Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • calinfilefree

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
0724.942733
Skip ads

  • calinfilefree

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am folosti metoda aceasta ieftina, deoarece nu ma prea tine bugetul, cat o merge o merge, dupa aia mai dau la nea mecanicu 50 de lei si 6 lei pe bucsa
  • calinfilefree

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pentru cei din buzau problema e ca si rezolvata, cu casetele varianta mecanica
  • marady

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma poti ajuta si pe mine cu un nr de tel al mecanicului care ti-a montat tie bucsa?
Sebi_Marius a scris:Intr-adevar, am luat solutia de pe acel forum pt ca mi-a fost un pic lene sa o mai scriu(sper sa fiu iertat). Imi este foarte greu sa-ti spun de la ce model de dacie am luat bucsa pt ca am fost prea bucuros ca scap ieftin ca sa mai intreb. M-am dus la primul magazin de piese auto si am cerut cum mi-a zis nenea mecanicul: bucsa de caseta de directie de dacie. Eu cred ca e vorba de dacia clasica. Oricum, pretul ei este in jur de 40-50000, poate a mai crescut un pic. Nu te gandi la Logan! Cred ca atat berlina cat si dacia nova au cam aceeasi caseta de directie. Si cred ca si supernovele fara servo...
Masina mea are servo si e servoelectrica(adica EPS), deci merge fara probleme. Poti sa-mi dai PM daca vrei neaparat numarul mecanicului de acolo. Sunt sigur insa ca orice mecanic istet poate sa-ti faca lucrarea.

Skip ads

  • calinfilefree

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pai, vreau sa te ajut, deocamdata nu am mumarul de telefon , dar fac rost de el,parerea mea e ca nustiu daca te ajuta cu ceva asta, parerea mea e sa l suni sa vorbesti cu ei ptr o eventuala progrmare pentru reparatia casetei, asta daca ne am inteles bine cu caseta
mecanica
corsa 2001

cam astea ar fi conditiile principale si ceva banii( zic eu ptr tine .200 maxim 300 lei) zic ca e bine la criza asta de solutii. Very Happy
  • marady

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai asta vreau sa fac, sa il sun pe mecanicul care ti-a rezolvat tie problema. Eu am vorbit cu un mecanic si i-am spus de solutia data de tine, insa n-a parut prea incantat si a zis k nu se poate. Nu vreau sa insist, prefer sa merg la cineva care s-a mai bagat in asha ceva si care are mai mult curaj. Daca poti sa faci rost de nr de tel al mecanicului si sa mi-l dai, iti raman dator. Mersi!
calinfilefree a scris:pai, vreau sa te ajut, deocamdata nu am mumarul de telefon , dar fac rost de el,parerea mea e ca nustiu daca te ajuta cu ceva asta, parerea mea e sa l suni sa vorbesti cu ei ptr o eventuala progrmare pentru reparatia casetei, asta daca ne am inteles bine cu caseta
mecanica
corsa 2001

cam astea ar fi conditiile principale si ceva banii( zic eu ptr tine .200 maxim 300 lei) zic ca e bine la criza asta de solutii. Very Happy

  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Parca incepe si caseta mea sa dea semne de oboseala la 102000km, la gropi mai pronuntate parca zdrangane si daca fac stanga drepta repede stand pe loc parca simt ca are putin joc. La partea cu troncaneala mai am de schimba si bieletele de la bara stabilizatoare impreuna cu bucsele,s-ar putea sa se mai atenueze zgomotul produs.
P.S. Daca va trancane verificati acea cruce cadranica(sau cum ii zice) de sub volan,cea care coboara la caseta de directi sa nu fie slabita,cand am cumparat masina facea urat de tot,si era de acolo,au strans un surub si s-a rezolvat, liniste deplina.Numai bine
  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In legatura cu bucsele astea de dacie (zicea cineva mai sus ca nu se potriveste) vedeti ca sunt de marimi diferite. Scrie pe ele un numar de la 0 la 3 (3 este cea mai larga).Difera diametrul interior, cel exterior e acelasi.Eu le am pe toate si dupa ce se mai imbunatateste vremea asta o sa merg la mecanic sa vad care se potriveste. Daca nu merge nici una o sa masor cotele si o sa rezolvam odata pentru totdeauna problema asta
Skip ads

  • marady

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si daca ai un mecanic iscusit, sa ni-l imprumuti si noua...Very Happy
popa alin a scris:In legatura cu bucsele astea de dacie (zicea cineva mai sus ca nu se potriveste) vedeti ca sunt de marimi diferite. Scrie pe ele un numar de la 0 la 3 (3 este cea mai larga).Difera diametrul interior, cel exterior e acelasi.Eu le am pe toate si dupa ce se mai imbunatateste vremea asta o sa merg la mecanic sa vad care se potriveste. Daca nu merge nici una o sa masor cotele si o sa rezolvam odata pentru totdeauna problema asta

  • ursu din padure

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sigur se va potrivi una din bucse,daca o ajustezi cu cutitu.Eu am facut una din teflon la strung,am facut o gaura mica in caseta si am fixat-o cu un surub sa nu plece undeva la plimbate.Surubul l-am taiat la dimensiune fixa pt.ca nu cumva sa frece pe cremaliera(prinde numai un pic in bucse)....si gata....functioneaza ca noua......cost 50 ron la strungar...cam mult da no...stia si el ca e scumpa o caseta noua.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
helppp ! masinuta mea are un joc in volan , am fost la un mecanic si mi-a dat cu firma in cap - costa manoperei 700 ron si kitul de reparatie aprox 100 ron - suma mare pe motiv ca este foarte mult de munca . din ce am citit aici nu prea pare sa fie caseta ,precizez ca nu se aude nici un zgomot la gropi . aveti vreo sugestie? multumesc anticipat !
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La service mi-au zis ca trebuie inlocuit cuplajul de volan... stie cineva ce este acela? Ce ar trebui sa cer la magazin? Sa nu ma fac de bafta:P
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
[quote="marady"]si daca ai un mecanic iscusit, sa ni-l imprumuti si noua...Very Happy[quote="popa alin"]

astazi am schimbat caseta de directie la un user de pe clubopel "trami" ,un tip de treaba ,serviabil si cel mai important corect .caseta pentru corsa mea a costat 100 e cu caseta la schimb , serviceul cu care colaboreaza lasa un pic de dorit insa si banii sunt pe masura ( manopera pentru demontare ,montare caseta a costat 300 ron ) .sunt multumit si recomand cu toate ca nu mai este cazul ,omul este cunoscut .
  • marady

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Ai un mecanic care se baga sa demonteze caseta de directie si sa schimbe bucsa? Eu nu gasesc, desi am intrebat mai multi mecanici>
popa alin a scris:In legatura cu bucsele astea de dacie (zicea cineva mai sus ca nu se potriveste) vedeti ca sunt de marimi diferite. Scrie pe ele un numar de la 0 la 3 (3 este cea mai larga).Difera diametrul interior, cel exterior e acelasi.Eu le am pe toate si dupa ce se mai imbunatateste vremea asta o sa merg la mecanic sa vad care se potriveste. Daca nu merge nici una o sa masor cotele si o sa rezolvam odata pentru totdeauna problema asta

  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Scuze pentru msj off-topic. Eu cunosc un mecanic f bun dar din pacate seriozitatea cam lasa de dorit la el si trebuie prins momentul cand are chef sa lucreze, motiv pentru care eu nu vreau sa mai am de-a face cu el.Dar repet, este foarte bun la aproape orice tip de masina (in special opel) si destul de ieftin. Sta pe langa Piata Muncii si asta e nr lui de tel 0722.293.987 (NICU). Sper sa va intelegeti mai bine voi cu el... .
  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
prin cl stie cineva mecanici?
  • mirel28

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca caseta de Corsa servoelectrica este aceasi cu cea de Agila servoelectrica?
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Sunt diferite.
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am fost la reprezentanta cu problema casetei. Acolo mi s-a pus un kit de reparatie (m-am uitat si era vorba de o bucsa si cateva garnituri). Kitul a costat in jurul a 150 roni, iar manopera vreo 4 milioane (toata caseta de directie a fost data jos si reparata). Deci, am dat pana in 6 milioane, de atunci pana acum am facut aprox. 30.000 Km si directia se tine bine, fara zgomote sau joc.
  • AndR3uTz

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sebi_Marius a scris:Intr-adevar, am luat solutia de pe acel forum pt ca mi-a fost un pic lene sa o mai scriu(sper sa fiu iertat). Imi este foarte greu sa-ti spun de la ce model de dacie am luat bucsa pt ca am fost prea bucuros ca scap ieftin ca sa mai intreb. M-am dus la primul magazin de piese auto si am cerut cum mi-a zis nenea mecanicul: bucsa de caseta de directie de dacie. Eu cred ca e vorba de dacia clasica. Oricum, pretul ei este in jur de 40-50000, poate a mai crescut un pic. Nu te gandi la Logan! Cred ca atat berlina cat si dacia nova au cam aceeasi caseta de directie. Si cred ca si supernovele fara servo...
Masina mea are servo si e servoelectrica(adica EPS), deci merge fara probleme. Poti sa-mi dai PM daca vrei neaparat numarul mecanicului de acolo. Sunt sigur insa ca orice mecanic istet poate sa-ti faca lucrarea.


salut...
si mie imi bate masina ... si knd trec peste gropi mikutze ...intrebarea mea este ...
ce mai tre sa schimb ... pe langa bucsa aia ? k sa mearga directie bine si sa nu bata ... nush dc trage dreapta la viteza mik ... ii vreo solutie mai putin costisitoare la problema asta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR