sa le trimita in Moldova sinistratilor de acum? Evident ca nu vroiau sa le ia containerele si sa ii lase pe drumuri pe cei care locuiau in ele. Au construit case noi pentru acei sinistrati.

Ati vazut ca NIMENI din acel sat nu vroia sa dea containerul? Amenintau ca le dau foc daca vin autoritatile sa le ia? Ca li s-au marit familiile si ca au nevoie de suprafata locativa mai mare? Adica unii nu au dupa ce bea apa, sunt in pericol sa faca toate bolile din lume, dorm in corturi ale armatei si altii au nevoie de suprafata locativa mai mare. Sa nu iti vina sa vomiti?

Acum 3 ani nu am donat nimic pentru acei sinistrati, dar daca as fi donat, acum mi-ar fi parut rau ca am ajutat astfel de animale.

Asadar, ma abtin de la donatii.


imi pare rau sa iti spun, dar am vaga impresie ca se va ajunge tot pe acolo.
lumea daca e moca vrea, indiferent ca e sau nu sinistrata.

poveste adevarata. intr-un pachet desfacut pe acolo am gasit o pereche de pantofi carpiti, lipiti, cu cuie, cu tabane partia din fete de masa.. in fine, jalnici. le-am spus oamenilor sa mearga la porti pentru ca vom ajunge la ei. am cedat la un barbat care se tot tine dupa noi, m-am gandit ca-i dau ceva si va pleca la el la poarta. am gasit pantofii de mai sus. i-am dat sa-i probeze, omul vroia un 43.. nu i-au venit. o femeie de langa el mi-a spus ca ar avea nevoie de o pereche de pantofi marimea 40, am vrut sa i-ii dau ei, dar o alta mi i-a smuls din mana. foarte razvratita. am incercat sa-i explic femeii ca ma rugase cealalta doamna de pantofii respectivi. agresiva si aproape vulgara, ma gandeam ca-mi iau si o palma imi zicea ca aia sunt ai iei.. i-am luat din mana si i-am pus inapoi in masina, i-am spus ca pentru ea data viitoare.. s-a suparat si a plecat. si a fost foarte bine asa.

prima casa la care am fost.. ne-am pacalit. avea masina de pompieri in fata curtii. n-am vazut de departe, dar doar ii scoteau apa din fantana. casa era ok. in fine.. in avantul nostru i-am dat alimentele cu care eram pregatiti si ii spuneam ca daca le vrea si are nevoie sa le primeasca. la fel daca are nevoie sa vina pana la masina pentru niste haine. a venit, nu i-a fost rusine sa ia diverse lucruri, i-am dat, ca doa avea nevoie... la vreo 20-30 minute a trecut pe langa noi la volanul unui audi a4 avant aprox. 2003, cu numere rosii de neamt.
am ramas masca. si i-am repetat de 10 ori.. "doamna.. daca aveti nevoie, pentru ca sunt altii care au nevoie"

ce am vazut prin toate satele prin care am trecut (vor aparea si poze pe net).. undeva prin centru, hainele intinse pe jos pe o tarla, sau in curtea unei gradinite.. pe jos. lumea nu prea isi mai lua nimic, se jucau copiii cu ele. va dati seama, le calcau in picioare.

la iesirea dintr-un sat, pe drumul inspre europeana, pe dreapta intr-un boschete, aruncat aproape un sac de haine si vreo doua carucioare pentru copii

alta .. "doamna, daca aveti nevoie de ceva spuneti" ... doamna "da' sa fie ceva bun.. aa.. asta nu-mi place.. asta nu-i buna.. asta n-o vreau"
alta .. eram cu spatele cand am auzit... "matale ai luat ceva azi" .. doamna respectiva "nu.. nimic".. s-a pricopsit femeia cu un sac de haine, cand m-am intors si am vazut-o, mi-am amintit ca mai devreme venise cu sacul ei sa ia alimentele.. era pregatita, si mai luase un sac de haune tot atunci cand luase si alimentele.. era deja plecata, nu m-am mai dus dupa ea.


concluzia mea, poate nu e cea mai buna dar e ce as face eu, puteti sa ma acuzati de orice, nu ma intereseaza, dar daca vreti sa stiti ca nu ati contribuit la un foc de tabara: NU MAI TRIMITETI HAINE. cel putin nu pentru sinistratii de tura asta.
puneti-le undeva, si vor mai fi altii care poate vor avea nevoie intr-adevar de ele.

am vazut 3 sate, rachiteni.. cel mai mediatizat, era cel mai putin afectat acum cand am fost noi.
sunt sigur ca si in celelalte s-au mai linistit treburile.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cam ce a fost v-a povestit pe scurt si m1sh. O cronica mai mare s-ar putea sa vina din partea lui george_fusneica.
Am ajuns la Rachiteni, cea mai mediatizata localitate de catre posturile noastre tari de televiziune, unde era pace si bune toate. Nu parea deloc un sat sinistrat. In majoritate erau chiar vile cu un etaj Exclamation Iar preotul din sat ne-a spus ca ei nu au fost afectati asa de tare. Undeva la marginea satului cica ar fi fost inundate 2, 3 case. Tot de preotul satului am fost indrumati catre Buruienesti, ca ei au fost afectati mai tare. Bravo lui! Nici la Buruienesti nu era mare lucru, vreo 2, 3 case mai darapanate. Cel putin atatea am vazut noi. Am continuat catre urmatoarea localitate - Rotunda. Aici, intradevar, apa a fost in unele locuri chiar pana la gat. Se vedeau urmele pe gardurile oamenilor. Am gasit si case daramate. Precizez ca s-au daramat in general casele construite din chirpici (caramizi de lut, pentru cei ce nu stiu). Despre cum s-au impartit pachetele a scris si colegul nostru m1sh mai sus.
Atasez o poza cu pozitia aproximativa a localitatilor unde am fost:


  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Embarassed marius.. sa nu se inteleaga ca am impartit la cei neafectati.. ai grija ce spui Razz
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu as spune la fel Rolling Eyes ,cred ca sunteti satuli de vorbele mele.Il rugam pe George sa sintetizeze,asa cum ne-a promis aseara. Wink

LE:Si nu uita George,vreau si eu poza de grup a acestor baieti minunati ce m-au insotit ieri si au ajutat la impartirea pachetelor.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Oare dece nu ma mir de nimic.
Totul este un mare circ. Mass media si in special televiziunile sunt in aceasta goana permanenta dupa senzational. Totul este ralatat de la fata locului cu un dramatism iesit din comun... Pur si simplu storc audienta din orice. Dupa care au profitat cei din politica. S-au dus la fata locului si si-au facut campanie..etc.. Iar oamenii... no comment. Ne meritam soarta... cu totii.


mariusgmg a scris:Cam ce a fost v-a povestit pe scurt si m1sh. O cronica mai mare s-ar putea sa vina din partea lui george_fusneica.
Am ajuns la Rachiteni, cea mai mediatizata localitate de catre posturile noastre tari de televiziune, unde era pace si bune toate. Nu parea deloc un sat sinistrat. In majoritate erau chiar vile cu un etaj Exclamation Iar preotul din sat ne-a spus ca ei nu au fost afectati asa de tare. Undeva la marginea satului cica ar fi fost inundate 2, 3 case. Tot de preotul satului am fost indrumati catre Buruienesti, ca ei au fost afectati mai tare. Bravo lui! Nici la Buruienesti nu era mare lucru, vreo 2, 3 case mai darapanate. Cel putin atatea am vazut noi. Am continuat catre urmatoarea localitate - Rotunda. Aici, intradevar, apa a fost in unele locuri chiar pana la gat. Se vedeau urmele pe gardurile oamenilor. Am gasit si case daramate. Precizez ca s-au daramat in general casele construite din chirpici (caramizi de lut, pentru cei ce nu stiu). Despre cum s-au impartit pachetele a scris si colegul nostru m1sh mai sus.

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Noi toti am plecat de la premiza ca aceste inundatii au facut ravagii (cel putin conform imaginilor si spuselor de pe mass-media) si ne-am mobilizat si am actionat ca atare. Asta demonstreaza calitatea multor membrii de pe acest forum de a fi OAMENI. Cu realitatea s-au intalnit colegii nostri atunci cand au mers la fata locului. Faptul ca cei catre care ne-am indreptat bunavointa si munca noastra nu stiu sa o aprecieze, nu umbreste cu nimic actiunea noastra, ba din contra. Cum spuneau unii dintre noi , ne meritam soarta, 40 ani de comunism au reusit sa dezumanizeze o natie, sa ii faca sa astepte mura-n gura, iar cand li se da ceva sa faca mofturi. Poporul asta (nu generatia noastra- 30-40 ani) e invatat cu nemunca si cu primitul de bunuri necuvenite, si acest lucru ar trebui in mintea lor sa fie o stare de fapt. M-a socat o fotografie pe net in care barbati in toata puterea stateau in fata carciumei cu bautura in mana in apa pana la genunchi. Daca nu ar fi cativa prieteni, cativa prieteni de pe forum, as incepe sa imi fac bagajele pentru plecare din aceasta tara. Aproape ca mi se pare ca suntem condamnati la saracie datorita atitudinii acestui popor vis-a-vis de munca. Lasand frustrarile mele deoparte, nu pot decat sa ma plec in fata colegilor nostri care au dus greul acestei campanii, si sa le multumesc pt faptul ca datorita oamenilor ca ei nu ne-am pierdut speranta.
CU STIMA - IULIAN
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
revin in aproximativ jumatate de ora atat cu fotografii cat si cu cateva opinii personale.
scuze de intarziere, aseara eram frant(baietii stiu), si azi am fost la munca.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poza cu cei care am participat.... de la stanga la dreapta : Mariusgmg,Uragan,Marshall,Vladutzz, Cristi (teatrul Bon-Ton) , george_fusneica , catalin-iasi, si in fata noastra, m1sh

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Sunteti de acord cu o mica contributie la ajutorarea sinistratilor de pe urma inundatiilor?
Da,sunt de acord(cu fapta nu doar cu vorbe). 71%
Nu stiu ce sa spun. 18%
Nu sunt de acord. 10%
127 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR