Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La + este 0.19k, nu-i asa?
Daca da, este fix ca in schema.
Daca nu, e ceva ciudat acolo, toate valorile sunt conform schemei mai putin cea pentru +.
Apasand un buton, vei obtine valoarea data de suma rezistentelor de la acel buton pana la SWC. Cu nimic apasat, obtii suma tuturor rezistentelor din montaj.

In schema originala nu ai ce face cu shift. Sony stie de butonul shift.
Apasand 2 butoane, vei obtine doar rezistenta data de cel mai apropiat de SWC. Nu ai cum sa combini 2 butoane in aceasta schema.
Mai demult ma refeream la combinarea a 2 butoane pentru schema Sony (alte valori, alte rezultate).
maiandrei a scris:am uitat sa precizez pana acum, eu am gandit rezistentele in paralel si nu in serie, cum e schema originala
Intre timp, am rezolvat si am si povestit cum: butonul Shift merge pe traseul vechi (prin panglica volan), iar comenzile sunt transmise prin radio.
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Sony stie de butonul shift

Am inteles eu gresit, adica: apasand O si + in acelasi timp, rezulta o noua valoare si deci o noua functie.

In legatura cu +=0.19k, probabil asa este. Restul se potriveste.
  • radutu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut! cunoaste cineva valorile rezitentelor pentru JVC? daca da ar fi de mare ajutor pentru multi un post referitor la adaptarea comenzilor opel la JVC. multumesc
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si eu cautam pentru JVC dar se pare ca doar Sony si Pioneer au protocol de comanda prin rezistente.restul marcilor inclusiv JVC au comanda prin tren de impulsuri.deci, cred ca mai bine iti cauti o interfata.
Skip ads

  • radutu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
andras212 a scris:si eu cautam pentru JVC dar se pare ca doar Sony si Pioneer au protocol de comanda prin rezistente.restul marcilor inclusiv JVC au comanda prin tren de impulsuri.deci, cred ca mai bine iti cauti o interfata.

tu ai reusit sa adaptezi comenzile prin interfata la jvc-ul tau sau te-ai lasat pagubas? si daca da, ce fel de interfata ai folosit?
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@radutu-inca nu mi-am rezolvat comenzile pe volan ca am avut alte lucrari de facut la masina si trebuie sa-mi refac bugetul.Daca ar fi fost de jonglat cu ceva rezistente le-as fi facut singur ca ma descurc putin cu electronica insa de construit o interfata cu microcontroler este mai dificil.Pana acum, cea mai ieftina ,am gasit la metrafo.ro la 163ron.Pe 'afara' se vand cu 60-70euro.
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit sa le modific si eu si merg fantastic.
Zeci de mii de multumiri celor care au deschis topicul.
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am pus si eu un sony da comenzile pe volan mi se par de domeniul sf. spunetimi macar ce sa fac sa nu mi se mai reseteze dupa ce scot cheia din contact.
Skip ads

  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
daca se reseteaza probabil ai legat ambele fire de la radio ,rosu si galben,impreuna la firul rosu de pe mufa masinii.trebuie sa ai si la masina un fir galben (acesta este pozitiv permanent pentru memoria aparatului)deci rosu cu rosu,galben cu galben si incerci sa vezi daca merge, fara sa aprinzi bordul,doar cu contactul pus.daca nu,inversezi ;rosu la galben,galben la rosu.
  • maryo77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva daca un sony CDX-GT20 se poate lega la comenzile de pe volan la un zafia a fara sa stau sa lipesc si sa dezlipesc nus ce cate fire ?nu de alta dar nu prea ma pricep la asa ceva . citisem ami sus ca cineva a reusit sa fac o punte intre o anumita intrare fara sa mai desfaca volanul ....va rog sa ma ajutati si pe mine Rolling Eyes
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Adaptor Sony-Opel pentu comenzi si TID, din comert. >200ron.
Daca ai bani, nu mai muncesti la fire. Vezi poza.

  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Ai urcat o poza pe site cu un adaptor pentru comenzi si MID, undeva pe la 200 ron. Eu am o Vectra B2 ( model 2000) cu MID si comenzi din fabrica. Momentan am un Vdo Siemens 441 xed , dar vreau sa imi iau un sony cu mp3. M-am orientat la un Sony 1200MP. Rugamintea mea este sa imi spui si mie daca pentru acest tip de aparat (1200 MP) se potriveste acel adaptor si de unde pot sa il cumpar.

PS : raspunde-mi pe privat sa nu se considere reclama.
Stima.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
salut. nu sunt expert in Sony, iar cand am cautat pe google un sony 1200mp au aparut numai aparate pioneer... ceva e putred.
Adaptorul care l-am pus in poza este de la Connects 2 din UK, http://www.connects2.co.uk/...=24&manID=222
Solutia este sa cauti compatibilitate la ei pe site si sa comanzi de acolo.

PS: reclama sau nu, macar se rezolva problema. Daca-ti raspund pe privat, altii care vor avea problema asta iar vor intreba si ocupa spatiul pe forum de mai multe ori pentru aceaiasi informatie.
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Merci pt raspuns. Ideea era sa gasesc aici in localitate ( Bucuresti) sau in tara. Asa, din UK sau de unde era site-ul , e mai dificil (transport, posibila incompatibilitate, etc.). Mi-a spus un amic, zilele astea, ca ar fi in targ in Vitan. Rog colegii de aici sa confirme acest lucru.
Ca o concluzie, adaptorul pt comenzi volan este suportat de acele Radio CD Sony care au in spate : 1 . mufa de telecomanda pe fir (hard-wired remote input);
2. mufa de magazie CD.

Stima tuturor.
  • raduadrianb

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut am si eu un pioneer deh-2000mp si as vrea sa il adaptez si eu la comenzile de pe volan la un opel, ma poate ajuta cineva pls, poate este cineva din iasi care se pricepe...
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
raduadrianb a scris:Salut am si eu un pioneer deh-2000mp si as vrea sa il adaptez si eu la comenzile de pe volan la un opel, ma poate ajuta cineva pls, poate este cineva din iasi care se pricepe...


cica ar fi prin bazar pe la iasi de vanzare asa ceva. tre sa cauti.daca gasesti anuntama si pe mine te rog ca io is din suceava si nu prea merg la iasi
  • raduadrianb

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mersi de info... o sa ma duc zilele astea prin bazar si te anunt si pe tine
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu pe aici. Sint proaspatul proprietar al unui Pioneer DEH-2900MP. Cine stie sa imi spuna si mie exact modelul de adaptor pentru comenzi volan la acest tip de aparat si cam la ce bani. In Bucuresti am tot sunat la N firme, am intrebat, au zis ca ma suna.....si asa a ramas. Multumesc anticipat. Stima.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Subiectul discutiei este pt SONY.
Rog pe cineva care a facut modificarea pt SONY sa spuna exact valorile rezistentelor ce trebuie puse , vreau sa ma apuc si eu de modificare. si as vrea ca functiile sa fie exact cele de pe comenzile originale de pe volan.
Eventual ceva detalii la Astra G.- exemplu intre ce puncte/fire sa aiba acele valori.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daca te uiti la inceputul topicului, gasesti toate valorile care iti trebuie pentru Sony.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR