Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Tony, statiunea Ranca are 3 partii din care una este cu nocturna (vezi pozele). Conditii? Dar ce ii lipseste dupa parerea ta? Uita-te la al 5-lea rand, a 4-a poza este Ratrak-ul cu care niveleaza partia. Nu cred ca oricine are asa ceva.


Ii lipsesc partiile cu dificultate mare. Nu poti spune ca delusorul ala ii da senzatii unui alpinist inrait Laughing
PS: Ratrak-uri au multe statiuni din tara.
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am ajuns si eu la Ranca, cu gand sa trec de statiune si sa urc cat pot, dar drumul nu era dezapezit si mi-a fost cam greu.
Atasez si cateva poze.


Ultima modificare facuta de chiriacdnt la Dum 28 Mar, 2010 12:08 am, modificat de 3 ori in total
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Zapada este foarte mare la Ranca si drumul pe Transalpina cred ca v-a fi practicabil prin mai.Sper sa parcurg tot drumul la vara in concediu.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dupa cum se vede in foto, zapada este de peste 2 m in zona drumului...cred ca nici un auto cu roti nu trece dincolo...
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa este pe langa noi a trecut doar un ATV cu senile.
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare.a venit primavara,mai stie cineva cum e transalpina la momentul actual?ceva asfaltari,s-a mai lucrat e mai usor de parcurs.?
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dacã e mai uºor de parcurs nu mai e la fel de interesant din punctul meu de vedere. L-am fãcut pe vremea când punea ceva probleme, acum câþiva ani, nu cu cine ºtie ce maºinã, dar 4x4, un subaru cu jante pe 17" ºi suspensie sport. Am prins o furtunã de nu vedeam pe unde merg, mã mir cã nu m-am rãtãcit.

E destul de spectaculos ºi de la Obârºie spre Petroºani, am fost cu X3-ul, erau niºte stânci pe ºosea cãzute, mai mari decât maºina, dar ºi spre Sebeº. Ba chiar prin munþi se poate ajunge ºi la Pãltiniº (Sibiu), drumuri deosebit de frumoase, pt. aventurieri.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
lica 18 a scris:salutare.a venit primavara,mai stie cineva cum e transalpina la momentul actual?ceva asfaltari,s-a mai lucrat e mai usor de parcurs.?

O sa incerc eu sa ajung weekend-ul viitor. Nu o sa am deloc masina potrivita pentru asta dar vad eu atunci ce o sa iasa. Laughing
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut ,
intre 19-26 iulie ( nu stiu exact) am planificat sa fac acest traseu fantastic, toata Transalpina inclusiv intre Vidra si Voineasa, urcare la Ranca si pestera Muierii, dar cel mai important este daca a fost careva de aici de pe forum pe Strategica.
Eu voi pleca cu o Zafira si cu inca vreo 2 perechi de prieteni care au masini mici .
Legenda:
Albastru = Transalpina
Negru = Strategica
Rosu = Drumul Ciunget - Galbenul (candva a fost asfaltat)
Galben = Petrimanu - Polovragi (drum forestier mai usor decat Transalpina)


  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cate vad e pe creasta traseul. Sigur e drum pe acolo? Laughing
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca am intrebat , inseamna ca am si studiat treaba.
daca transfagarasanul este de 9 , trans-alpina de 10 iar acest traseu merita cu brio un 10+.
trebuie specificat faptul ca acest traseu nu este deloc asfaltat , in proportie de 90% fiind forestier.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Strategica cu masini mici nu se poate face decat dintr-un singur sens: Transalpina - Valea Macesului (Voineasa). Invers e aproape imposibil.
Atentie ca la un moment dat treceti prin curtea (stana?) a unui om. Aveti grija sa inchideti portile dupa ce treceti si atentie si la caini.
Daca ploua nu are rost sa intrati pe Strategica, indiferent de sens.
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
deci....
daca dinspre valea macesului nu se poate urca ,atunci cum se poate cobara din sens invers ?
tu ai facut acest traseu , cu ce masina ?
eu am citit multe discutii despre aceste trasee dar ma interesa daca a fost careva cu masina cat de cat mica la garda ( model zafira)pe acest traseu.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut toate traseele mentionate de tine cu masina din avatar (vezi Garajul meu).
Cea mai mica masina din grup a fost un Suzuki Ignis, care are distanta intre punti destul de mica si a constituit un avantaj, dar a avut si un sofer iscusit. Pe uscat poti cobora spre Valea Macesului, dar e greu de urcat (la coborare franezi cu 4 roti, la urcare tragi doar cu una si cateodata cu doua.
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am vazut niste imagini-poze facute acolo (valea macesului) dar am crezut ca nu o fi dracul asa de negru .
ce te-a fascinat in acest traseu ? este ceva deosebit ? merita intradevar vazut-facut ?
multumesc !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Peisajele sunt superbe, dar sa prinzi vreme frumoasa. Noi am avut un ghid foarte bun (Domnul Lazar de la Pensiunea Lazar) care cunoaste toata zona foarte bine. De altfel organizeaza astfel de trasee si are capacitatea de a aprecia daca o masina e capabila sau nu sa faca un anumit traseu, adica nu-si bate joc de tine. Daca imi trimiti adresa de e-mail iti trimit niste poze pe tranfer.ro.
  • nicu25

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost si eu acum 3 ani pe acest drum cu un golf 4 masina de la firma...
Eram prin Tg.jiu si studiam harta si am vazut eu un drum mai izolat care mergea prin munti catre sebes ...si am zis hai sa mergem pe acolo...
totol ok pana la obarsia lotrului...dupa care sa te tii bine.....dispare asfaltul, apare un drum forestier garnisit cu diverse gropi, santuri si alte cele, plus ca nu-i deloc populat si astepti ceva timp sa intalnesti pe cineva....Zona fara semnal pe orange/cosmote( cel putin acum 3ani)Faze haioase cand te intalneai cu cineva de pe contarasens eu sofer cu fata picata el asemenea si ne intrebam fiecare ...mai e mult pana la asfalt...
O sa dati de cateva exploatari forestiere mai mult sau mai putin legale ..Camioane care cara busteni si circula cu mare viteza (de fapt cred ca astia au o mare parte de vina pt degradarea drumului)....
Concluize : 40 km in 4 ore si o gramada de emotii.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Intre timp s-au mai schimbat lucrurile, s-au apucat de asfaltat.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am fost saptamana trecuta din nou...drumul arata din ce in ce mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR