Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Canistra goala 1,22 kg, plina 11,48, deci intra 10,26 kg ~ 10,26l in canistra. Am folosit un cantar electronic pentru oameni.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si benzina a intrat 11.5 ?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
atat scria pe pompa, evident in realitate nu era atat. E vorba de motorina, desi nu prea conteaza, furtul tot a fost.
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dupa atatea puneri la zid, adaug si eu o bulina alba in dreptul unei benzinarii (Rompetrol).
Am fost placut surprin astazi pin faptul ca, unul dintre angajati pe cand ma aflam la pompa a venit la mine si m-a intrebat daca am cunostinta de programul Q-Protect, am mormait ca nu stiu mai nimic, mi-a spus ca daca sunt interesat dupa alimentare sa trag masina in parcare si in benzinare cineva imi va explica despre ce e vorba (in caz ca sistemul de injectie al masinii se defecteaza din cauza combustibilului toate costurile sunt suportate de catre ei).
Nu stiu cat este vorba de marketing si cat este vorba de calitate a combustibilului.

Si al doilea aspect, acul imi arata vo 17-18 litri in rezervor, cand am facut plinul (nu pana in gura, dar facut pe indele, incet) mi-au intrat aproape 40 de litri, iar rezervorul are 60.

De alimentat alimentez numai de la aceasta benzinarie, rar doar in caz de alimentez din alta parte.
Skip ads

  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si ai acceptat, ai intrat in vreun program? Spune-ne mai multe, ce benzinarie, ce oras etc.
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@chiriacdnt am completat un formular, si mi s-a spus ca am sa primesc prin posta un fel de contract, nah si bine inteles ceva obiecte promotinale pliante.
Benzinaria este la iesire din Suceava spre Falticeni (vis-a-vis de Metro).
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O sa intreb si eu acolo
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am spus in primul post Rompetrol
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu acum alimentez tot timpul la Rompetrol cu Efix95 si intotdeauna a intrat in rezervor cat ma asteptam.
Anul trecut in vara alimentam doar de la Lukoil si am observat o scadere a consumului de aprox 0.5-1L cand am trecut la Rompetrol
Dupa ce am vazut si niste parametrii ai injectiei masurati cu diverse benzine recomand acest brand.

Apropo de programul Qprotect eu am facut plinul ieri si nu mi-a spus nimeni de asa ceva
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Confirm si eu consumul marit cu benzina Lukoil de 95.
O sa incerc de la Rompetrol.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu alimentez doar la rompetrol. Am auzit din mai multe surse ca ar fii mai buna motorina. M-au intrebat si pe mine de q-protect, dar nu am stiu ce este si le-am zis ca nu vreau.
Cei de la Rompetrol m-au surprins placut. Un angajat de al lor de la pompa, mi-a facut plinul cu benzina, am plecat, s-a stricat masina , si ei au recunoscut farar scandal, au platit platforma si reparatia masinii, si mi-au facut si plinul cu motorina.

http://www.qprotekt.ro/
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La Rompetrol i s-a intamplat si unui coleg sa-i puna benzina in loc de motorina.
@tiry213 e ciudat ca tu vezi doar partea plina a paharului.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu vad doar partea plina. Dar caznd mi-a pus ala benzina, am crezut ca o s-o repar din banii mei.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Capacitatea rezervorului nu reprezinta o metoda infailibila de a proba furtul.Va spun din experienta ca la firma unde lucrez alimentam masinile (vehicule,camioane,utilaje) dintr-o statie proprie si de fiecare data capacitatea rezervorului trecuta in certificat este depasita cu 5-10 litri (in cazul vehiculelor) pana la 45-50 de litrii (in cazul celor cu o capacitate mai mare de stocare). E drept,plinul se face pana in gura,dar tocmai asta vreau sa scot in evidenta,si anume lipsa de constanta a umplerii rezervorului.
Voi incerca sa gasesc un vas etalonat si plec pe la benzinariile din oras sa vedem ce iese.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Revin....am facut si testul cu debit mic! Aceiasi benzinarie, aceiasi pompa! Incarcat in bidon 5,3 litri dupa tahometrul pompei si pe gradatiile bidonului arata 5-5,1 litri! Daca la primul test am avut lipsa in jur de 300 ml. acum diferenta este mai mica! Constat ca amicul meu care repet...lucreaza in sistem, nu m-a mintit! Debitul maxim al pompei este nociv pentu beneficiar! Pe viitor voi alimenta numai la debit redus...chiar daca imi va lua ceva timp in plus...1-2 min! Oricum voi face teste cu cantitati mai mari in continuare!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
debit mare, adica la pompa pentru camioane? sau debit mic inseamna ca nu apesi pistolul pana la capat?
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Debit mare adica pompa apasata la maxim, debit mic apasata putin.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu am patit la Lukoil, am ridicat pompa sa vad doar pretul benzinei de 98 si poc automat prin simplul fapt ca am ridicat pompa m-a taxat cu 50 de bani parca Confused. Am tras masina am bagat-o la alta pompa si am alimentat, si cand ma duc inauntru a bombanit ceva vanzatorul dar n-am inteles bine, ca de ce m-am mutat la alta pompa ... Pt cei din Cluj ii vorba de Lukoil de pe Campului.
  • George1507

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Canistra goala 1,22 kg, plina 11,48, deci intra 10,26 kg ~ 10,26l in canistra. Am folosit un cantar electronic pentru oameni.


aco_008,pentru tine masa e acelasi lucru cu volumul?Adica tu cand te duci la magazin cumperi un bidon de 2kg de suc? Smile
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
de curiozitate ce greutate are 1l de apa?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ati fost furati la benzinarii ?
Da 46%
Nu 5%
Nu am sesizat 47%
256 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR