Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Numai daca umbli la bielete sau capete de bara.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
din suruburile care prind amotizorul de fuzeta se regleaza unghiul de cadere a rotii. inainte sa desfaci, traseaza cu un ac de trasat pozitiile suruburilor respective.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi Smile
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Pana acum cateva zile aveam si eu aceasi trosnitura cand faceam stanga-dreapta de volan si nu imi dadeam seama de la ce poate fi.Am fost la service si, pe linga bielete, capete de bara etc, am schimbat si flansele la amortizoare cu tot cu rulmenti.Din acel moment nu se mai aude nimic, nu mai trosneste si cred ca totul era de la flanse.
Skip ads

  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, asta inclin sa cred si eu ca ar fi problema lui. iar cu unghiul de cadere al rotii , stiu sigur ca la unele modele de opel gaurile sunt ovale pentru reglaj, iar la altele nu. Totusi este bine de facut un semn la pozitia initiala a suruburilor, preventiv.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca e sa fie flansele cu rulmentii, vre-o idee de unde as putea cumpara sau de ce firma?
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca esti din Valcea, deci de-al meu......eu le-am cumparat din Bucuresti si m-au costat 180 lei flansele si rulmentii.La valcea este un magazin apropate de strada 1 Mai , chiar vis a vis de restaurantul Nuica linga mall.

Sper sa te fi ajutat, daca nu te descurci, poate ne vedem cand vin la Valcea.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mersi mult Smile da gasesc eu magazinul Razz. Macar stiu si pretul si zici ca firma nu prea conteaza da? Bun, atunci am sa le schimb cat mai curand. Si la Valcea... cand ajung Razz ca-s cu faculta in Bucuresti. Merci inca o data.
Skip ads

  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salutare..scuze ca ma bag peste topicul tau dar am si eu o problema ...cand stau pe loc sau la viteza de 10km cand trag stanga sau dreapta de volan se aude un trosnet finut dar nu se simte la pedala , daca trag mai repede de volan nu se mai aude...aveti careva o idee de la ce se aude ?
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Uleiul hidraulic este totuna cu cel servo.Poate fii de culoare rosie sau verde functie de aditivul din compozitie si functie de fabricant.
Lichidele DOT3 sau DOT4 sunt lichide de frina care nu au nimic cu uleiurile servo sau hidraulice.
Deci pentru directie se folosesc uleiuri servo.Una este sa faci completare alta e sa-l schimbi.
Completarea o faci cu acelasi tip de ulei care a fost in circuit .
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
simeontimplaru a scris:Uleiul hidraulic este totuna cu cel servo.

Cel de servodirectie e ATF, pe cand cel hidraulic e H. Eu zic ca nu-i totuna.
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ieri si eu am patit cu Corsa mea (10.000km) la fel ca si CatalinE. Volanul atunci cind il invirt face un trrrrr ca jucariile alea cu cheitza atunci cind le invirti cheitza. Catalin, ti-ai rezolvat problema? Ce era? La mine volanul se invirte usor, dar zgomotul ala e sinistru.
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Scriu si eu tot aici sa nu mai deschid un alt toping:
cand misc de volan stanga su dreapta se aude un trosnit la un interval egal de timp, ceva de genu toc toc toc. Am desfacut masca de la volan si vinovata pentru zgomot e piesa incercuita. Ce rol are ea si cum se schimba ca ma enerveaza?

  • opel23

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am un opel astra din 2002.avea o mica bataie cand l-am luat.acum dupa un an bataia s-a amplificat foarte tare.se manifesta la viteza mica atunci cand misc volanul si se transmite mai tare in schimbator,deci pe langa zgomotul deranjant se si simte in schimbator si putin in volan.din intamplare am miscat axul volanului de sub bord si am descoperit ca are un joc si pe plan sonor e acelas tip de bataie.am demontat crucile cardanice dar sunt neafectate.ati putea sa-mi spuneti cam ce altceva ar putea fi?va multumesc anticipat.
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Caseta de directie nu se verifica niciodata asa cum fac "supermecanicii" nostri, cu masina ridicata pe elevator. Caseta are sistemul pinion cremaliera si daca pe elevator tragi cu putere de bielele de directie stanga-dreapta, caseta are joc pentru ca asa e normal sa fie (se misca cu tot cu roti).
Caseta de deirectie se verifica cu masina lasata jos pe rampa si mecanicul sa traga de bielete stanga dreapta. In cazul in care in felul acesta se percepe joc (rotile nu se mai misca, stand pe sol), dar numai daca eliminati si posibilitatea de a avea joc in bieletele de directie si capetele de bara, atunci puteti spune ca e caseta stricata. Daca, in schimb pierdeti ulei din borcanul servodirectiei, aveti probleme cu garniturile de etansare ulei din caseta servo.
Pentru vladonero:
Schimba bieletele antiruliu.
  • stechinno

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 1993 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am mai auzit asemanator la masini asa ceva,dar era doar la volan si era vorba despre bucse,poate te ajuta,daca nu sa ma scuzi ca te-am derutat
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica articulatiile. Bucsi, capete de bara si pivoti (verifica tampoane motor si cutie).
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Este vorba de cooana de directie. S-au mai scris 20 de topicuri pe tema asta da si tu o cautare si sigur vei gasi rezolvarea.
Schimbarea coloanei .
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Un coleg de forum chiar a reusit repararea ei. Munca de chinez batran. Iti trebuie mult tupeu si rabdare. Cauta si vei gasi rezolvarea problemei.
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ceva similar am patit si eu sa iti spun ce era la mine era din cauza jantelor cum le am schimbat bataia a disparut sfatul meu este sa contactezi un mecanic bun pe care sa il ti nu sa ii schimbi ca pe ciorap ca se alege praful de masina ta nu uita ca fiecare om are pareri diferite si din gena noastra ne place sa il contrazicem pe cel care a lucrat inainte Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR